Dünya Ormancılık Gününde Anlamlı Etkinlik

Türkiye Ormancılar Derneği Bartın temsilciliği, Dünya Ormancılık Günü kapsamında Sütlüce İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileriyle Yenice Ormanlarını Koruyalım konulu bir etkinlik yaptı.

Türkiye Ormancılar Derneği Bartın temsilciliğinden etkinlik ile ilgili yapılan açıklama:

Türkiye Ormancılar Derneği’nin (TOD) Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt ve kamu yararına çalışan bir dernek olduğu kamuoyunca bilinmektedir. Bu misyonumuz çerçevesinde, TOD tarafından çalışmalarına 2013 ‘te başlanan GEF-SPG destekli “Yenice Ormanlarında İklim Değişikliğinin Etkilerinin Azaltılması” projesinin bir çıktısı olarak proje kapsamında hazırlanan “Yenice Ormanları Oyun Seti” ve “Yenice Ormanlarında Macera Boyama Kitabı” Bartın İl Temsilciliğimiz tarafından 21 Mart Dünya Ormancılık Günü kapsamında düzenlenen bir etkinlikle il temsilcimiz Doç. Dr. Barbaros YAMAN’ın katılımıyla gerçek sahiplerine dağıtılmıştır. Bartın Sütlüce Köyü İlkokulu’nda 23.03.2016 tarihinde düzenlenen etkinlikte hediye seti dağıtımı öncesi okul müdürü Sadık KARALİ ve müdür yardımcısı Fatih SUGEÇTİ ziyaret edilerek derneğin tarihçesi, kuruluş amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra öğretmen Alev Çınar GÜREŞ eşliğinde 3/A sınıfı öğrencileri ile “Ormanlar ve Önemi” konulu söyleşi yapılmış ve öğrenciler gruplara ayrılarak Yenice Ormanları Oyun Setiyle Yenice Ormanlarının Dünya ve Türkiye açısından önemi anlatılmaya çalışılmıştır. Böylece 3/A sınıfı öğrencileri Yenice Ormanlarının sahip olduğu bitki ve yaban hayatı çeşitliliği içerisinde bazı bitki ve hayvan türlerini tanıma imkânı bulmuştur. Oyun sonrası 3/A sınıfı öğrencilerinin her birisine “Yenice Ormanları Oyun Seti” ve “Yenice Ormanları Macera Boyama Kitabı” armağan edilmiştir.

Türkiye Ormancılar Derneği Bartın İl Temsilciliği olarak Sütlüce Köyü İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileriyle düzenlediğimiz etkinlik vesilesiyle iki yıl önce Bartın kamuoyu ile paylaştığımız aşağıdaki bilgileri yeniden hatırlatmayı görev bilmekteyiz.

“Ormanlarımız çoğu kez rastgele yan yana gelmiş ağaç toplulukları olarak görülmektedir. Bu son derece yanlış bir bakış açısıdır ve ormanların kolayca gözden çıkarılmasının ve tahrip edilmesinin temel nedenlerinden birisidir. Bir meslektaşımızın ifadesiyle “Pirinç taneyle satılmaz, orman ağaçla sayılmaz” gerçeğini burada bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Ormanlar; ağaç, ağaçcık, çalı, yosun, eğrelti, mantar, otsu bitkiler, toprak altında ve üstünde yaşayan mikro-organizma ve böcekler ile kuşlardan memelilere kadar tüm yaban hayvanlarını kapsayan canlı unsurlar ile toprak, su ve hava gibi cansız unsurların karşılıklı etkileşim içinde yüzbinlerce yılda oluşturdukları bir yaşam birliğidir. Diğer bir ifadeyle ormanlar organizasyon düzeyi yüksek büyük karasal ekosistemlerdir. Orman ekosistemleri çoğu zaman kendine özgü bir iklim oluşturmakta ve insanoğluna şu çok yönlü faydaları sağlamaktadır. Ormanlar; 1) Toplumun gereksinim duyduğu odun ve odun-dışı orman ürünlerini üretir, 2) Toprak kayması, su ve rüzgâr erozyonuna engel olur, 3) Çığ oluşumlarını, kaya ve taş yuvarlanmalarını önler, 4) Su rejimini düzenler, sel ve taşkınları frenler, 5) Bol oksijen üretir, havada asılı zararlı partikülleri süzerek hava kalitesini yükseltir, 6) Ormanlar büyük karbon yutaklarıdır. Atmosferdeki karbondioksiti kullanarak sera etkisini azaltır ve böylece küresel ısınmaya engel olur. 7) Rüzgar hızını azaltır, bağıl hava nemini yükseltir ve aşırı sıcaklıkların olumsuz etkilerini yumuşatarak iklim koşullarını iyileştirir, 8) Yarattığı kendine özgü yetişme ortamı koşulları ile av ve yaban hayatının doğup gelişmesine yardımcı olur, 9) Gürültüyü keser, 10) Mevsimlere göre değişen renk ve özellikleriyle doğal peyzajın estetik güzelliğini arttırır, 11) Çeşitli spor ve toplum sağlığı etkinliklerine olanak sağlar, 12) Doğa bilimlerinin eğitim, öğretim ve geliştirilmesi için bir ekosistem olarak araştırma olanağı sağlar, 13) Vatan sınırlarında ve askeri tesislerin yer aldığı orman bölgelerinde ulusal güvenliğe katkı sağlar.”

21 Mart Dünya Ormancılık Günü Kutlu Olsun!

 

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.