Emniyet'ten okul civarlarında sıkı önlemler

Bartın Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklama:

2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla birlikte, eğitim ve öğretim süresi içinde okullar çevresinde toplanan şüpheli/sakıncalı şahısların, okul güvenliğini ve öğrencileri rahatsız etmelerinin önlenmesi, okul giriş-çıkışlarında öğrenci yaya trafiğinin düzenlenmesi ve özel otoların okul önlerinde birikmelerinin önlenmesi, öğrencilerin güvenli bir şekilde okullarına gidip- gelmelerinin sağlanması,

Okulların çevresinde bulunan internet kafe ve oyun salonu gibi öğrencilerin gidebilecekleri umuma açık işyerlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi,

Okulların çevresinde çocuklar ve gençler için riskli alan sayılabilecek park, bahçe, ağaçlık alan, terk edilmiş binalar, tenha yerler ve ırmak kenarları gibi suça sürüklenmeye ortam sağlayacak yerlerin kontrol edilmesi için ve Okul önlerinde veya Okula 100 metre yakın çevresinde hal ve hareketleriyle öğrencileri rahatsız edenlerin tespit edilmesi halinde 20.09.2011 tarihli Valilik Kararı doğrultusunda 5326 Sayılı Kabahatler Kanunun 32. Maddesi uyarınca İdari para cezası yaptırımında bulunmak üzere Okulların giriş-çıkışlarını takip etmek üzere devriye ve motorize ekipler görevlendirilmiştir.

BARTIN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

* * *

T.C
BARTIN VALİLİĞİ
Emniyet Müdürlüğü


KARAR TARİHİ  :20.09.2011
KARAR SAYISI   : 2011/01

AMAÇ
Madde 1- Bartın ilindeki tüm ilk ve orta dereceli okulların önlerinde/çevresinde okulla ilgisi olmayan şahısların veya grupların öğrencileri rahatsız edecek hal ve hareketleriyle eğitim ve öğretimin huzur ve sükûnet içinde yapılmasına engel olmalarının önlenmesi amacını taşımaktadır.

KAPSAM
Madde 2- Bartın ilindeki tüm ilk ve orta dereceli okulların önlerinde/çevresinde okulla ilgisi olmayan şahısların veya grupların hal ve hareketleriyle öğrencileri rahatsız ederek eğitim ve öğretimin huzur ve sükûnet içinde yapılmasına engel olmalarının önlenmesi için yapılan bu idari düzenlemeye uymayanlara verilecek idari para cezalarının uygulanmasını kapsar.

DAYANAK
Madde 3- Bu karar a) Anayasanın 58 maddesi b) 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu c) 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu d) 5326 sayılı Kabahatler Kanunu e) İçişleri Bakanlığının 2004/157 sayılı Genelgesi hükümleri uyarınca hazırlanmıştır.

GENEL ESASLAR
Madde 4- Bu kapsamda aşağıda belirtilen tedbirler alınmıştır.
     Kişilerin veya gurupların okul önlerinde veya okulun 100 metre yakın çevresinde yaptıkları hal ve hareketlerle eğitim ve öğretimin huzur ve sükûn içinde yapılmasına engel olmaları yasaklanmıştır.
    Devam etmekte olan eğitim ve öğretim faaliyetlerini olumsuz etkileyecek kişilere, okul idarecileri, öğretmenler, okul aile birliği üyeleri veya kolluk kuvvetlerince yapılacak açık ve anlaşılır ikazlara rağmen bu kişi yada kişilerin aynı tutum ve davranışlara devam etmeleri halinde kolluk görevlilerince idari yaptırım kararı uygulanacaktır.  

CEZAİ HÜKÜMLER
Madde 5- Bu karara uymayanlar hakkında; eylemleri ayrı bir suç teşkil etmediği taktirde 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C ve 66. maddeleri uyarınca; 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesi uyarınca idari para cezası verilir.

YÜRÜRLÜLÜK
Madde 6 - Bu karar, yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

YÜRÜTME
Madde 7- Bu kararı Bartın Valiliği yürütür.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.