Fatih Orta Okulu'na 23.000 Euro hibe

FATİH ORTAOKULU AVRUPA’DA

Okulumuz Avrupa Birliği Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Ulusal Ajans’ın Hayat Boyu Öğrenme programı kapsamında 2012 yılı başvuru döneminde yapmış olduğumuz okul ortaklıkları başvurusu kabul edilerek 23.000 Euro hibe almaya hak kazanmıştır. Bu doğrultuda okulumuz Fatih Orta Okulu İspanya, Macaristan, Hırvatistan, Bulgaristan ve İrlanda’dan iki okul olmak üzere toplam altı ülkeden yedi okul ile proje ortağı olmuştur. Okulumuz kurumsal anlamda ülkemizin Avrupa’daki gönüllü elçisi olmanın yanında; ülkemizi, kültürümüzü, tarihimizi, yani bizi en iyi şekilde anlatacak ve tanıtma imkanına sahip olacaktır. Bir araya geleceğimiz Avrupalı meslektaşlarımızla iş birliği halinde eğitim sektöründe birbirinden güzel yeniliklere imza atma fırsatı doğacaktır. Kuracağımız yeni işbirliği ağları ve dostluklar sayesinde ülkemizi Avrupa’da temsil ederek günden güne kalkınan, zenginleşen ve sadece bulunduğu coğrafyada değil tüm dünyada saygınlığı artan ülkemizi temsil etme fırsatını elde edecektir. Bizlere bu fırsatı veren başta Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen BAĞIŞ’a, Bakanlığın ilgili kuruluşu olan Ulusal Ajans’a, Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve projede emeği geçen İngilizce öğretmenimiz Pınar ERYÜCEL’e okulum ve şahsım adına teşekkür eder, projede görev alacak olan tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.

PROJE ADI VE KONUSU

Projemiz EUROBALL, daha önce hiç oynanmamış, kuralları, materyalleri, özellikleri şu an için belli olmayan, 2014 yılına kadar Avrupalı dostlarımızla birlikte keşfedeceğimiz yeni oyunun adıdır.Türk Ulusal Ajansı tarafından kabul edilerek tüm okulumuzu sevindiren “EUROBALL” projesi katılımcı okullar tarafından, orijinal bir oyun yaratma üzerine odaklanmıştır. Amacımız yeni bir oyun yaratmak, el kitapları, şarkılar ve tişörtler gibi hem yazılı, hem görsel-işitsel, hem de sanatsal malzemeler üretmektir. Sportmenlik, cinsiyet eşitliği, sağlıklı yaşam biçimlerinin önemi, farkındalık, anlayış ve takdirin arttırılması yoluyla kavrattırılacağı sosyal kişisel, sağlık eğitimi konularında temel hedeflerimiz bulunmaktadır. Sağlık eğitimi, spor, dil bilinci ve bilişim teknolojisi yeterliliğinin önemini daha derin bir anlayış içinde kavratarak, okullarımızda öğrenci, personel ve daha geniş topluluklar üzerinde olumlu etki yaratmayı öngörmekteyiz. Bu yeni oyuna, özel ihtiyaçları olan çocuklar da dahil edilecek ve onlara farklı roller verilecektir. Sporun köprü kuracağına inanan ve ortak amaçlara sahip 7 okul, bu proje için ortaklık kurmuştur. Katılımcı ülkeler arasında daha derin bir Avrupa yeterliliği amaçlıyoruz; bunu da dil bilinci ve yeterliliği kazandırmak, öğrencilerimizi katılımcı ülkelerin yerel gelenekleri, tarihleri, değer verdikleri şeyler ve ülkeleri konusunda eğitmek yoluyla başarmak istiyoruz.

COMENIUS PROJESİNE BAŞVURMA AMACIMIZ

Avrupa Birliği fonu ile yürütülen Comenius projeleri, öğrencilerimizin çok geniş vizyonlu dünya insanı olması, büyüdüğünde 21. Yüzyılda yaşamanın getirdiği tüm zorluklarla baş etme becerilerinin oluşması, kendine güvenli birisi olarak yaşama atılması amacını taşımaktadır.
Ayrıca projemiz öğrencilerimize, çok geniş, zengin yaşam ve öğrenme deneyimlerini verecek; akademik öğrenmelerini destekleyecek; öğrendiği yabancı dilleri yerinde kullanmasını sağlayacak; Avrupa’nın çeşitli yerlerinden sanal olmayan, gerçek bir çok arkadaşı olması yolunu açacak; sorumluluk kazanma, bağımsız olma, her şeyi kendilerinin yapabildiklerini görebilmelerini sağlayacaktır.

Bu projenin, öğrencilerimize; kendilerine güvenlerinin oluşması, pekişmesi; sorumluluk almaları; kendi işlerini yapabilecek düzeye ulaşmaları; bağımsız olabilmeleri; bireysel bakım, zaman yönetimi gibi duygularla başa çıkabilmeleri, gruba uyum sağlama, topluluk önünde sunum yapabilme, problem analiz etme, çözme, kendi içlerinde arkadaşlıkların ve ekip ruhunun oluşması ve gelişmesi, farklı ülke ve dillerden arkadaşlıkları kurabilmeleri, devamını sağlayabilmeleri, bir konuda kendi dilinden ve farklı dillerden yaşıtlarıyla ve büyükleriyle iletişim kurmayı rahatça yapabilme becerisine ulaşabilmeleri, kendi yaşadıkları şehir ve ülkenin tarihi, yerleşim özellikleri, kültürünü pekiştirme yanında; ziyaret edilen ülke kültürlerini, tarihini, coğrafyasını, özelliklerini öğrenme; öğrendikleri yabancı dilleri kullanabilmeleri; geniş bir vizyona sahip olmalarına yardım, kendi ülke ve şehirlerindeki sanat, edebiyat, müzik, sporu yakından tanıma dışında; gittikleri ülkelerin sanat, edebiyat, müzik, spor ve orada farklı yaşam tarzlarını görebilme ve karşılaştırma yapabilme becerilerini kazanabilmeleri konularında fayda sağlayacağı düşünülmektedir.

Proje kapsamında okulumuz ilk hareketliliğini 21-25 Kasım 2012 tarihleri arasında İspanya’nın Almansa şehrine gerçekleştirecek olup, İspanya’ya okulumuzu temsilen Okul Müdürü Zafer KISA, Beden Eğitimi öğretmeni Barış BEKÇİ, İngilizce öğretmenleri Pınar ERYÜCEL ve Serdar ERYÜCEL gideceklerdir. İspanya’ya gidecek olan öğretmen arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyor, projenin okulumuz için yeni ufuklar açacağını düşünüyorum.S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bartın Aşığı 8 yıl önce

Türkiye'yi ve Bartın'ı en iyi şekilde temsil edeceğinizden hiç şüphem yok. Çalışmalarınızda Başarılar dilerim.

Avatar
Fatih İlköğretim Okulu Velileri 8 yıl önce

Saygıdeğer müdürüm bizi her yerde her zaman en iyi şekilde temsil edeceğinizi ve ettireceğinizi biliyor, kolay gelsin diyorum.

Avatar
Orduyeri 8 yıl önce

Fatih İlköğretim Okulu hak ettiği yere ve yerlere güvenilir idareci ve eğitim kadrosuyla geleceğinden hiç şüphemiz yok.Saygılarımızla Fatihin Aslanları