İzcilik faaliyetlerimizde daha aktif olacağız

Konu ile ilgili İl İzci Kurulu Başkanı Zafer Kısa yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “İlimizdeki izcilik faaliyetlerini daha aktif olması noktasında bakanlığımızın açmış olduğu izci liderlerini yetiştirme kurslarını öğretmenlerimizi göndererek yetişmesini sağlıyoruz. Okullarımızda en az bir izci ünitesi kurarak öğrencilerimizin kötü alışkanlıklardan korunması noktasında izcilik faaliyetleri önemli bir çalışmadır. Bizlerde kurulumuz olarak 2010-2011 eğitim yılı izcilik çalışma yıllık programlarımızı oluşturduk. Bakanlığımız yıllık programı daha açıklanmadı. Yakın zamanda açıklanır diye ümit ediyoruz. İzcilik faaliyetlerimizdeki amaç ise, ilimizdeki izcilerin çalışmalarını Anayasa ve Atatürk İlkeleri doğrultusunda, ulusal ve uluslar arası izcilik kurallarına göre geliştirmek, en ücra köşelere kadar götürmek izcilik çalışmalarına katkıda bulunmak, çalışmalara katılan çocuk ve gençlerin iyi insan, iyi yurttaş olmalarına yardımcı olmak. Dolayısıyla izcilikte hedef ise, amaca ulaşmak için ilimizdeki izcilik çalışmalarına katılan tüm çocuk ve gençlere, izci liderlerinin eğitim ihtiyaçlarına izcilik faaliyetleri içinde cevap vermek, izcilikle ilgili bilgilerin liderler tarafından kavranılmasını sağlamak. İldeki, tescilli tüm küçük izci, izci ve ergin izci üniteleri ile tüm izci liderleri, İl İzci Kurulunca hazırlanan programa uymak zorundadır” diye konuştu.

İZCİLİKTE ETKİNLİKLER ÖNEMLİDİR

Başkan Kısa, “Burada amaç ve hedefleri belirlenen programda, yöresel koşullar ve iklim koşulları göz önüne alınarak, değişiklikler yapılabilir. Yapılacak bu değişiklikten, İl İzci Kurulu haberdar edilmesi gerekmektedir. Yapılacak faaliyetlerimiz arasında, Ünite açacak olan izci liderlerine Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla yazı gönderiliyor. Yine Mersin Silifke Kapızlı 23 Nisan Spor İzcilik Tesislerinde yapılacak olan İl İzci Kurulu Başkanları toplantısına katılım sağlanacak. Yönetim Kurulu toplantısı yapılacak. Bakanlıktan gönderilen genelgeler, yazılar liderlere duyuruldu. Tesciller ve Yıllık Planlar kontrolü yapılarak Milli Eğitim Müdürlüğü Spor İzcilik Şubesine onaylatılarak ünitelere gönderilecek ve Bakanlığa açılan ünitelerle ilgili istatistikî bilgi gönderilecek. İl ve ilçe izci kurulunda oy kullanacak olan liderler için onay alınacak. Okullarına yazı gönderilecek. 2010-2011 eğitim öğretim yılı faaliyet programı yapılarak, Bakanlığa gönderilmek üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne sunulacak. Bakanlıktan gelen genelgeler, yazılar liderlere duyurulacak. İl genelinde Bakanlığın göndermiş olduğu faaliyet programı doğrultusunda gidebileceğimiz seminer ve faaliyetler tespiti yapılarak liderlere duyurulacak. İl İzci Kurulu seçimleri doğrultusunda Yönetim Kurulunca yapılan görev paylaşımının yapılarak Milli Eğitim Müdürlüğümüz kanalıyla Bakanlığa gönderilmesi sağlanacak. Aylık Liderler toplantısını Fatih İlköğretim Okulunda yapılması için olur alınarak ünitelere gönderilmesi sağlanacak. İlimizdeki izciliği geliştirmek ve ünite sayısını arttırmak için Şubat döneminde açılacak olan ilk aşama izci liderliği kursuna öğretmenlerimizin katılmaları için teşvik edilecek. İl İzci Kurulu liderler toplantısı 08 Ocak 2011 de Fatih İlköğretim Okulunda yapılacak” dedi.

İZCİ YARARLIDIR HAFTASI KUTLANACAK

Kısa, “Branş kurslarına, kamplara, kurslara, seminerlere katılacak lider ve izcilerimizin tespiti yapılacak. İzci Yararlıdır Haftası” il ve ilçe çapında kutlanarak tüm üniteler görevlendirilecek. Bakanlıktan gelen genelgeler, yazılar liderlere duyurulacak. 2010-2011 eğitim öğretim yılının 1.Dönem çalışmalarının değerlendirmesi yapılacak. İl İzci Kurulu liderler toplantısı 05 Mart 2011 de Fatih İlköğretim Okulunda yapılacak. Bakanlıktan gelen çalışmalarla ilgili genelge ve yazılar liderlere duyurulacak. Yemin törenine katılacak öğrenciler tespit edilerek. Yemin edecek aday izcilerin isimlerine olur alınarak yemin töreni yapılacak. İl İzci Kurulu ve liderler toplantısı 02 Nisan 2011 de Fatih İlköğretim Okulunda yapılacak. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları merkez okullardaki izci liderleri ve izcileri ile birlikte stadyumdaki törenlerde, diğer liderler ve izciler ise kendi okullarında yapılacak etkinliklere katılımı sağlanacak. Egemenlik Haftası kapsamında Cumhuriyet Meydanında izciliği tanıtıcı broşür, bayrak balon dağıtımı yapılarak, izcilik standı kurulacak. Bakanlıktan gelen genelgeler, yazılar liderlere duyurulacak. Ünitelere rehberlik amacıyla ziyaretler yapılacak. Huzur evine ve çocuk esirgeme yurduna ziyaretler gerçekleştirilecek” ifadelerini kullandı.

KAMPLARIMIZI ZAMANINDA YAPACAĞIZ

Başkan Kısa, “İl İzci Kurulu ve liderler toplantısı 07 Mayıs 2011 de Fatih İlköğretim Okulunda yapılacak. Bakanlıktan gelen çalışmalarla ilgili yazı ve genelgeler duyurulacak. Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramına tüm ocak ve oymakların katılımı sağlanacak ve Lider ve izci görevlendirmeleri yapılacak. Gençlik Haftasındaki etkinliklere katılım, İzcilerle birlikte Gençlik yürüyüşlerine katılım sağlanacak. 15 Mayıs Gençlik Haftası başlangıcındaki törenlere katılım sağlanacak. Fener alayı ve kamp ateşi etkinlikleri 19 Mayıs 2011 günü akşamı ergin izcilerle birlikte gerçekleştirilecek. Uçurtma şenliği düzenlenecek. Hafta sonu kampının düzenlenmesi iş bölümü ve görev dağılımı yapılacak. Hafta sonu liderler kampı 21-22 Mayıs 2011 tarihlerinde Amasra Göçgün Demirci İzci Evinde gerçekleştirilecek. Hafta Sonu Kampı 28-29 Mayıs 2011 tarihleri arasında İl İzci Kurulunca belirlenecek uygun bir mahalde gerçekleştirilecek. İl izci kurulu ve liderler toplantısı 28 Mayıs 2011 tarihinde Hafta sonu kampında gerçekleştirilecek. Dünya Çevre günü kutlamalarına katılım sağlanarak etkin bir şekilde kutlanacak. Mahalli kampların düzenlenmesi, İşbölümü ve görev dağılımı daha sonra İl İzci Kurulu Başkanlığı tarafından yapılarak. 20-21-22-23-24 Haziran 2011 tarihinde Amasra Göçgün Demirci İzci Evinde gerçekleştirilecek. Etkinliklerimizi zamanında yapacağız. İl izci kurulunca yapılan yıllık izcilik programına ilimizdeki, ilçelerimizdeki, belde ve köylerimizde bulunan izci ünitelerimizin tamamı katılacaklar. Tüm eğitim camiamızın ve izcilik camiasının liderlerimizin, izcilerimizin ve ailelerinin yeni yıllarını en içten dileklerimle kutluyor, 2011 yılının verimli ve sağlıklı geçmesini temenni ediyorum” İfadelerini kullandı

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
İzciZaferKısa
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.