Kuşcuzade: İran, Türk ve Araplar'dan İntikam Alıyor

Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi  Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Münir Kuşcuzade, Katar’da Ortadoğu ve Bölgemizdeki siyasal gelişmelerin ele alındığı uluslar arası bir toplantıya katıldı.

Katar Genel Kurmay Başkanlığı Strateji Araştırmamalar Merkezince düzenlenen ve ABD, Rusyla, Çin Avrupa Ülkeleri ve Arap ülkelerinden yoğun katılımın olduğu “Ortadoğuda Sorunlar ve Çözüm Önerileri” konulu sempoyumda konuşan  Yrd. Doç. Dr. Münir Kuşcuzade, kaynayan kazan konumundaki Ortadoğuda bir barış adası olan Türkiyenin kitli rolünden bahsetti.  Konuşmasında İran ve oynadığı ikili siyasete dikkat çeken  Kuşcuzade İran’ın tarihi olarak da hiçbir dönem Osmanlının yanında olmadığını vurguladı. Kuşcuzade şunları söyledi: İran Safevileri, Osmanlı Ordusu Viyana’yı kuşattığı esnada  Bağdatı işgel etmiş, Rusya ile bir olarak Osmanlıya saldırmıştır. Tarihte Osmanlı ve Arap dünyası ile olumlu ilişkiler geliştirmeyen İran’ın günümüzde de, başta ABD olmak üzere diğer ülkelerle derin işbirliği kurarak Ortadoğu’da bir şii hakimiyet ve nufuz alanı oluşturma çabasındadır.  Mezhep çatışmalarını körükleyen ve Müslüman toplumlar arasında fitne ve ayrılık tohumları açan bu siyasetten memnun olan ABD, İsrail ve batılı devletler, gerçek anlamda İran’ı engellemek için hiçbir şey yapmamakta, aksine İran’ın bu kışkışrtıcı ve ayırımcı faaliyetlerini örtülü destek vermektedirler.

Bölge sorunlarını dini ve siyasi açıdan ele almak gerektiğine vurgu yapan Kuşcuzade, ABD ve Rusya’nın askeri bakımdan Ortadoğu bölgesinde nufüz ve  hakimiyetini artırmayı hedeflediklerini, bu bağlamda Türkiye başta olmak üzere Arap ülkelerine önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü belirtti. bartin.infoOsmanlının İstanbulu  fethinin İran Safeviliğinin kurulmasından önce gerçekleşmesinin Allahın bir lutfu olduğuna dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Kuşcuzade,  İran’ın Arap ve Osmanlı’ya samimi bir dostluk ve İslam kardeşliği taşımadığını ifade etmiştir.  Kuşcuzade şu noktalara vurgu yaptı:

Müslüman Arapların İran’da Sasanileri, Persleri,  Müslüman Türklerin de Bizansı tarihten silmeleri hem İran’da hem de batı da derin izler bıraktı.  Her ikisi de Araplar ve Türklerden intikam almak için fırsat kolladılar. Bölgemizde bugün yaşayanlar bu intikamın rovanşını Araplar ve Türklerden almaya yönelik çalışmalardır. Irak, Suriye, Yemen, Mısır, Libya, Tunus ve diğer Arap ülkeleriyle birlikte Türkiyeyi de zayıflatmak ve çökermek isteyen Batılı güçler bu amaçla İran’la bazen örtülü bazen açık işbrliği yapmaktadırlar. Bunu karşı Arap Ülkeleri Türkiye ile birlikte askeri, ekonomik ve bölgesel işbirliği geliştirmeleri gerekmektedir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.