Öğrencilerin barınma sorunu Açılış Töreni'ne damgasını vurdu

Bartın Üniversitesi 2012 - 2013 akademik yılı açılış töreni düzenlendi. Bartın Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen törene Vali Bülent Savur, Garnizon Komutanı Dz. P. Alb. Mehmet Sandıklı, Belediye Başkanı Cemal Akın, Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Rektör Yardımcıları, protokol üyeleri, akademisyenler ve üniversiteliler katıldı. Törene konuşmacı olarak katılması beklenen YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay katılamayacağını bir telgrafla bildirdi. Günay telgrafında, Törene Tunuz Eğitim Bakanının bugün YÖK’ü ziyareti nedeniyle töreninize üzüntüyle iştirak edemeyeceğimi bildirmek isterim. 2012-13 Akademik yılının başta öğrencilerimize, akademik camiaya ve tüm idari personelimize hayırlı uğurlu ve başarılı olmasını yürekten dilerim.” dedi.

Açılış konuşmasını yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, “2008’de ilk göreve geldiğinde ağır bir sorumluluk aldık. Mesai kaydı tanımaksızın çalışacaklarını ifade etmiştim. Ve hatta demiştim ki benim doğum yerim Isparta, akademik hayatımın geçtiği yer Ankara, ama ben artık Bartınlıyım demiştim. Zannediyorum ki kamuoyumuzun, Üniversite camiamızın bu sözleri yerine getirdiğini tahmin ediyorum. Ve geride bıraktığımız 4 yıl sonrasında bizi bu göreve tekrar getirmekle Sayın Cumhurbaşkanımıza, YÖK Genel Kurul ve Yürütme Kurulu Üyelerimize teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.” dedi.

Ağustosta yeni kampüs alnına taşınmış olacağız

2008’de kampüs alanımız geldiğimiz zaman ogünün şartları içerisinde burada faaliyet gösteren bir Orman Fakültemiz ile Meslek Yüksekokulumuz vardı. Ve biz o günlerde ilk iş olarak Devlet Planlama Teşkilatı ve devletin değişik organlarıyla yaptığımız görüşmeler neticesinde ve önerilen planlar ve stratejiler doğrultusunda ilk iş olarak zorlu bir yeni bir kampüs arayışı içerisine girmiştik. Fakat bu süreç geride kaldı. Yine 1837 kişiyle kamulaştırma işini sürdürdüğümüz ve sonuçlandırdığımızı ifade edersem yaşamış olduğumuz zorluğun derecesini herhalde ifade etmiş olurum. Fakat sevinçle ve iftiharla söylüyorum şuanda orada binalarımız kimisi bitmek üzere, kimisinin de temelleri yükseldi. Pek yakın bir zamanda TOKİ kanalıyla gerçekleştireceğimiz binalarda bu yapıya eklendiği zaman 2016 sonuna doğru orada pek çok akademik birimimizin binaları inşallah yükselmiş olacak. Ve önümüzdeki ağustos ayında da inşaatı devam eden dersliğimize taşınmış olacağız.

341 öğretim elemanımız var 2012 sonunda 405’e ulaşmasını bekliyoruz


2008’de görevi devraldığımızda Üniversitemizde 87 öğretim elemanı, 47 idari personel vardı. Bu sayılar artarak devam ediyor. Bugün 341 öğretim elemanımız var. 2012 sonu itibarıyla da bu sayının 405’e ulaşmasını bekliyoruz. %63’e varan bir artış bekliyoruz. Bu artış üniversitenin yaşadığı zorlukları değerlendirdiğimiz zaman gerçekten fevkalade güzel bir artıştır. Üstelikartık hiçbir Üniversite rakipsiz değil attığınız her adım kamuoyu tarafında takip ediliyor. Bu rekabet artık üniversiteleri 20-30 yıl önceki üniversitelerden farklı kılıyor. Bu rekabet kalitenin artmasında önemli bir faktördür. 2017 başları itibarıyla 881 öğretim elemanımızın, 350 idari personelimizin olacağını düşünüyoruz. Yalnız bu sayılar Kalkınma Bakanlığı ile koordineli olarak belirlenmiş sayılardır.

Öğrenci sayımız 7413’e yükseldi

2008’de 2086 öğrencimiz vardı. Bugün itibarıyla 7413 öğrencimiz var. Ek yerleştirmeyle gelen ve henüz kaydını yaptırmayan öğrencilerimiz var. Bu artış beraberinde çok ciddi sorunlar da getiriyor. Burada bizi en çok üzen sıkıntı barınma sıkıntısıdır. Bu sıkıntı Üniversitemizi gelişme eğilimini geciktirici bir faktördür. Bütün bunlara rağmen bunların yeni politikalar sayesinde kısa zamanda aşılacağını ve öğrencilerimizin gerçekten kendilerine ve insana yaraşır ortamlarda öğrenimlerini sürdüreceklerini düşünüyorum.

Sevgili öğrenciler bu sıkıntı sadece bizde yaşanmamaktadır. Bu sıkıntılar bir çok ilimizde bulunmaktadır. Bugün bizim her yıl 1000 kişi kapasiteli yurtlara ihtiyacımız var. Fakat bunu ne Bartın nede bu sıkıntıları yaşayan başka illerimiz karşılama gücündedir. Asla umudumuzu kaybetmiyoruz. Devletimizin gücüne inanıyoruz. Bu sorunlarında kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz.

Üniversitemizin olmazsa olmazlarından biri de kütüphanedir. Biz 2008’de kütüphanemizi devraldığımız zaman 4500 dolayında bir materyal vardı. Bugün bu rakam 22200’e ulaşmıştır. Öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğu herhangi bir kitap olduğu zaman bunu bize aktardığınızda biz bu kitabı alırız ve kütüphanemize koyarız.

Üniversitenin ihtiyaç duyulan temel birimlerinden biri de laboratuarlardır. Şuanda yeni labaratuarlar oluşturduk. Bizim mühendislik gibi uygulamalı bilimlerde öğrenim gören öğrencilerimiz mezun olduğunda en gelişmiş üniversitelerden mezun olmuş öğrencilerle yan yana geldiği zaman temel anlamda alması gereken eğitimi mutlaka almış olacak. Yani öğrencilerimiz mezun olduğunda akranlarıyla yarışabilecek bir donanımı burada elde etmiş olarak mezun olacak. Bu amacın peşindeyiz ve önemsiyoruz.

Rektör Kaplan, 4 Yılda 4 Fakülte Kurduk

“‘Fakülte kurmak bölüm kurmak gerçekten ciddi bir iştir. Biz 4 yılda 4 fakülteyi kurduk. Şu anda bizimle aynı dönemde kurulmuş ve bilimsel faaliyetlerini sürdürmekte olan üniversitelerimizin de her birisi kuruluştaki fakültelerle devam ediyor.” diye konuştu.

Akademik Yapılanmanın %90’ını Tamamladık

Akademik birim yapılanmasının %90’ ını tamamlandığını belirten Rektör Kaplan, “Birkaç fakülte daha ilave etmeyi düşünüyoruz. Bunların başında hukuk fakültesi geliyor. Hukuk Fakültesi alanında aynen tıpta olduğu gibi sıkıntılar var, öğretim üyesi bulmak gibi. Bu sıkıntılardan dolayı YÖK’ün çekinceleri var. Fakat bu çekinceler biraz yumuşadığında ya da o konuda biraz daha farklı düşünme eğilimine girildiği zaman sanırım ki o fakültemizi de kurmuş olacağız. Eğer o olmazsa hukuk fakültesinin yerine yine Üniversitemiz ve ülkemizin ihtiyacı bağlamında düşüneceğimiz yeni akademik birimleri devreye sokmak istiyoruz. Üniversitenin değeri, kıymeti fakülte sayısının çokluğuyla ölçülmez. Önemli olan o yapının içerisini bilimsel zihniyet ve bilimsel güçle doldurabilmektir. Bu yeni yapılanma içerisinde bütün arkadaşlarımı akademik kadrodan değişik basamaklarda görev almış ve görevlerini sürdüren arkadaşlarımın bu bilinçle hareket ettiklerini görebiliyorum. Bu bize mutluluk veriyor.” dedi.

Uzaktan Eğitime 114 Öğrenci kayıt yaptırdı

Bu yıl uzaktan eğitime başlandığını belirten Rektör Kaplan, “Bu yıl Uzaktan Eğitime 114 öğrenci kayıt yaptırdı. Yine yeni kurulan bir üniversitenin uzaktan eğitimin imkanlarını sağlayarak, o donanımı ortaya koyarak 110 programlarını geçirerek, öğrenci kabul etmesi de hakikaten sevinilecek, övünülecek bir durumdur.” diye konuştu.

Öğrencilerimize sahip çıkalım. Fahiş fiyatlarla ev vermeyelim

Bartın’daki barınma sıkıntısına da değinen Rektör Prof. Dr. Ramazan Kaplan, “Hepimizin dışarıda okuyan çocukları var. Bir hoca olarak, bir baba olarak, bu ülkenin bir bilim insanı olarak onlara sesleniyorum. Buraya gelen çocuklarımıza, öğrencilerimize sahip çıkalım. Fahiş fiyatlarla ev vermeyelim. Elbette kazanalım, fakat fırsatçılık yaparak Bartın’daki insanların da imajını zedeleyecek bir davranış içerisine girmeyelim. İnşallah bu çağrımıza karşılık buluruz. Tabi ki öğrencilerimizin sorunu ile ilgili bizim de çalışmalarımız var. Yeni kampus alanımızda 500 dönümlük araziyi Kredi Yurtlar Kurumu’na devrettik.

Üniversitenin uluslararası ilişkilerini önemsediğini belirten Rektör Kaplan. “Erasmus yöntemi ile dış ülkeye daha çok öğrenci göndermek istediklerini Uzaktan dil eğitimi başlatmak için çalışmaları olduğunu. Avrupa Birliğinden bir katılım perspektifi olan Bologna sürecini şu anda gelişmiş üniversiteler düzeyine çektiklerini fakat bundan sonra yeni dönemde kalite çalışmalarına ağırlık verdiklerini, Üniversitenin her alanda kaliteli eğitim veren bir noktaya çekilmesinin temel hedeflerden birisi olduğunu söyledi.

Yeni araştırma merkezleri kuracağız.

Yeni araştırma merkezleri kuracaklarının müjdesini veren Rektör Kaplan, bu merkezlerin Tıbbi ve Endemik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi, Odun Uygulama ve Araştırma Merkezi, Yenilenebilir Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi olacağını söyledi.

Rektör Kaplan sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda yine göreve ilk defa başlıyoruz, ilk defa başlamanın heyecanıyla çalışacağız, ilk defa başlıyor olmanın heyecanıyla koşacağız. Arkadaşlarımdan özellikle istirham ediyorum her zaman koşalım, hep birlikte cömertçe koşalım. Bu ülkeye borcumuz var. Bu borcumuzu ancak bu zamana kadar oluşturduğumuz birikimi ülkemize, öğrencimize, insanlığa geri döndürmekle ödeyebiliriz.”

Vali Savur: Evlatlarımızın sağlık, sıhhat ve mutluluk içinde eğitim yapmalarını sağlamakla yükümlüyüz
Daha sonra konuşan Rektörümüz bizi konuşmasında kısa bir zaman tüneline çıkardığını. Kısa bir sürede güzel bir yere gelindiği anlaşıldığını söyledi. Öğrencilerin birçok sorununu dinleyerek çözüm arayışına giderilebileceğini belirten Vali Savur, Bu sabah yol kenarında öğrencilerimiz yürüyorlardı ve yolun kenarında kaldırım yoktu. Buna bizzat ben şahit oldum. Gençlerimizle toplanmamız onları dinlememiz, sorunlarını tespit etmemiz ve not almamız gerekiyor. Ondan sonra da koordine içerisinde de üniversitesiyle, valisiyle, belediyesiyle, diğer kurum ve kuruluşlarıyla o evlatlarımızın sağlık, sıhhat ve mutluluk içinde eğitim yapmalarını sağlamak gibi bir yükümlülüğümüz var. Bu anlamda da sayın rektörümüze de söylüyorum ilk fırsatta ta öğrencilerimizle bir toplantı yapalım.” diye konuştu.

Gelin Bartın’a Yurt İnşaatı Yapın

Yurt ihtiyacının Bir Vali olarak kendisini de ilgilendirdiğini belirten Savur, Tabiî ki “Bartın insanı evlatlarına sahip çıkıyor bunda hiç şüphe yok. Arada birkaç tane fırsatçı çıkıyor tabi. Ama onlar elenir. Bu insanlar bizim çocuklarımız, bizim insanlarımız. Ortada bir gerçek var, 7500 öğrenci olmasına rağmen özeliyle, resmisiyle birlikte yaklaşık 2200 yatak kapasitesi var. Ve bu yüzden de yine de yetersiz kalıyoruz. Önümüzdeki ay için bir şirket tarafından 620 yatak kapasiteli yurt inşaatı temeli atılacak. Benim şahsi olarak yatırımcı ve müteşebbislerden ricalarım var. Gelin Bartın’a yurt inşaatı yapın.” dedi.

Tören sonrasında kampüs içerisinde kısa bir gezinti yapan Vali Bülent Savur’la bir öğrenci görüşmek istedi. Öğrenciyle görüşen Vali Savur’a öğrenci, şehirdeki ev kiralarının pahalılığı ve yurt sıkıntısı nedeniyle mağduriyet yaşadığını dile getirdi. Vali Savur, bu sorunu kısa zamanda çözüleceğini söyledi.iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İldeniz BAKIR 8 yıl önce

Rektör hocamız, ev sahiplerine kiraları makul ölçüde tutun diyor.Bunun yerine daha az sayıda öğrenci alınamaz mıydı? Şehir hazır olduğunda yeni bölümlere öğrenci o zaman alınır dı? Yanlış mı düşünüyorum. ?
7500 öğrenci nereye sığar..

Avatar
öğrenci pansiyonu 8 yıl önce

Evet rektör ve diyerleri diyorki barınma sorunu var bugun gidin birçok öğrenci pansiyonları yüzde 70 oranında dolu yani halen hepsinde yer var ezbere konuşmasınlar .