Öğrencilerin Güvenliği Masaya Yatırıldı
2017-2018 eğitim öğretim yılında alınacak tedbirlerin görüşüldüğü “Okullarda Güvenli Eğitim Toplantısı” Vali Nusret DİRİM başkanlığında yapıldı.

Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Salonunda düzenlenen toplantıya Belediye Başkan V. Hüseyin Fahri FIRINCIOĞLU, İl Jandarma Komutanı J.Kd.Alb.Yavuz Selim KAPANCI, İl Emniyet Müdürü Ogün VURAL, Sahil Güvenlik Batı Karadeniz Grup Komutan V. Yzb. Barış KAYA, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar DEMİR, daire amirleri, muhtarlar, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürü Oğuz TÜZÜN’ün bilgilendirme sunumunun ardından kürsüye gelen Vali DİRİM,”Yapılan çok önemli uygulamalar var. Geçen yıllarda okul polisi diye bir uygulama başlatılmıştı. Bu uygulamayı biraz daha iyileştirerek okul güvenlik koordinatörü olarak devam edecekler. Her okulumuzun koordinatörü olacak. Bu koordinatörler okul yönetimleriyle ve aile birlikleriyle ihtiyaç duyulduğunda değerlendirme yapacaklar. Sürekli onlarla irtibat halinde olacaklar. Çocuklarımız çok önemli. Onlar bizim geleceğimiz. Onların sağlıklı bir şekilde eğitim almalarını sağlamak durumundayız. Okulların iç güvenliğiyle ilgili tedbirler alınıyor.

Okul çevresinde oluşabilecek tehlikeler için tedbirleri planlıyoruz. Okullarımızın çevresine kent güvenlik sistemiyle entegreli kameralar kuracağız. Sıkıntılı noktalara bu kamera sistemlerini zaman içerisinde yapacağız. Birçok okulumuzun içleri, koridorları güvenlik kamerasıyla takip ediliyor. Bunu memnuniyetle görüyorum. Okulun içerisinde olup biten sıkıntılı bir durumla ilgili kameralar sayesinde bilgi sahibi olunabiliyor. Bu şekilde donanımlar önemli. Her okulun kendine göre risk değerlendirmesi oluyor. Bu değerlendirmelere göre alınacak olan önlemleri alıyoruz. Bu sadece güvenlik güçlerinin göreviymiş gibi düşünürsek başarıya ulaşma şansımız çok az. Muhtarlarımız, velilerimiz ve okul yönetimlerimizin de desteği olmalı. Yapılan çalışmalara sizlerin destek vermesi gerekiyor. İşbirliği önemli.

Suç örgütleri kendi amaçlarına ulaşmak için sürekli yeni aktörleri bu işleyişin içerisine katması gerekiyor. Bir madde bağımlısının etrafında en azından 10 tane daha madde bağımlısının olması gerekiyor. O madde bağımlılığına devam edebilmesi için en az 10 madde bağımlısı daha olması lazım. Satabilmesi, dağıtabilmesi için en az 10 kişi gerekiyor. Yeni madde bağımlısı olan kişi bir 10 kişiyi daha o halkaya eklemek zorunda kalıyor. Böylece kendi içerisinde madde bağımlısı insanların sayısı artıyor. O yüzden çocuklarımızı ailelerinin yakından takip etmesi son derece önemli. Çocuklarımız kimlerle arkadaş oluyor, davranışlarında olan değişiklikler ne anlama geliyor. Bunları ailelerin takip etmesi gerekiyor. Özellikle annelerin son derece bilinçli olması gerekiyor. Sağlık Müdürlüğümüzün bu konuda velilerimizi okullarda bilinçlendirme çalışmaları var.

Madde bağımlılığının başlangıç aşamalarında bu eğitimler çok faydalı oluyor. Ama ilerlemiş safhalarda gittikçe mücadele güçleşiyor ve aile dramlarına yol açıyor. O yüzden başlangıçta ailelerimize temel bilgilendirme yapmayı hedefliyoruz. Tabi çocuklarımızı 24 saat takip edip koruyacak bir sistem oluşturmamız kolay değil kişilerin kendi koruma duygularını güçlendirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı zarar verici maddelere karşı dirençli hale getirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın kendi korunma reflekslerini artırmamız gerekiyor. Bu anlamda onları sağlıklı bir şekilde eğitmemiz gerekiyor. Bu bütün dünyanın bir sorunu. Bu sorunla topyekün bir mücadele içinde olursak olumlu sonuçlar alabiliriz.

Bartın’da özellikle emniyetimizin narkotik birimleri çok ciddi bir çalışma yapıyorlar. Bölgemizin tabi ki nüfus özellikleri sebebiyle çok büyük bir potansiyeli olmadığını biliyoruz ama tabi burada da maddeyi artık hayatının bir parçası yapmış kullanıcılar ve satıcılar var. Onları tespit etmeye çalışıyoruz ve bu insanları yargı ile baş başa getiriyoruz. Yine çocuklarımızı bağımlı hale getiren bir diğer bağımlılık da ekran bağımlılığı. Hatta bizi de tehdit ediyor. Çok ciddi bir ekran bağımlılığı ile nesillerimiz karşı karşıya. Bunu kabul etmemiz lazım. İnternet kullanımını çok benimsedik. Artık herkesin evinde değil cebinde interneti var. Bu internet kullanımında çocuklarımız maalesef bilinçli kullanıcı olma özelliklerine sahip olmadıkları takdirde olumsuz sonuçlara yol açıyor. Bu gelecek nesillerimizi çok ciddi olarak tehdit ediyor.” dedi.

Toplantı görüş ve temennilerin ardından sona erdi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.