Öğretmen Eğitiminde Yeni Yaklaşımlar

Bartın Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen panelin başkanlığını, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan yaptı. Panele konuşmacı olarak Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vahap Özpolat ile MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hamza Aydoğdu katıldı.

Panel’den önce Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Seda Baran, bir öğretmen adayı olarak konuşma yaptı.  Baran, “Bartın Üniversitesinin Eğitim Fakültesine kayıt yaptırdığımda bana ‘Niçin öğretmen olmak istiyorsun?’ diye sordular. Kendi kendime bu soruyu ne zaman sorsam net bir cevabım oldu: Öğrencilerimin tek bir gülümseyişi, bir şey öğrendiklerinde hissettikleri mutluluk, tüm yaptığım işlerden daha değerli olduğu için öğretmen olmak istiyorum. Her insan büyük küçük birtakım hayallere yelken açar. Benim hayallerim ise hayatımızın akışına yön veren öğretmenlerim gibi olmaktır. Benim öğretmenlerim, bilgiyi zihnimize öyle bir yerleştirmeli ki ezberci değil, öğretici olmalıdır. Benim öğretmenlerim çiçek gibi olmalı; arılarına bal, çevreye de güzellik ve canlılık vermelidir. Şimdi ben de bir öğretmen adayıyım. Bu yüzden benim için öğretmenlik, gecenin en aydınlık yüzüdür.” diye konuştu.

“Bizi ayakta tutan, bu ruh ve dinamizmdir.”

Panelin açılış konuşmasını yapan Rektör Kaplan, “Bugün, öğretmenlerimize adanmış güzel bir günü kutluyoruz. Bir yandan da buruk bir sevinç yaşıyoruz. Van’daki depremde 76 öğretmenimizin hayatını kaybetmesi nedeniyle ciğerimiz yanıyor. Tek tesellimiz onların ideallerini, çalışma aşkını ve şevkini daha ileriye taşıyacak geride pek çok öğretmenimizin ve idealist insanlarımızın var olmasıdır. Sabah izlediğim bir haberde Van’daki depremde yaralanmış öğretmenlerden biri, iyileştiğinde görevine tekrar başlamak istediğini söyledi. Bu, hakikaten çok yüksek bir duyarlılıktır. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, milletimizin tarihinin büyük olmasında bu tür insanların varlığının çok olması etkilidir. İşte bizi ayakta tutan, bu ruh ve dinamizmdir.” diye konuştu.

Prof. Dr. Güneş: Öğrenmeyi öğreten öğretmen yetiştirmeyi hedefliyoruz

Daha sonra konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, “Geleceğimiz gençliğin eğitimine, eğitim ise öğretmene bağlıdır. Öğretmen, geçmişin eğiticisi; geleceğin ise kurucusudur. Eğitim bir güçtür, bu güce ulaşmayı sağlayan ise öğretmendir.” dedi. Öğretmen yetiştirme ilkelerine değinen Güneş, “2006 yılında yapılan Eğitim Şûrası’nda belirlenen öğretmen yetiştirme programlarına göre, kendisine söyleneni yapan teknisyen öğretmen yerine problem çözen ve öğrenmeyi öğreten entelektüel öğretmen yetiştirmek hedeflenmektedir.  60’lı yıllarda her şeyi bilen öğretmen, 90’lı yıllarda teknisyen öğretmen gündeme gelmiştir. Şu anda ise öğrenen öğretmen istiyoruz.” diye konuştu.  Geleceğin becerileri, Bologna süreci, MEB’in yeni programları, yapılandırıcı öğretmen, değişen öğrenci gibi konulara da değinen Prof. Dr. Güneş, “Ülkemizin geleceğine yön verecek, dil ve zihinsel becerileri gelişmiş, sorgulayan ve sorun çözen bireyler yetiştirmek amacıyla eğitimde köklü yenilikler yapılmış; öğrenci merkezli eğitim ve yapılandırıcı yaklaşıma geçilmiştir. Eğitim programları daha sistemli ve bilimsel bir yapıya kavuşturulmuştur. Dileğimiz yeni programlarla daha nitelikli öğretmenlerin yetiştirilmesidir.” diyerek sözlerini tamamladı.
“Önce insanı yüceltmeyi, gülümsemeyi, birey olma bilincini öğretmeliyiz.”
Prof. Dr. Firdevs Güneş’in ardından MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Vahap Özpolat konuştu. Özpolat, “Birçok şeyle, geceleri aydınlatabilirsiniz; ama zor olan, gündüzü aydınlatmaktır. Öğretmen adayı arkadaşlarıma önerim; öğrencilerinize ilk dersinizde insanı yücelten, insanın evrendeki yerini anlamlandıran mesajları vermeniz gerektiğidir. İkinci ders olarak ise çocuklara gülümsemeyi öğretmeliyiz. Gülümseme, bir insana kazandırılabilecek en büyük servettir. Çünkü gülümseme yoluyla insanlar karşılıklı tehdit algısını sıfırlar ve hoşgörü ortamı oluşur. Daha sonra her insanın dünyada yaşayan insanlardan farklı olduğunu, onun bir birey olduğunu öğreterek öğrencilere şahsiyet eğitimi verilmelidir.” diye konuştu.

“Öğrenerek değerlerini besleyen bir öğretmen olmak gerekir”

Panelin son konuşmacısı MEB İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Hamza Aydoğdu, “Nasıl bir dünyada yaşıyoruz, dünyanın geldiği bu noktada nasıl bir birey yetişiyor, bu nesli yetiştirecek öğretmen profili nasıl olmalıdır?” gibi sorulara cevaplar aradı; öğrenerek değerlerini besleyen öğretmen, sevgi insanı ve iletişim üstadı olarak öğretmen konularına değindi. Aydoğdu, “Öğrencilerine okuma alışkanlığını kazandıran bir öğretmen olmak istiyorsak öğrenerek değerlerini besleyen ve o beslediği değerleri hayat tarzı yapan bir öğretmen profilinin ortaya çıkması gerekiyor.” diye konuştu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan KESER 9 yıl önce

Tebrikler, böyle güzel bir haber için sizlere. Tebrikler böyle güzel haberlerle üniversitenin adını duyuran Rektörümüz Profesör Doktor Ramazan KAPLAN'a. Tebrikler Eğitim Fakültesinin Dekanı Değerli hocamız Prof. Dr. Firdevs GÜNEŞ'e ve değerli ekibine. Küçük bir şehrin umutlarını büyütüyor, besliyor üniversitemiz. Bir insan değiştirebilirmiş gerçekten de her seyi, Bartın'a eli değen güzel kalpli insanlar bu şehri güzelleştiriyor. Allah yardımcınız olsun...

Avatar
Kenan AYDOĞAN 9 yıl önce

Güzel olaylar yaşanırken, neden her zaman bir çıban başı çıkar ortaya? Kimin karnını ağrıttı bu olay? Bu güzel organizayonu boykot edercesine panele katılmayan Eğitim Fakültesi Akademisyenleri, konuşmaların ortasında salonu terk edenler neyi protesto ediyorlar? En azından saygı duymayı ögrenin!

Avatar
Gül Özdemir 9 yıl önce

Bu üniversiteyi unutmayın, ben de bu üniversitede okuyorum.bizim bölümde 2 yıldır böyle bir etkinlik yapmadı daha hocalar. İsterdim ki bizler de bölümümüz ile ilgili etkinlik düzenleyelim, önemli isimleri tanıyalım şanslısınız Eğitim Fakültesi Dekanınızın kıymetini bilin.

Avatar
Ferhat Gürsu 9 yıl önce

O gün ben de ordaydım. Özellikle Hamza Beyin konuşmasından çok etkilendiğimi söyleyebilirim. insan öğretmen de olsa, yönetici de olsa önce "İNSAN"dır. Onu insan yapan en önemli yanı ise sevgiyle beslenmesidir. Ne yazık ki, insanlığımızı gitgide unutyoruz, yeni nesilleri yetiştirirken sınıfımızda okuttugumuz bir ögrenciyi kendi evladımız gibi sever, yetiştirisek birbirimizi daha iyi anladığımız bir dünyada yasayabiliriz gibi geliyor bana.

Avatar
Mehtap CAN 9 yıl önce

Bartın'a emek verenlere bakar mısınız? Hepsi de Bartın dışından.Uyumayalım Bartınlılar! Bizim için yapıyorlar her şeyi, bu üniversiteye biz de destek verelim, bizim Ankara'dan İstanbul'dan neyimiz eksik? Bir amasramız var dünyaya nam salmış, güzelliklerimiz saymakla biter mi? Bizim için emek verenlerin emeğini boşa çıkarmayalım.

Avatar
Ayşe Banaz 9 yıl önce

Özel bir günü çok güzel bir şekilde kutladık. Helal olsun Eğitim Fakültesinin ekibine. Yeni etkinlikler bekliyoruz.

Avatar
Selma KURTALAN 9 yıl önce

Bartınlıyım demekten daha da gurur duyar hale geldim son günlerde. Üniversitemiz ne güzel işler başarıyor. Öğrenciliğim sebebiyle farklı bir ilde yaşıyorum.İnsanların şehrimizin nerede olduğunu bile bilmemesi de çok zoruma gidiyor. Umarım daha güzel şeyler olur artık.

Avatar
Ali YILMAZ 9 yıl önce

Şehrimizi ziyaretleriyle şereflendiren Sayın Vahap ÖZPOLAT, Sayın Yusuf BÜYÜK ve Saygıdeğer hocamız Hamza AYDOĞDU'ya minnettarız. Bartın değer görmeyi hakeden, büyümeyi emin ve sağlam adımlarla adım adım gerçekleştiren bir ildir. Sizlerin de katkısıyla inşallah daha güzel günler göreceğiz. Yalnız yerel basından bir ricam var, şehrimizin adını duyuran, üniversitemize destek verecek böyle güzel haberleri lütfen herkese ulaştırın. Unutmayın ki, ülkemizde birçok il şehirlerinde üniversitelere verdikleri destekle büyüdüler.