Okullarda Güvenlik Sorunu ve Çeteleşme anket sonucu açıklandı
EVDE DİZİ İZLİYOR, OKULDA ŞİDDET YAŞIYOR

Hangişi yaptığı açıklamada; Genel Merkezimizin “Okullarda Güvenlik Sorunu ve Çeteleşme” üzerine yaptığı anketten dikkat çekici ve üzerinde düşünülmesi ve çalışma yapılması gereken sonuçlar ortaya çıktı." dedi. Ortaöğretim 9, 10, 11. Sınıflarında okuyan 780 öğrencinin katıldığı çalışma; Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Denizli, Elazığ, Kars, Mersin, Ordu ve Yozgat’ta düzenlendi.

Abartılmış dizi senaryo ve karakterleri, liselileri olumsuz etkiliyor, diyen Hangişi Öğrencilerin yüzde13,3’ü okul çevresinde fiziki saldırıya uğradığını söyledi. Öğrencilerin tehdit boyutunda gruplaşmalar içerisinde yer almasında en büyük faktör nedir? Sorusuna ankete katılanların yüzde 35,3’ü “diğer öğrenciler üzerinde hakimiyet kurma, üstünlük sağlama” görüşünü dile getirirken, yüzde 20,9’u “kız/erkek arkadaşla ilgili problemler”, yüzde 15,8’i “itibar ve ayrıcalık kazanma”, yüzde 11,9’u “aile içi şiddet, ailevi meseleler”, yüzde 8,6’sı “dizi karakterine özenme” yüzde 4,5’i “okul yönetiminin zaafiyeti” ve yüzde 3’ü de “maddi sorunlar” olarak cevaplandırdı. dedi.

Hangişi, ayrıca; ankete katılan öğrencilerin, yüzde 80,3’ü “okul çevresinde yabancı kişilerin dolaştığını”, yüzde 68,2’si, “okulda dizi karakterlerine özenen ve onlar gibi davranan öğrencilerin” olduğunu, en çok fiziki saldırıya maruz kalınan illerin başında yüzde 24,3 ile Ankara’nın geldiğini, “fiziki saldırının en yüksek oranda yaşandığı okul türünün yüzde 17,4 ile meslek lisesi” olduğunu ifade ettiklerini söyledi.

Yine anket sonucuna göre; okullarda veya okul çevresinde tehdit edilmenin, 9. Sınıf öğrencilerinde diğer sınıfların öğrencilerine göre daha yüksek olduğu ifade edildi.

Hangişi; Bartın ilinde de bu tür olayların yaşandığını ama Türkiye ortalamasının altında olduğunu ama yine de, Milli Eğitim Müdürlüğü, okul yönetimi, öğretmen, aile, güvenlik birimleri ve psikolojik ve rehberlik hizmetleriyle en aza indirilebileceğini söyledi.

Anket sonuçlarını değerlendiren Hangişi araştırmada elde edilen bulguların çok yönlü analizlere ve stratejik çalışmalara kaynak teşkil edecek düzeyde olduğunu ve isteyenlerin http://www.turkegitimsen.org.tr internet adresinden sonuçları daha ayrıntılı görebileceğini söyledi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.