Prof. Dr.Gülez'den veda

1998 yılından bu yana 11 yıl Zonguldak Karaelmas Üniversitesi bünyesinde, 3 yıl da Üniversitemizde görev yapan Prof. Dr. Sümer Gülez emekli oldu. Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selman Karayılmazlar ile Peyzaj Mimarlığı Bölümündeki öğretim elemanları ve öğrencileriyle vedalaşan Prof. Dr. Sümer Gülez duygulu anlar yaşadı.

Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sabaz, Gülez'in Üniversiteye çok şeyler kazandırdığını ve kendisini daima hatırlayacaklarını söyledi. Mehmet Sabaz, Sümer Gülez'e emeklilik hayatında huzurlu bir yaşam diledi. 1945 yılında Akçakoca'da doğan Gülez, ilk ve orta öğrenimini Akçakoca'da, lise öğrenimini ise Düzce'de tamamlayarak 1962 yılında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesinde yükseköğrenimine başladı. Bu öğrenimi sırasında 1965 yılı yazında Fransa'ya giderek Paris'te "Centre Technique du Bois" Biyoloji Servisi'nde staj yaptı. 1966'da İstanbul Üniversitesinden mezun olduktan sonra iki yıl Antalya Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünde 132. Şube Şefi olarak görev yaptı ve Karadeniz Teknik Üniversitesinde akademik kariyerine başladı. 1971 yılında lisansüstü eğitim için İngiltere'ye giden ve Londra'da bir yıl yabancı dil öğrenimi gören Gülez, "The Edinburgh School of Agriculture"dan "Crop Protection" konusunda yüksek lisans diploması aldı ve Manchester Üniversitesinde bir yıllık Peyzaj Mimarlığı eğitimi gördü. 1974 yılında yurda dönerek 6 ay süre ile İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Park-Bahçe ve Peyzaj Mimarisi Kürsüsü çalışmalarına katıldı. Mayıs 1975'te KTÜ Orman Fakültesine asistan olarak atanan Gülez, 1979 yılında "Doğu Karadeniz Kıyı Şeridinde Rekreasyon Potansiyelinin Saptanması ve Değerlendirilmesi" konulu doktora çalışmasını tamamladı. 1981 yılında 4 ay süre ile İngiltere'ye giderek bilimsel çalışmalarda bulundu ve özellikle "Millî Parklar" konusunda bir Avrupa Konferansı'na kişisel olarak katıldı. Temmuz 1982'de yardımcı doçent kadrosuna atanan Gülez, aynı yıl 15 gün süre ile Kanada'da Guelph Üniversitesinde "Üniversite Öğretim Yöntemleri" konulu bilimsel bir seminere katıldı. Ekim 1984'te de doçent unvanını aldı.

1988 yılında KTÜ Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünü kuran Gülez, 1990 yılında profesör unvanı aldı. KTÜ Orman Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 1 Ekim 1995-30 Aralık 1998 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Kentsel Tasarım Bölümünde misafir öğretim üyeliği yaptı. 31 Aralık 1998 tarihinde Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Bartın Orman Fakültesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümü, Peyzaj Planlama ve Tasarım Anabilim Dalına Öğretim Üyesi olarak atandı. Prof. Gülez bu tarihten itibaren aynı Fakültenin Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanlığının yanı sıra Bartın Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini de yürüttü. Prof. Dr. Sümer Gülez, 8 Ekim 2008 tarihinden itibaren Üniversitemiz Rektör Yardımcılığı görevini yürüterek Üniversitemizin kuruluş çalışmalarını yönetti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.