Prof.Dr.Karagözoğlu'ndan teknoloji, eğitim ve toplum konferansı

Cidde Kral Abdülaziz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu tarafından Üniversitemizde "Teknoloji, Eğitim ve Toplum" adlı bir konferans verildi. Konferansa, Garnizon Komutanı Vekili Deniz Piyade Kıdemli Albay Mehmet Sandıklı, Belediye Başkanı Vekili Hasan Arınan, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Azize Toper Kaygın ile Prof. Dr. Mete Gündoğan, Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Erol, akademik ve idari birim yöneticileri katıldı.
 
Konferansın açılış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan şunları söyledi: "Ocak ayından beri basınımızın da çok yakından tanık olduğu gibi Üniversitemiz, bahar dönemi sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerini yoğun bir şekilde gerçekleştiriyor. Bundan sonra da etkinlikler, öğretim yılının sonuna kadar devam edecek. Bugün, dünya üniversiteleri arasında saygın bir yeri olan Cidde Kral Abdülaziz Üniversitesinin değerli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu'nu konuk ediyoruz. Hocamız bugünkü konferansında teknolojiyle bilim ahlakını ya da genel, evrensel insanlık ahlakını birleştiren bir konuşma yapacaklar. Bir şeyin bulunması, icat edilmesi temel amaç; ama burada insanlığa ne getirisi olacak ya da insanlıktan ne alacak sorusu göz ardı edilir. Esasında bu, bilimin de başlangıç noktasının pek fazla konusu değildir. Bizim üniversitelerimizde bilim felsefesi olarak çok önemli bulduğumuz ve bundan sonra da uygulamaya koyacağımız bir başlangıcın da bu konuşma ve görüşmelerle ilk adımlarını atmış bulunuyoruz. Yani, niçin bilim yapıyoruz? Bilimin temel işlevi nedir? Bilimle insanlığın geleceği arasında nasıl bir bağlantı kurabiliriz? Bu sorulara sağlıklı cevaplar bulamadığımız sürece ya da en azından arama noktasında kendimizi hazır duruma getirmediğimiz sürece bilimsel buluşların insanlığın felaketine yol açması kaçınılmaz olabilir. Bu bakımdan geldiğimiz noktada insanlık, yaşadığı bazı tecrübeler nedeniyle de bu konuyu bilim felsefesi, bilim ahlakı ölçüsünde ciddi olarak planlamaya başlamıştır. Biz sadece bir şey yapmak değil, o yaptığımız şeyin insanlık için anlamının da değerli olması noktasında geleceğimizi kurmalı ve hazırlamalıyız. Ancak o anlayışın evrensel planda insanlar arasında egemen olmasıyla dünya barışı sağlanabilir. İnsanlık için bir huzur, gurur ortamı oluşturulabilir. Yaptığım şeyden sorumlu değilim anlayışı ise hakikaten insanlıktan çok şey götürebilir. Bu konferansların faydası da bu doğrultuda saymakla bitmez. Hepimizin düşünce dünyasının yenilenmesine fırsat veriyor. Öğrencilerime tekrar tekrar sesleniyorum. Bu toplantılardan öğreneceğimiz çok şey var. Belki sizin başlangıç noktanız olarak, biraz da sizi vurgu yaparak, dikkat çekerek bunu anlatıyorum. Fakat yine bizler de bunun dışında değiliz, bizler de çok şey öğreneceğiz. Çünkü öğrenmenin, öğrencinin yaşı yoktur. Hayatta olduğumuz sürece sürekli öğrenmeye devam edeceğiz."
 
Teknolojiye ayak uydurabilenler en önde olma şansına sahip olacaklardır
Açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu, toplum ve toplum kültürü, teknoloji ve fen tanımları, toplumların gelişmesi, eğitim ve öğretim tanımları, olgun bir kişinin hareket tarzı gibi konulara değindi. Bir hareketin temel ögesinin bilgi, güç ve cesaretin yanında akıl da olduğunu belirten Karagözoğlu, "Bir fayda sağlamak ve bir zarardan korunmak için yapılan çalışma cesaret; yalnız fayda sağlamak için yapılan çalışma cüret; yalnız zarardan korunmak için yapılan çalışma ise zillettir." dedi. İnsanları inandıklarından vazgeçirmenin onları bir şeylere inandırmaktan daha zor olduğunu belirten Karagözoğlu, "Gerçek bir eğitim önce boşaltma, temizleme, arıtma (yanlışlardan arındırma) sonra da ziynetleme, donatma, süsleme (doğru, iyi ve güzelle bezendirme) işlemleri ile mümkündür." açıklamasını yaptı. İlmin bize tabiatın hakikatini bildirdiğini belirten Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu, "İlim ve teknoloji, iyi ve kötüyü ayırt etmeden işlerin nasıl yürütüleceğini gösterir. İyi ile kötüyü ayırt etme özelliğine ise ahlak denir." dedi. İnsanoğlunun, şahsi kabiliyetlerini artırmak için alet ve yöntemler geliştirdiğini, böylece daha rahat bilgi toplayarak bilgi akışı sağladığını, bunun da günlük yaşamı kolaylaştırdığını ifade eden Karagözoğlu, bunu yaparken ekonomiyi, toplum düzenini, çevreyi bozmamak ve yıpratmamak gerektiğine de vurgu yaptı. Yeni eğitim düzeni konusuna da değinen Karagözoğlu, "Teknoloji seni beklemez ve her altı ayda veya yılda bir kendisini yeniler. Teknolojiye ayak uydurabilenler ve konuları ne olursa olsun sürekli ufuklarını genişletme çabası içinde olanlar en önde olma şansına sahip olacaklardır. Gelişmek isteyen bütün ülkeler her konuda iyi eğitilmiş, akıllı kişiler yetiştirmek zorundadır." dedi.
 
Konferansın sonunda Garnizon Komutanı Vekili Deniz Piyade Kıdemli Albay Mehmet Sandıklı ile Rektörümüz Prof. Dr. Ramazan Kaplan tarafından Karagözoğlu’na bir hediye takdim edildi.

Prof. Dr. Bahattin Karagözoğlu'ndan öğrencilere nasihatler

•     Az, daima çoktur; hayatı basit yaşayın.
•     Aile, arkadaşlar ve sıhhat en önemli varlıklardır.
•     Zihninizi endişelerden arındırın; onların çoğu ya hiçbir zaman gerçekleşmez ya da olayların genel akışı içinde önemini yitirir.
•     Tavır ve davranış yaştan daha önemlidir.
•     Kabiliyetinizi nefretten arındırın.
•     Hayatın her anı önemlidir, hayatınızı tam yaşayın.
•     Eşinizi sadece fiziki güzelliği için değil, uzun süre (ömür boyu) kalıcı değerlere göre seçin.
•     Tutarlılık ve dürüstlük, sizin kim olduğunuzu tanımlar.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.