Rektör Kaplan: Daha çok çalışacağız

SAYGIN YERİNİ ALMA SORUMLULUĞU

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, 2008’de kurulan üniversitenin kuruluşunun üçüncü yılında yaptığı değerlendirme ile üniversitenin kısa zamanda aldığı yola dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kaplan, Bartın Üniversitesi Bülteninin son sayısında yaptığı değerlendirmede yeşil kampüs yaklaşımı ile kurulacak yeni kampüsün modem ve çağdaş bir üniversitesinin bütün gereksinimlerini karşılayacak özgün bir anlayışla yapılandırılacağını ve üniversitenin iftihar edeceği bir yerleşke olacağını belirtti. Kaplan’ın açıklaması şöyle: Kuruluşlarının üzerinden on yıllık süreler geçmiş ve artık kendi geleneklerini oluşturmuş üniversitelerimiz, fiziki yapılanmalarını çok büyük oranda tamamlanmış olarak, bütün güçlerini bilimsel çalışma ve gelişmeler üzerinde yoğunlaştırırlar. Oysa, Üniversitemiz gibi kuruluş aşamasında olan ve son on yılda sayıca artışlarını memnuniyetle karşıladığımız yeni üniversitelerimiz, bir yandan altyapı sorunlarını halletmek, üniversite ölçeğinde fiziki yapılanmayı gerçekleştirmek bir yandan da akademik kadrosunu güçlendirmek ve bilimsel rekabet ortamındaki saygın yerini almak sorumluluğu ile karşı karşıyadırlar.

ÜNİVERSİTE-ŞEHİR YAKINLAŞMASI EN BÜYÜK TEMENNİMİZDİR

Bu bağlamda yeni kampüsümüzde yer alacak yapıların yapım aşamasında gelinmiştir. Şu anda merkez laboratuar binamızın inşaatına başlanmıştır. Mimari projelerinin bir kısmı tamamlanan bir kısmı da tamamlanma sürecinde olan Edebiyat Fakültesi idari binası sözel derslik ve amfiler, Mühendislik Fakültesi idari binası, öğrenci ve personel yemekhanesi, Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Başkanlığı binası, trafo ve jeneratör binası, itfaiye, garaj, atölye ve mediko sosyal merkezinden oluşan 35 bin 388 metrekare kapalı alan inşasına, yılsonuna kadar başlamış olacağız. Bartınlı girişimcilerimizin de kendi aralarında güçlü ortaklıklar oluşturarak ihale mevzuatı kapsamında ihalelere katılmaları, Üniversitemiz kaynaklarından öncelikle şehrimiz ve bölgemiz yatırımcılarının yararlanması, üniversite-şehir yakınlaşması bakımından da en büyük temennimizdir. Bu çerçevede, yeşil kampüs yaklaşımı ile kuracağımız yeni kampüsümüz, modem ve çağdaş bir üniversitesinin büyün gereksinimlerini karşılayacak özgün bir anlayışla yapılandırılacak, üniversitemizin iftihar edeceği bir yerleşke olacaktır. Üniversitemizin kuruluş kanununda yer alan üç fakülteye ilave olarak Edebiyat, Eğitim ve Fen Fakültesi olmak üzere üç yeni fakülte daha kurduk.

DAHA SAYGIN BİR ÜNİVERSİTE OLACAĞIZ

Bu fakültelerden Edebiyat Fakültemizle Eğitim Fakültemize ek kontenjanla öğrenci aldık. Yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz da bu yıl 54 öğrenci ile ilk kez öğretime başlamıştır. Sosyal Bilimler Enstitüsü ile ortak program düzenlemiş ve bu yıl öğretime başlamıştır. Edebiyat ve Eğitim Fakültelerimizin açılmış olması dolayısıyla, Sosyal Bilimler Enstitümüzde de yeni programlar açılmıştır. Bir başka sevindirici gelişme de, Meslek Yüksekokulumuza bağlı olarak Kurucaşile ve Ulus İlçelerimizde açılan programlara öğrenci alınmasıdır. Programlara yerleşen öğrenci sayısı beklentimizin çok üzerindedir. 2008’de göreve başladığımızda, ‘Gün 24 saattir, ama biz 72 saat bilinciyle çalışacağız’ demiştim. Sizler, olgun ve yetkin bir takım ruhuyla Üniversitemizin her bakımdan daha ileri gitmesi noktasında bugüne kadar yüksek bir sorumluluk duygusu ve özveriyle çalıştınız. Bundan sonra da böyle devam edeceğimiz noktasında en büyük bir kuşkum yoktur. Daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz, daha saygın bir üniversite olacağız. Üniversite demek, yüksek düzeyde bilgi üretme, bunu olabildiğince ülkemiz ve insanlığın hizmetine sunabilme ile bunun ağır sorumluluğunu yüreğimizin derinliklerinde duyabilmenin mekanı demektir. İşte o zaman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin üstüne çıkmanın, bunu başarmanın onur ve mutluluğunu hep birlikte paylaşacağız. Yolunuz açık olsun.” 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.