San-Tez Tanıtıldı

Bartın Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen toplantıya, Bartın Valisi Bülent Savur, Bartın Vali Yardımcısı Türker Öksüz, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Kaplan, Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, Akademisyenler, Sanayiciler öğrenciler ve yatırımcılar katıldı.

Rektör Kaplan: Sanayi ve Üniversite Dünyaya açılan penceredir

Toplantıda Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Selahattin Emirsüleymanoğlu’nun konuşmasının sonrasında, kürsüye gelen Bartın Üniversitesi Rektörü Ramazan Kaplan, yakın zamana kadar üniversite ve sanayi kavramlarının hiç yan yana gelmediğini söyledi. Kaplan, “Hatta buna bir örnek verecek olursak, üniversitelerin bilimsel faaliyetleri laboratuvar sınırları içerisindeydi. Fakat son yıllarda görüyoruz ki, artık ülkemizi yöneten siyasi irade üniversite ve sanayi işbirliğinin AR-GE’nin yatırımda araştırmanın gücünü ve önemini anlamış durumdayız. Bu konu da da çok ciddi adımlar atılıyor. Aslında yapılması gerekende budur. Çünkü sanayici kesiminde çalışan girişimciler bir ülkenin gerçekten sanayi alanında dünyaya açılan penceresidir. Bununla birlikte üniversitelerde aynı konumdadır. Üniversitenin görevi de bilgi üreterek, onu topluma yararına sunmaktır. Bu açıdan yeni YÖK yasasıyla birlikte bundan sonra sanayi işbirliğini sadece sözel sınırlarda değil, toplumun hayatında bir gerçeklik haline gelmesi için çalışmalarda yapılmıştır. Bu toplantıda sevgili öğrencilerime ve genç akademisyen arkadaşlarıma şunları söylemek isterim. Soyut anlamda sahip oldukları bilgiyi, pratiğe dökme noktasında beceri kazanmalarını tavsiye ederim. Bundan hem kendileri hem de ülkemiz karlı çıkacaktır.”dedi.

Vali Savur: Üniversitemizi ve sanayicimizi birbirinden ayıramayız

Son olarak konuşma yapan Bartın Valisi Bülent Savur, “ Tüm dünyada bir gelişme ve ortaya konulan bir uygulamayı konuşacağız. Bizde dünyaya uyumlu olarak, kamu üniversite sanayi ilişkilerini güçlendirilmesi, sanayi de teknoloji ve araştırma geliştirme kültürünün yaygınlaştırılması için buna bağlı olarak teknoloji tabanlı bilim ve üretim yöntemlerinin geliştirilmesi konularını burada tartışacağız. Ülkemiz günden güne sanayileşen, bir ülkedeyiz.

Bazen başka ülkelerin meşhur ettiği markalaşan ürünleri üretimi ile son zamanlarda giderek, kendi araştırmaları sonucunda elde etmiş olduğu verileri kendi ticari vizyonuyla dünyaya tanıtan bir ülke haline geldik. Aslında Türk insanı hakikatten yüce siyasi liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi zeki bir ortamın oluşturması gerekiyor. Dünya pek çok markanın AR-GE laboratuvarlarında çok değerli bilim adamları görev yapıyor. Biz bunları gördükçe iftihar ederiz. Ama artık bu insanlarımıza kendi ülkemizde imkânlar sunarak, onları uygun ortamlarda desteklemek ve arge çalışmalarıyla kendi markaları üretmemiz için mutlaka bu değerlerimizi desteklemeliyiz. Ülkemizdeki sanayiyi genel olarak, Kosgeb ölçeğinde olduğunu biliyoruz. Bu ülke öyle bir süreçten geçti ki kimisinin ‘Anadolu kaplanları’ dediği kiminin de ‘yeşil sermaye’ dediği Anadolu’nun müteşebbis insanlarına kendilerine gölge etmeyince ülkeyi dünyanın en büyük 16. ekonomisi haline getirmiştir. Şimdi genç kardeşlerim size soruyorum. Sermayenin rengi olur mu?, işte bu ülke bunu tartıştı. Ve Kosgeb memleketimizin lokomotifi yaparak, ülkemizi sanayi ile kalkındırıyorlar. Türk insanı aynı zaman da da çalışkandır. Yeter ki Türk insanına çalışma ortamı sağlansın, gölge edilmesin.” Dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Cemal Akın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ve KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü’nün Üniversite ile iş birliği içerisinde çalışmasının memleketimiz için faydalı olacağına inandığını söyledi.

Toplantıda daha sonra Bilim, Sanayi ve Tekonoloji Bakanlığı, Bilim Teknoloji Genel Müdürlüğünden görevli şube müdürü Gülgün Çelik, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteklemeleri konusunda, Bakanlık uzmanı Kamil Çetin Bilim ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri konusunda son olarak, Kosgeb Bartın Hizmet Merkezi Müdürlüğü Kobi Uzmanı AR-GE inovasyon konularında bilgiler verdi.iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.