TRT Genç İlahiyat Bartın Üniversitesi'nde

TRT “GENÇ İLAHİYAT” PROGRAMIYLA BARTIN ÜNİVERSİTESİNDE

TRT Diyanet kanalında her hafta Cumartesi günü yayınlanan ve sunuculuğunu Diyanet Radyo Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Cihat’ın yaptığı “Genç İlahiyat” programının çekimleri Bartın Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Bartın Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü Radyo Televizyon Daire Başkanlığı işbirliğiyle düzenlenen program, üniversitenin konferans salonunda yapıldı. Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş’ın konuk olarak katıldığı programda “Dil ve Düşünce” konusuyla ilgili anlatılara yer verildi. Yayının açılış konuşmasında, Bartın Üniversitesi’nin yeşiller içinde etkileyici bir ortamı olduğunu belirten program sunucusu Mustafa Cihat, üniversite öğrencilerinin kendilerini çok iyi karşıladıklarını söyledi. Program konuğu Prof. Dr. Karataş ise, Bartın Üniversitesi’nin her geçen gün büyüdüğünü kaydederek, “Yeni yapılan kampüsle birlikte üniversite kendini daha iyi gösterecektir” dedi.

“Herkes Dilini İyi Bilmek Zorundadır”

“Dil ve Düşünce” konulu konuşmasında Prof. Dr. Karataş, dilin insanlar için öneminden bahsederek, yurttaş olmanın dilin iyi bilinmesiyle gerçekleşebileceğini ifade etti. Karataş, dil dağarcığı geniş olanların düşüncelerinin de geniş olduğunu belirterek, “Bizim yaratılmışlar içinde en önemli farkımız konuşabiliyor olmamızdır. Öyle olunca insana diliyle beraber, başka sorumluluklar da yüklenmiştir. Dil düşüncenin evidir. Eğer düşünceniz yoksa diliniz de yoktur. Ne kadar dil dağarcığımız varsa, o kadar düşüncemiz geniştir. Çünkü düşünmek dille mümkün olur. Bize düşüncenin kapılarını açan kelimelerdir. Siz kelimelerle bir yoldaşlık içerisinde değilseniz, düşünemezsiniz. Düşünmek sorular sormaktır, sorulara cevaplar aramaktır. Bu nedenle dille kurulan ilişki çok önemlidir. Bir millete ait olduğunu düşünen herkes dilini iyi bilmek zorundadır” şeklinde konuştu.

“Yunus Emre, Türkçe’nin Süt Dişidir”

Prof. Dr. Karataş, konuşmasında Yunus Emre Türkçe için önemine de değinerek, “Yunus Emre Türkçe’nin süt dişidir. Yunus’u okumadan Türkçe’yi tanıyoruz, Türk dilinin tadına vardık demeyin. Yunus, Türkçe bayrağını ilk göklere çeken kişidir. İngilizlerin Shakespeare’i, Almanların Goethe’si neyse bizim de Yunus’umuz o. Ben 18 yaşında olsaydım iki şey yapardım. İlki, Kur’an Kerim-i kendi dilinde anlamak için iyi bir Arapça öğrenirdim. Diğeri, Yunus’tan ise yüz tane şiir ezberlerdim. Şimdi 18 yaşındaki arkadaşlara tavsiyem odur” ifadelerini kullandı.

“Osmanlıca Yoktur, Osmanlı Türkçesi Vardır”

Programda, son günlerin gündemindeki konulardan biri olan “Osmanlıca” tartışmalarına da değinen Prof. Dr. Karataş, yaptığı incelemelerde “Osmanlıca” diye bir dilin olmadığını “Osmanlı Türkçesi” olduğunu söyledi. Karataş, “Osmanlıca, Osmanlı Devleti’nin dili değildir. Daha doğrusu şöyle diyebiliriz, Osmanlıca diye bir dil yoktur. Osmanlı münevverleri hatta 1500’lü yıllardan Türkçe’nin Türk dil lisanı olduğu yazılmıştır. Bir tek 1865’de yazılan bir metinde karşılaştım, “Osmanlı Devleti’nin dili elbette Osmanlıca olacaktır” yazıyordu. Ondan sonra 1930’lara kadar bizim literatürümüzde ‘Osmanlıca’ tabiri yoktur. Bana öyle geliyor ki, 1940’lar, 1950’ler hatta 1960’lardaki ihtilalden sonra Osmanlı Devleti’ni iyice ötekileştirmek için ‘Osmanlıca’ tabiri kullanılmıştır. Başka bir devlet ve başka bir dil algısı yapılmıştır. Bizde bir tek dil vardır. O da, İslam’a geçtikten sonra Arapça ve Farsça’dan etkilense de Osmanlı Türkçe’sidir. Osmanlı Türkçe’sine yapılan dönüş çalışmaları da, 20’inci yüzyılın başında yapılan yanlış batılılaşma algısını düzeltmek içindir” diye konuştu.

Programa, İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yakup Civelek, Bartın İl Müftüsü Mahmut Gündüz, öğretim elemanları, il müftülük mensupları ve öğrenciler katıldı.

Konuşmaların ardından soru-cevap şeklinde devam eden program, Sanatçı Mustafa Cihat konseriyle son buldu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.