Türk Eğitim-Sen'den Üniversite Çalıştayı

Türk Eğitim-Sen, üniversitelerin içinde bulunduğu duruma ve üniversitelerdeki akademik ve idari personelin yaşadığı sıkıntılara dikkat çekmek için Ankara'da Üniversite Çalıştayı düzenliyor. Bartın Üniversitesinden de bir akademik ve bir idari personelin katılacağı çalıştay Ankara’da yapılacak. Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen Bartın İl Başkanı Sezai HANGİŞİ, Ankara'da yapılacak çalıştayla ilgili bilgi verdi.

Üniversitelerin ülkemizin temel yapı taşı, toplumun temel dinamikleri, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda kalkınmanın itici gücü olduğunu dile getiren Hangişi, "Böylesine önemli işlevlere sahip olan üniversitelerimiz bir türlü demokratik ve özerk kurumlar haline gelememiş, sorunlarından arındırılamamıştır. YÖK, üniversitelerin önündeki en büyük engel olarak görülmektedir. Zira kurulduğu günden bu yana YÖK'ün varlığı ve işlevi hep eleştiri konusu olmuştur. Tepkilerin merkezinde olan YÖK'ün yeniden yapılandırılması zorunluluktur" dedi. Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır YÖK ile ilgili sıkıntıları gündeme getirdiklerini belirten Hangişi, "YÖK'ün koordinasyon kurulu olarak yeniden düzenlenmesi, otoriter yapısının ortadan kaldırılması, üniversitelerin akademik ve idari yapısına müdahale etmemesi gerektiğini vurguladık. Bilimin ve özgür düşüncenin merkezi olan üniversiteleri demokratik ve özerklikten uzaklaştırdığını dile getirdik. YÖK konusunda siyasi iktidarlara da çağrıda bulunduk. Zira siyasi iktidarlar, ne yazık ki YÖK'ü arka bahçeleri olarak görmekte, YÖK üzerinden üniversitelerde hakimiyet kurmaya ve üniversiteleri kontrol etmeye çalışmaktadır. Öte yandan sendikamız, YÖK'ü derinlemesine ele almak ve üniversitelerin sorunlarını masaya yatırmak için bugüne kadar çeşitli çalışmalar da yaptı. Bu kapsamda üniversite çalışanları ve akademisyenler ile anket çalışması yaptık, sempozyum, kurultay ve çalıştaylar düzenledik" diye konuştu.

Bugün gelinen noktada YÖK'ün hazırladığı yeni yasa taslağının kamuoyunun gündeminde olduğunu ifade eden Hangişi, YÖK'ün yeni yasa taslağı hakkında sosyal taraflardan ve sivil toplum kuruluşlarından görüş istediğini söyledi. Hangişi, "Sorumluluk bilinciyle hareket eden sendikamız da, üniversitelerin ve üniversite çalışanlarının problemlerini tespit etmek, çözüm üretmek ve gündem oluşturmak amacıyla yeni bir üniversite çalıştayı yapacaktır" dedi.

Sezai Hangişi, Türk Eğitim-Sen'in 14-16 Aralık 2012 tarihleri arasında Ankara'da tüm üniversitelerden akademik ve idari kadroda çalışan temsilcilerin katılımıyla "Türkiye'de Yükseköğretimin Sorunları, Beklentiler ve Çözüm Arayışları" konulu çalıştay düzenleyeceğini söyledi. Hangişi, çalıştayda Üniversitelerde Yönetim Sorunu ve YÖK'te Yapısal Değişim İhtiyacı, Üniversitelerde Akademik ve İdari Personelin Özlük ve Ekonomik Hakları, Beklentiler, Çözüm Arayışları ve Üniversite Çalışanları ve Demokratik Haklar şeklinde üç ayrı çalışma grubu oluşturulacağını açıkladı. Hangişi, "Üniversitelerde Yönetim Sorunu ve YÖK'te Yapısal Değişim İhtiyacı" konulu komisyonunun hem yeni YÖK yasa taslağını değerlendireceğini, hem de YÖK'ün yeniden yapılandırılmasına dair önerileri gündeme getireceklerini söyledi. Çalıştayda hem üniversitelerin hem de akademik ve idari personelin sorunlarına ışık tutacaklarını belirten Hangişi, aynı zamanda YÖK'ün yapısına, işleyişine yönelik önemli tespitlerde bulunup, yeni yasa taslağına ilişkin teklifleri oluşturacaklarını ifade etti. Sezai Hangişi, "Çalıştayda hazırlayacağımız sonuç raporu, başta Yükseköğretim Kurulu olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara gönderilecektir. dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.