Türkiye’de ilk olacak

BARTIN ÜNİVERSİTESİNDEN ULUSLAR ARASI AÇILIMLAR VE YEŞİL KAMPUS PROJESİ

Bartın Üniversitesi Rektörü Profesör Ramazan Kaplan, Malezya’daki çeşitli üniversitelerde yaptığı temaslarda Kutlubey Yazıcılar Köyü Mevkiinde kurulacak olan kampus ile ilgili inceleme ve araştırmalarda da bulundu. Dünyanın sayılı kampüslerini gezerek fikir alan Kaplan, Bartın Üniversitesi kampüsünün de ülkenin sayılı kampüslerinden biri olacağını dile getirdi. Kaplan, "öncelikle yeni kampusumuzun hem mimari açıdan hem de çevre düzenlemesi ve peyzaj açısından Türkiye'mizin en iyi kampusu olmasını arzu ediyor ve planlıyoruz. Bunu planlayabilecek bilgi ve kabiliyet birikiminin mevcut. Aynı zamanda yeni kampusumuz enerji alanında kendi enerjisini kendisi üreten bir kampus olarak tasarlanacaktır. Burada ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynakları olacaktır. Yeni kampusun çevreyi kirletmeyen, kendi atığını kendisi işleyip yeniden değerlendiren bir yapıda kurulacak. Bu bağlamda Bartın Üniversitesi kampusu Türkiye'de bir ilk olacaktır. İlk Yeşil Kampus Bartın Üniversitesi'ne ait olacak ve böylelikle üniversitenin vizyonu geleceğin vizyonunu yansıtacaktır. Hem mimari açıdan, hem Uluslararasılık açısından, hem kendi kendine yeterlilik açısından hem de peyzaj açısından en iyi örneği ortaya koymak için gerekli bilgileri alıyor ve işbirlikleri için alt yapı oluşturuyoruz. Avrupa Birliğinin bu tür Yeşil Kampus dönüşümlerine ve kurulumlarına çok büyük maddi destekler verdiğini biliyoruz. Bu desteklere de talibiz. Bartın'ımızda fark oluşturacak bir üniversite kurmak için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Bartın Üniversitesi kampusunun Türkiye'de bir ilk olacağını anlatan Kaplan, “Malezya Başbakanı Necib Tun Abdürrezzak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak 21-23 Şubat 2011 tarihlerinde Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunmuştu. Bu ziyaret 28 yıl aradan sonra bu ülkeden Türkiye'ye gelen ilk başbakan olması sebebiyle önemliydi. İki başbakanın yaptığı özel görüşmeler arasında eğitim alanında da işbirliğinin yüksek bir seviyeye çıkarılması mutabakatı vardı. Sayın başbakanımız Erdoğan, iki ülke üniversiteleri arasında işbirliği ve hareketliliği artıracak bir mekanizmanın oluşturulmasını önermişti. Bu çerçevede ilk adım Bartın Üniversitesi ve Yalova Üniversitesinden geldi. Malezya Uluslararası İslâm Üniversitesi (HUM) ile Bartın Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi arasında akademik işbirliği ve hareketliliğin temellerini atmak üzere 18 Mart 2011 Cuma günü "Memorandum of Understanding" (İyi Niyet Sözleşmesi) imzalandı. Buna göre HUM ile Bartın Üniversitesi ve Yalova Üniversitesi arasında karşılıklı akademisyen ve öğrenci değişimi, ortak araştırma projeleri, akademik kalitenin yükseltilmesi vs. çalışmalar yapılacak. Anlaşma metinleri, T.C. Malezya Büyükelçisi Serap Ataay nezaretinde Başkent Kuala Lumpur'da yapılan bir merasimle, Üniversitemiz Rektörü Pof. Dr. Ramazan Kaplan ve Yalova Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Niyazi Eruslu tarafından imzalandı. HUM Rektörü Dato' Sri Prof. Dr. Syed Arabi Türkiye üniversiteleriyle her türlü yardımlaşmaya olumlu baktıklarını ve bu çalışmaları her iki tarafın hükümetlerinin desteklediklerini açıkladı. Çünkü HUM, İslâm Konferansı Teşkilatı gözetiminde planlanan ve kuruluşuna Türkiye, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan, Bangladeş, Libya ve Maldiv ülkelerinin katılmış olduğu bir üniversitedir. Bu nedenle Türkiye IIUM'in mütevellî heyetinde resmî olarak yer almaktadır. Bir diğer ifadeyle Türkiye'nin bu üniversiteye karşı sorumlulukları vardır.”dedi.

MALEZYA'DA KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİN 20 BİN DOLARIN ÜZERİNDE

Malezya ulusal televizyonlarının bu anlaşmaları ana haber bültenlerinde yayınladığını ve eğitim camialarında çok büyük bir memnuniyet ile karşılandığını anlatan Kaplan, “bu tür uluslar arası açılımların hem ülkeler arası ikili işbirliğini artıracak hem de üniversitelerin kendi gelişimlerine çok olumlu katkılar sağlayacağını ifade etti. Yeni kurulan bir üniversite olarak büyük adımlar attıklarını söyleyen Kaplan, “HUM ile öncelikle mühendislik, işletme ve ekonomi alanlarında işbirliğini arzuluyoruz. Köklü bir üniversite ve muhteşem bir kampüse sahip olan HUM ile başka deneyimlerini de paylaşmak istiyoruz. Her iki ülkenin başbakanlarının çağrıları doğrultusunda ilk adımı atan iki üniversiteden biri olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Büyükelçi Atay başta olmak üzere katılımcılara teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı. Rektör Kaplan, Türk Heyetine adeta yeşillikler içerisinde kaybolmuş olan HUM kampusu de gezdirilerek detaylı bilgi verildiğini belirterek, “Kampus, hem mimari açıdan hem de organizasyonu ve düzenlenmesi açısından dünyanın sayılı kampusları arasında yer alıyor. Çok yoğun yağmurların olduğu Malezya'da bir öğrenci, kampusu hiç ıslanmadan bir ucundan diğerine gezebilir ve istediği yere gidebilir. IIUM'de 150 ülkeden 40 bin öğrenci öğrenim görüyor. Üniversite ve kampus içi tam bir birleşmiş milletleri andırıyor. Tıp, eczacılık, hukuk, mühendislik, işletme, iktisat, fen bilimleri, mimarlık, eğitim, bilişim-iletişim, ilahiyat ve beşeri bilimler alanlarında ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası eğitim ve çalışmalar yapılıyor. Birçok kalite ve bilimsel ödülleri olan üniversite, dünyadaki ilk bin 500 üniversite arasında yer alıyor. Malezya'da kişi başına düşen milli gelirin 20 bin doların üzerinde olduğunu da hatırlamakta yarar vardır.”şeklinde konuştu.

UTM VE UKM ZİYARETİ

Bartın Üniversitesi Ramazan Kaplan, aynı zamanda Malezya Teknoloji Üniversitesi (UTM: Universiti Teknologi Malaysia) Kuala Lumpur kampusunu de ziyaret ettiğini söyledi. Rektör Kaplan, “Yaklaşık 15 bin öğrencisi bulunan UTM dünyadaki MİT, Oxford, Cambridge, Harvvard, Meiji (Japonya) gibi üniversiteler ile işbirliği içerisindedir. 8 binden fazla lisansüstü (master-doktora) çalışması yapan öğrencisi var. Sanayi ve iş dünyası ile içice projeler yürütmektedir. Özellikle Yeşil Kampus ve Kendi Kendine Yeterli Kampus konularında UTM'den bilgi edinildi ve olası bir işbirliğinin altyapısı görüşüldü. Diğer bir ziyaret ettiğimiz üniversite Malezya Milli Üniversitesi (UKM: Universiti Kebangsaan Malaysia) olmuştur. Bir devlet üniversitesi olan UKM dünyanın ilk 700 üniversitesi arasında yer almaktadır. UKM'de 12 fakülte ve 14 araştırma enstitüsü bulunmaktadır. Halihazırda 55 ülkeden 2 bin 500 yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Özellikle tıp, biyoteknoloji, enerji ve temel mühendislik alanlarında oldukça iddialı bir üniversitedir. Bu üniversiteden de kendi kendine yeterli kampus konusunda teknik bilgiler edinilmiştir. Dubai Uluslararası Akademik Şehri (DIAC) Malezya teknik gezisinde, Dubai'de de bir gün geçirdik. Bütün dünyada ilgi uyandıran ve kısaca Dubai Bilgi (Hikmet) Köyü olarak bilinen DIAC'da (Dubai International Academic City) incelemelerde bulunduk. DIAC dünyanın ilk akademik serbest bölgesidir. Onbir ülkeden dünyaca meşhur yaklaşık 27 üniversitenin küçük birer yerleşkesinin bulunduğu, 2 bin dönümden fazla bir alanda 2007 yılında kurulmuş bir serbest bölgedir. Yaklaşık 100 ülkeden 18 bin öğrenci buradan eğitim almaktadır. DIAC'da 300'den fazla üniversitenin programlarında öğrenim görmek mümkün olmaktadır. DIAC, Financial Times tarafından 2010 yılında Ortadoğu'da en iyi 25. eğitim kompleksi olarak gösterildi. Cidde King Abdülaziz Üniversitesi (KAU) Ziyareti Malezya'dan dönüş yolunda, Cidde'de de bir gün geçirdik ve KAU'ni de ziyaret ettik. KAU, toplamda yaklaşık 60 bin öğrencisi, 24 fakültesi, 160 akademik departmanı, 120 lisansüstü programı, 11 bilimsel dergisi, 29 bilimsel kulübü, 14 araştırma merkezi ile çok büyük bir üniversitedir. KAU dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500 de yer almaktadır. 2009 yılında Hayat Bilimleri ve Eczacılık dalında 275. sıraya yükseldi. KAU aynı zamanda uluslar arası 37 değişik kuruluştan akredite olmuş bir üniversite. Cidde'de KAU kampusunu, bazı akademik programları ve araştırma merkezlerini de ziyaret ettik. Çalışmalar hakkında bilgi alarak, kampus yönetimi, kalite ve sürdürülebilir yeterlilik konularında bilgi alışverişinde bulunduk. Aynı zaman diliminde Cidde'de Dünya Ekonomik Forumu da yapıldı. Sayın Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı foruma dünyanın birçok yerinden önemli akademisyen, uzman ve devlet adamları da katıldılar. Bu vesile ile bu katılımcılardan bazıları ile de akademik konularla ile ilgili olarak görüşme fırsatı oldu” sözlerine yer verdi.

YEŞİL KAMPUS PROJESİ

Yeşil Kampus projesiyle de yakından ilgilenen Rektör Kaplan, “İki binli yıllarla birlikte, iklim değişiklikleri ve ekonomik sıkıntıların da etkisi ile üniversite organizasyonlarında yeni bir konsept oluşmaya başlamıştır. Bu, kısaca Yeşil Kampus konseptidir. Bir üniversitenin hem çağın gereklerine uygun insan yetiştirmesi hem güncel problemlere bilimsel çözümler üretmesi, hem araştırma geliştirme yapması hem de bazı hayati konularda tamamen dışarıya bağımlı olması kabul edilemez hale gelmiştir. Bu hal, gelişen çevre ve ekonomik faktörler dolayısıyla adeta bir zorunluluktur. Artık gelecekteki üniversitelerin hiçbir teknik ve teknolojik destek almasalar dahi kendi ayakları üzerinde durabilir ve ülkenin ihtiyacı olan eğitimli insan gücünü yetiştirebilir olması gerekmektedir. Bu adeta, kendine bakamayan üniversite topluma ne verebilir felsefesinden hareketle oluşturulan yeni bir konsepttir.

Bu çerçevede kurulan ya da dönüştürülen üniversite kampüsleri hem yeşil hem de kendi kendine yeterli olmaktadırlar. Öğrenciler her türlü ihtiyaçlarını kampus içerisinde giderebilecek, standartları ve kalitesi yüksek sağlıklı bir kampus hayatı yaşayabilecektir. Yeşile duyarlı ve çevre bilinci oluşmuş bir mezun profili oluşturulacaktır. Mezunlar geleceğin ihtiyaçları doğrultusundan iklim değişimine ve çevreye duyarlı olarak yetişecektir.
Kampüste, enerji üretimi ve tasarrufuna yönelik yeni uygulamalar olacak ve böylelikle sürdürülebilir bir enerji politikası bilinci oluşturulacaktır. Bu şekilde de mezunların yeşil fark yapması hedeflenmektedir. Kaynakların en verimli bir şekilde kullanılması ve çevreye karşı duyarlılık politikaları sayesinde gerek yerel yönetimlerde ve gerekse merkezi yönetimde bir farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.”dedi.

FARK OLUŞTURACAK BİR ÜNİVERSİTE KURMAK İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ

Yeni kurulacak olan kampusun bu yeni konsept ile inşa edileceğini söyleyen Rektör Kaplan, "öncelikle yeni kampusumuzun hem mimari açıdan hem de çevre düzenlemesi ve peyzaj açısından Türkiye'mizin en iyi kampusu olmasını arzu ediyor ve planlıyoruz. Bunu planlayabilecek bilgi ve kabiliyet birikiminin mevcut. Aynı zamanda yeni kampusumuz enerji alanında kendi enerjisini kendisi üreten bir kampus olarak tasarlanacaktır. Burada ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynakları olacaktır. Yeni kampusun çevreyi kirletmeyen, kendi atığını kendisi işleyip yeniden değerlendiren bir yapıda kurulacak. Bu bağlamda Bartın Üniversitesi kampusu Türkiye'de bir ilk olacaktır. İlk Yeşil Kampus Bartın Üniversitesi'ne ait olacak ve böylelikle üniversitenin vizyonu geleceğin vizyonunu yansıtacaktır. Hem mimari açıdan, hem Uluslararasılık açısından, hem kendi kendine yeterlilik açısından hem de peyzaj açısından en iyi örneği ortaya koymak için gerekli bilgileri alıyor ve işbirlikleri için alt yapı oluşturuyoruz. Avrupa Birliğinin bu tür Yeşil Kampus dönüşümlerine ve kurulumlarına çok büyük maddi destekler verdiğini biliyoruz. Bu desteklere de talibiz. Bartın'ımızda fark oluşturacak bir üniversite kurmak için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.