Yalçınkaya: Milyonlarca Aileyi Mağdur Eder

CHP BARTIN MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA: DERSHANELERİN KAPATILMASI MİLYONLARCA AİLEYİ MAĞDUR EDER

MEB’in dershaneleri ve etüt merkezlerini kapatma hazırlığı, kamuoyunda büyük tartışma başlattı. Eğitime darbe planına her kesimden tepki büyüyor. CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya dershanelerin kapatılmasının milyonlarca ailenin çocuğunu mağdur edeceğini belirterek iktidarın bu yanlıştan dönmesi gerektiğini söyledi.

Partisinin Bartın il ve ilçe teşkilatı yöneticileriyle birlikte yerel bir konu için basın toplantısı düzenleyen CHP Bartın Milletvekili M.Rıza Yalçınkaya’ya gazeteciler tarafından dershanelerin kapatılması gündemi soruldu.

TALİMAT BAŞBAKANDAN GELİYORSA YANLIŞ DA OLSA BUYRUK KABUL EDİYORLAR

Dershanelerin kapatılmasını gündeminin Türkiye’deki eğitim camiasını ve milyonlarca ailenin çocuklarının geleceğini çok yakinen ilgilendiren bir konu olduğunu ifade eden Milletvekili M.Rıza Yalçınkaya, “Uzun senelerdir Türkiye’de yerleşik hale gelmiş bir dershaneler zinciri var. Bu dershaneler zinciri içerisinde de çocuklarımız kendi evlatlarımız oraya giderek orada okulda aldıkları bilgileri ve öğretmenlerinin verdikleri bilgileri daha da pekiştirerek öğrendiklerini çoğaltmak amacıyla dershanelere giderek iyi bir gelecek için iyi bir yaşamı yakalamak için dershanelere gitmektedir. Dershane eğitimlerinin yanı sıra ek ders alarak daha da dünya insanı olma yönünde bilgi birikimini artıracak destek ve katkıyı alıyorlardı. Tabi şimdi siyasi iktidar böyle durup dururken bir karar alıyor. Bu kararla da “Biz dershanelerin kapatılmasını arzu ediyoruz. İşte 2014 yıl sonuna kadar da bütün dershaneler kapatılacak” diyor. Tabi bu kararları alırken siyasi iktidar yani bunun ne getireceğini ne götüreceğini hiç düşünmeden alıyor. Sayın başbakan bir sabah kalkıyor ben dershaneleri kapatacağım diyor dolayısıyla milli eğitim bakanı da bunu emir kabul ediyor ve hemen bu uygulamaya acilen geçilmesi konusunda yetkililere talimat veriyorlar. Ama her konuda böyleler yani her konuda sayın başbakan eğer akşam rüyasında gördüğünü sabahleyin talimatla bildirdiğinde bakanlar bunu hiç sorgulamadan yetkililer bunu hiç sorgulamadan yani bu nedir bunun toplumdaki yankısı nasıl olacak, zararı nedir, tehlikeli, kuvvetli, zayıf yönleri nedir şeklinde bir analizini yapmadan sayın başbakanın talimatını buyruk kabul ediyorlar, onun yanlışı da olsa o doğru kabul edildiği için hemen uygulamaya geçmeye çalışıyorlar”

VELİLERİN ÇOCUKLARINA BIRAKABİLECEĞİ EN BÜYÜK SERVET EĞİTİMDİR

Dershanelerin kapatılmasının yanlış bir uygulama olduğuna dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili Yalçınkaya, “Senelerdir Türk toplumu çocuklarını dershaneye göndererek onların iyi bir yaşam almaları yönünde belki boğazlarından geçen lokmayı ufaltarak, belki cebindeki parayı azaltarak dershaneler vasıtasıyla çocuklarına iyi bir yaşam sunmayı arzuluyor. Veliler çocuklarına belki bir servet bırakamayacaklarını ancak çocuklarının iyi bir eğitim alması onlara bırakabilecek en iyi servet olarak görüyorlar. Bu sebeple eğitim alması düşüncesinde veliler varını yoğunu ortaya koyarak çocuklarının iyi yetişmesi yolunda dershanelerden bir eğitim kurumu olarak faydalanıyorlardı. Böyle bir kararın alınması belki milyonlarca ailenin çocuğunu ilgilendiren bir karar, şu anda çocukların yaşam mücadelesi ilkokula girdiği günden başlıyor”

EĞİTİM KONUSU TOPLUMSAL MUTABAKAT GEREKTİRİR

İktidarın “Ben yaptım oldu, doğruyu bizden başka kimse bilmez” mantığıyla hareket ettiğine dikkat çeken CHP Bartın Milletvekili M.Rıza Yalçınkaya, “Çocuklar nihai hedef olarak üniversiteyi nasıl kazanacak. Bütün bu telaş içerisinde de herkes çocuğunu bu kurumlarda iyi bir eğitim alması için uğraşıyor ve bu kurumlarda şimdiye kadar çocuklarımıza bu dershaneler destek ve katkı verdi. Şimdi dershanelerle ilgili alınan çok ani bir karar. Bunun artısı eksisi çok iyi tartışılması lazım. Bence uygulamaya hemen geçilmemesi lazım. Böyle bir kararı alırken dershane sahipleriyle eğitim kurumlarında ki yöneticilerimizle, Türkiye’deki eğitimin duayenleriyle oturup konuşulması lazım. Yani en azından eğitim sisteminde ki bu değişikliklerin toplumda her hangi bir zarar vermeden uygulamaya geçmesi yönünde önerilerin dikkatle dinlenmesi lazım. Ama maalesef siyasi iktidar bunu alışkanlık haline getirdi. Her konuda ‘ben yaptım oldu’ anlayışındalar. Dolayısıyla bir kararı uygulamaya sokmadan önce o uygulamanın içinde yer alan kurumların kişilerin görüşlerinin değeri bunlarda yok. Onu pek fazla değerlendirmiyorlar ve dolayısıyla da ‘biz doğruyu biliriz bizden başka da kimse doğruyu bilmez’ anlayışıyla böyle bir şeye gidiyorlar.

ÖNCELİKLE YAPILMASI GEREKEN DERSHANELERDEKİ EĞİTİMİN DAHA FAZLASINI OKULLARDA VERMEKTİR

Dershanelerin kapatılması karşısında okullardaki eksik eğitim nedeniyle de çocukların mağduriyet yaşayacağını vurgulayan Bartın Milletvekili Yalçınkaya, “Bence bu süreç aşamalı olsa kabul ederim. Bu süreç belli bir süre içerisinde eksilterek azaltarak ve çocuklara da dershanelerde alacağı eğitimin daha fazlasını okullarda öğreterek okullardaki öğretim kadrosunu güçlendirerek olmalı. Okullardaki eğitimini laboratuvarını, fiziğini, kimyasını daha iyi öğrenme fırsatını bularak o sürecin tamamlanmasından sonra dershanelerin kapatılması bence daha yararlı olurdu. Şimdi dershaneler kapatılacak okulda da bu eksik eğitim olduğu için çocuklarımız mağdur olacak bence yanlış bir uygulama inşallah bu yanlıştan geri dönerler”

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
editör 6 yıl önce

bu haber çeşitli nedenlerle yoruma kapatılmıştır. yoğun ilginize teşekkür ederiz...