140 Kursiyere Sertifika

Törende konuşma yapan Vali Bülent SAVUR, “Bartın ilinin yürütmüş olduğu AB projeleri ile AB üyelik sürecinin Bartın kamuoyunda sağlıklı tanıtılmasının yapılmasından dolayı çalışmalarımız ulusal düzeyde yankı bulmuş ve Valiliğimiz Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından 20 il arasına seçilerek başarımız tescillenmiştir. Bu başarıyı göstermede İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcımız Türker Öksüz en büyük paya sahiptir. Başarılarından dolayı Vali Yardımcıma ve AB Proje Koordinasyon Merkezinde görev yapan arkadaşlara teşekür ediyorum.

Bartın valiliği “Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması” başlıklı Avrupa Birliği bakanlığının 1 950 000 Avro bütçeli 2 yıl süreli projesinin uygulanacağı 20 pilot il arasına seçilmiştir. 20 ilin seçilmesindeki en büyük gösterge illerin AB projelerinde göstermiş oldukları önceki yıllara ait başarılarıdır. Valiliğimiz AB Proje Koordinasyon Merkezi aracılığıyla projeler üretmekte, AB sürecinin kamuoyunda sağlıklı tanıtılması için çalışmalar yürütmektedir. Proje kapasitesinin artırılması yönündeki çalışmalarımız ulusal düzeyde yankı bulmuş ve Valiliğimiz Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından 20 il arasına seçilerek başarımız tescillenmiştir.

Proje; 20 Haziran 2012 tarihinde İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcıları ile valilik AB birimleri temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen “İstişare Toplantısı” ile başlatılmış olup, Ağustos 2012 tarihinde Avupa Birliği Bakanlığı ile “İşbirliği Protokolü” imzalanmıştır. 12 aralık 2012 tarihinde resmi uygulama süreci başlatılmıştır. 17 Ocak 2013 tarihinde Avrupa Birliği bakanlığı uzmanı Ayşe Deniz Arıcan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Avrupa Birliği Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulunda ilimizde tanıtımı yapılmıştır.

18 Şubat 2013tarihinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Eğemen Bağış ile 20 pilot ilin valilerinin katıldığı çalışma kahvaltısına katıldık.

Proje faaileyetleri:
Proje Açılış Konferansı (Mart 2013)
Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışması
Sertifikalı AB Uzmanı Yetiştirme Programı
Proje Eğiticisi Yetiştirme Programı
İllerde AB için Kapasite Geliştirme Faaliyetleri
AB Üyesi Ülke Şehirleriyle Eşleştirme Programı
Brüksel Çalışma Ziyareti
Bölgesel Çalıştaylar
AB Bakanlığı ile Valilik AB Birimleri ilişkilerinin Kurumsallaşması için Strateji Geliştirme
Yerelde AB Süreci İnternet Portalı
Projenin amacı İlin AB ile ilgili doğru ihtiyaçları tespit etmektir.

Valiliğimizin bu projedeki rolü, İlin ihtiyaçlarının doğru olarak belirlenerek, tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizin, yerel yönetimlerimizin projeyi sahiplenerek katkı vermesi büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda AB İl daimi temas noktası Vali yardımcımız AB proje koordinatörümüz kapsamlı bir program hazırlayarak ilimizde bu proje için gerekli ön çalışmaları başlatmıştır.

İlimizin proje kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalarımızdan biride bugün burada sertifika törenini yaptığımız ”Bartın İçin Hibe projeleri Eğitimi”dir.

Valiğimiz AB proje koordinasyon merkezinin hazırlamış olduğu Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı Teknik Destek Programı kapsamında desteklenen proje ile 2 grupta toplam 140 kişi Proje yazma ve uygulama yönünde eğitilmişlerdir.

Bu eğitim faaliyetinin ilimizin proje hazırlama konusundaki yetkinliğini artıracağını düşünüyorum.

Eğitimlerde görev alan İPED eğitim danışmanlık şirketi öğretmenlerine şükranlarımı sunar, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına maddi destelerinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

Ardından eğitimlere katılan kursiyerlere Vali Bülent Savur'un yanı sıra kurum müdürleri ile katılım belgeleri verildi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.