22 Milyon TL ödenek kullanılamadı !

2011 yılı 1. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan Bartın Valisi İsa Küçük,  2010 yılı stratejik eylem planının gerçekleşme durumunu değerlendirerek tamamlanan ve yapımı devam eden projeler hakkında bilgiler vererek “2010 yılında bilindiği gibi Bartın ilinde 442 proje uygulanmıştır. Bunun için de toplam 442 projenin 569 milyon 866 bin 707 TL idi. Yaptığımız çalışmalarda bugüne kadar 422 proje 290 adedinin bitirildiğini görüyoruz. 63 projenin devam ettiğini, 24 projede de ihale çalışmalarının devam ettiğini görüyoruz. Üzerinde çalıştığımız ve Bartın ilinde uygulanmakta olan 442 proje için 2010 yılında 84 milyon 763 bin ödenek tahsis edilmişti. Bu güne kadar bu ödeneklerin 62 milyon 513 bin lirası kullanılmış, maddi gerçekleşme oranında yüzde 74 seviyesinde olmuştur. Burada genel olarak son 5 yıl ortalamalarına yakın bir gerçekleşme olduğunu görmekteyiz. Ancak özellikle emniyet sektöründeki MOBESE çalışmamızın Aralık ayında, yani 2010 yılının sonunda ihale edilmiş olması, Amasra ilçemizdeki yat limanı ve yolcu iskelesi imar çalışmaları nedeniyle 2010 yılında bitirilememesi, sağlık sektöründeki ağız ve diş sağlığı binamızın arazi takas işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle 2010 yılında gerçekleştirilememesi gibi sebepleri dikkate aldığımızda göreceli olan düşük miktarın oralardan kaynaklandığını biliyoruz. 2011 yılında bu eksikliklerin süratle tamamlanarak hem fiziki gerçekleşmenin hem de nakli gerçekleşmenin daha yüksek olmasını beklemeyiz. Şüphesiz ki yatırımlarda asıl olan maddi gerçekleşme değil, onun yerine fiziki olarak yapılan işlerin önemidir. 2010 yılında yapılan çalışmalarda da gördüğümüz gibi vatandaşımızın hayatını doğrudan ilgilendiren karayolları, ulaştırma, eğitim gibi alanlarda önemli çalışmalar yapılmış ve hedeflere ulaşılmıştır. Bu çalışmalarda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum” diye konuştu. Eğitim alanında Bartın Üniversitesi’nin çok önemli çalışmalar kat ettiğini ifade eden Vali Küçük, “İlimiz açısından eğitim sektöründeki en önemli konuların başında üniversite çalışmamız gelmekteydi. 2010 yılında çok önemli çalışmalar yapıldı. Üniversitemizin gerek rektörlüğümüz ve yönetim kadromuz, gerekse rektörlükle birlikte çalışan il idaremizin yönetimindeki daire müdürlerimiz, gerçekten özverili bir çalışmayla üzerlerine düşen görevi yaptılar. Diyebiliriz ki, aşılmaz sanılan engelleri aşıldı ve yapılamaz denilen işler bir yıl içinde yapıldı. Sayın Rektörümüze teşekkür ediyoruz. Üniversitemizin yönetim kadrosuna ve bu süreçte görev alan arkadaşlarıma da teşekkür ederim” dedi.

“MÜDÜRLÜKLERİMİZ ÇALIŞIYOR”

Bölge müdürlükleri ve il müdürlüklerinin Bartın için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Vali İsa Küçük şunları kaydetti: “Karayolları idaremizin Bartın iliyle önemli çalışmaları oldu. Kat kat tahsis edilen ödeneğin üzerinde kat kat harcama yapıldığını biliyoruz. Bölge müdürlüklerimizden Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü taşkın koruma tedbirleri açısından gerekli çalışmaları yaptı. İller Bankamız da gerekli çalışmaları yaptı. İller Bankası’nın ismi bugünden itibaren İl Bank olarak değişti. Hayırlı olmasını diliyorum. Yine benzer çalışmalarını devam ettirip İl Bank olarak mahalli idarelerin önemli projelerine desteklerinin devam edeceğine inanıyorum ve biliyorum.”
 
Vali İsa Küçük konuşmasının ardından Antalya Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü’ne uzman olarak atanan Güngör Abussuutoğlu'na görev yaptıkları 5 yıl için teşekkür ederek takdirname verdi.

İl Daire Amirleri ve Yatırımcı Bölge Müdürleri İl Koordinasyon Kurulu’na kurumları ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler verdiler. Yapılan çalışmalar hakkında ilk olarak bilgi veren İller Bankası 18. Bölge Müdürü Cevdet Başer, yapılan isim değişikliği ile ilgili olarak da bilgiler vererek ‘kanunumuz bugün itibari ile yasalaştı. Faaliyet alanımızda herhangi bir değişiklik olmayacak ama biraz daha büyüyeceğiz inşallah. İller bankasını daima belediyelerin ve özel idarelerin hizmetine sunacağız” dedi. Daha sonra Başer “ 2010 yılı içerisinde 5 proje üzerinde çalışılmış. Bunlar program dâhilinde olan projelerimiz. Bunların ücret toplamı 1 milyon 386 bin TL ve bu projelerin 4’ü harita yapımında, biri imar planı yapındadır. Önceki yılın harcaması da 445 bin 444 TL’dir” diyerek yapımı tamamlanan ve devam eden projeler hakkında bilgiler verdi.

“Bartın ilimizde yapım çalışmaları sürdürülen ortak projeler dâhil toplam 8 adet proje kapsamında çalışmalara devam ediyoruz. 2010 yılında 25 milyon 286 bin TL toplam yatırım ve cari olmak üzere ödenek harcandı. 2011 yılı yatırım programında sene başı ödeneği olarak Bartın ilimize toplam 2 milyon TL ödenek var” diyen Karayolları 15. Bölge Müdürü Murat Boydaş da yatırım programında yer alan projelerden öte çalışmanın devam ettiği projelere kısaca değinmek istiyorum diyerek yapımına devam edilen projeler ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Ardından DSİ 23. Bölge Müdürü Meftun Çağlar da 2010 yılında 26 proje için 16 milyon 668 bin 117 TL para harcandığını belirterek 2011 yılı için planlanan çalışmaları anlattı.

İl Koordinasyon Kurulu toplantısı bitiminde Kamu Hizmetlerinin İyileştirilmesi ve Kurumlar İçin Stratejik Eylem Planı (Verilen Hedefler) ile İl İdare Şube Başkanları toplantısı gerçekleştirildi.

N.Aydemir

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.