6.Dönem Meclis Son Toplantısını Yaptı

6. Dönem Bartın İl Genel Meclisi Toplantılarının son birleşimi Vali Sinan Güner'in 2018 Yılı Faaliyet Raporu Sunumuyla Tamamlandı.

İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya il genel meclis üyeleri eksiksiz olarak katılırken 2018 Yılı Faaliyet Raporu görüşmeleri nedeniyle Bartın Valisi Sinan GÜNER de hazır bulundu. Özel İdare birim müdürlerinin tamamının katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan DURSUN şunları ifade etti;

Mart ayı meclis toplantılarımızın 5. gününde gerçekleştirmiş olduğumuz meclis toplantımıza katılarak bizleri onurlandıran Sayın Valimiz Sinan GÜNER’e şahsım ve meclis üyelerimiz adına teşekkür ediyorum diyerek gündemin 24’üncü Maddesinde yer alan faaliyet raporunun görüşmeleri öncesinde yürütmekte oldukları meclis çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte oluşan 6. dönem meclisinin 2014 Nisanında başlayan meclis çalışmalarının bugün itibarı ile dönemin son meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini söyleyen DURSUN, amaçlarının görev süreleri içerisinde ‘Kubbede hoş bir seda bırakmak’ olduğunu ifade ederek geçen 60 aylık süreyle ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Her şeyden önce bu zaman dilimi içerisinde Bartın’ımızın büyümesi ve gelişmesi adına birlik ve beraberlik içerisinde almış olduğumuz kararlarımıza katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize teşekkür etmek istiyorum dedi.

2014 yılı Nisan ayından bugüne yapmış oldukları meclis çalışmalarında çok önemli kararlara imza attıklarını belirten DURSUN, yeni dönem meclisinin en önemli sınavlarını 2015, 2016, 2017, 2018 ve 2019 bütçelerinin hazırlanma süreçlerinde yaptıkları başarılı çalışmalarla ortaya koyduklarını belirterek faaliyet raporuna konu olan 2018 yılı bütçesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Başkan, Meclisin 43.600.000,00 TL olarak belirlemiş olduğu 2018 yılı bütçesinin yatırımlara ayırılan payın bütçe içerisindeki diğer kalemlere oranla %45 olduğunu bu kapsamda Bartın ölçeğindeki iller ile kıyaslandığında oransal olarak 51 İl arasında borçsuz denk bütçe yapabilen sayılı iller arasında yer aldıklarını söyledi. O nedenle böylesine önemli bir bütçe tablosunun ortaya çıkmasına katı sağlayan başta Sayın Valimiz olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve daire müdürlerimize teşekkür ediyorum dedi. Ayrıca 2018 bütçesi içerisinde en büyük payı yol ve ulaşım hizmetleri ile eğitim yatırımlarına ayırdıklarını söyledi.

Bartın’da yürütülmekte olan eğitim yatırımlarına her dönemde büyük önem verdiklerini söyleyen DURSUN, 2009 yılında 5. Dönem meclisince başlatılmış olan özel idare kaynakları ile her yıl bir temel okul yapma projesi kapsamında Merkez Temel Eğitim Okulu (Fen Lisesi ve Yurt Binası tahsisi), Atatürk İlkokulu, Ağdacı İlkokulu, Çaydüzü Ortaokulu, Hasankadı İmam Hatip Ortaokulu ve Şiremirtabaklar İlkokulunun yapım işlerinin tamamlanarak Abdipaşa İmam Hatip Ortaokulu yapımının da gerçekleştirildiğini açıkladı. Başkan, 2018 yatırım programında olan ve tamamı özel idaremizin öz kaynaklarıyla yapılacak olan Kurucaşile ile Kozcağız anaokullarının da yapım ihalelerinin gerçekleştirilerek yapımına başlandığını günümüz eğitim sistemine uygun olarak ihtiyaç duyulan ilçe ve beldelerimizde bu okullarımızı da modern bir şekilde yapmaya devam edeceğiz dedi. Bu işlerin yanında onarıma ihtiyaç duyulan okullarında günümüz şartlarına uyarlanma çalışmalarının yapıldığını en önemlisinin ise il merkezinde yer alan okulların tamamının doğal gaz dönüşümlerinin gerçekleştirildiğini belirtti. Bu kapsamda bu çalışmalara hız ve dinamizm kazandıran Sayın Vekilimiz Yılmaz TUNÇ’a ve teknik ekibimize şahsım ve Meclisimiz adına yürekten teşekkür ediyorum dedi.

İçme suyu ve kanalizasyon çalışmalarının 13 yıldır aralıksız bir şekilde sürdürüldüğünü açıklayan Dursun, özellikle kırsal alandaki içme suyu sıkıntılarının bir an önce çözülmesi amacıyla çok önemli çalışmalar yürüttüklerini bu çerçevede gerçekleştirdikleri Çakır Grubu adı altında hayata geçirdikleri 12 köy 28 mahalleyi kapsayan grup suyuyla yaklaşık 10 bin nüfusa hitap eden içme suyu projesinin tamamlandığını bu kapsamda 2018 yılı içerisinde 1.380.000,00 TL ödenek ile içme suyu ve alt yapı çalışmalarının gerçekleştirildiğini söyledi.

Tarımsal hizmetler müdürlüğümüz bünyesinde yürütülen proje kapsamında 300.000,00 TL ödenek ile il genelini kapsayan çalışmalarla 135 noktaya yolcu bekleme durağı ile 18 köye çocuk oyun grubunun kurulduğunu açıkladı.

Sözlerinin sonunda 2018 yılı faaliyet raporundaki rakamsal gerçekleşmelere de vurgu yaparak il özel idaresinin 43.600.000,00 TL lik bütçesinin fazla vererek gerçekleşmesinin son derece önemli bir gelişme olduğunu belirterek Bartın da eğitimden sağlığa turizmden spora ve ulaşım hizmetlerine daha bir çok alanda önemli projelerin gerçekleştirildiğini söyleyen Dursun 2018 yılı faaliyet raporuna konu olan tüm projelerimizin hayata geçirilmesinde öncelikle ödenek temini açısından emek ve katkısı olan başta Milletvekilimiz Sayın Yılmaz TUNÇ olmak üzere il genel meclis üyelerimize ve idaremiz çalışanlarına da yürekten teşekkür ediyoruz dedi.

2018 yılı faaliyet raporu ile ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere kürsüye gelen Valimiz Sayın Sinan GÜNER ise şunları ifade etti: 2005 yılında çıkartılmış olan 5302 sayılı yasayla il genel meclisleri yerel parlamenter hüviyetine kavuşturularak özel idarelerin en üst karar organı olmaları sağlanmıştır. Özel idareler bu anlamda yerel temsilcilerinin de katkıları ile yasayla birlikte güçlendirilmiş olan yapılarıyla 13 yıldır ülkemizin gelişmesine çok önemli katkı sağlamışlardır. Bu kapsamda Bartın Özel İdaresi de il genel meclis üyeleri ile birlikte birlik ve beraberlik içerisinde yapmış oldukları güzel çalışmalarla çok önemli başarılara imza atmışlardır. Ben de bu vesileyle bu çalışmalara katkı sağlamış olan tüm meclis üyelerine ve özel idare personelimize teşekkür etmek istiyorum.

Bugün 2018 yılı faaliyet raporunun il genel meclisimizde yapılacak olan görüşmeleri nedeniyle 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 39. maddesinde ‘Vali, Meclisin Mart Ay'ı toplantılarında bir önceki yılın faaliyet raporunu meclise sunar’ ibaresi gereği görüşülecek olan 2018 Yılı Faaliyet Raporu ile ilgili idaremizin yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum diyerek; İl Özel İdaremizin 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programında toplam 67 adet hedefimiz bulunmaktadır. Hedeflenen bu projelerden;

-56 adet proje (devam eden işlerimizle birlikte) gerçekleştirilmiş,

-11 adet proje ise; İptal edilmesi, tasfiye talepleri, ihale şartları sağlanamaması, ödenek yetersizliği ve bakanlıklar ve diğer merkezi idare kuruluşlarından aktarılan ödeneklerin yılsonu itibari ile gelmemesi gibi nedenlerle gerçekleştirilememiştir.

Sonuç olarak özetle;

İl Özel İdaremizce toplam 67 adet proje hedeflenmiş, 56 adedi gerçekleştirilmiş, ancak 11 adedi ise gerçekleştirilememiştir. Yılsonu itibariyle; gerçekleşen proje oranı % 88,51, gerçekleşemeyen proje oranı ise % 11,49 olarak tespit edilmiştir.

Devamında Vali GÜNER, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclis üyeleri bölge halkı için huzur, uyum, dayanışma, birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesi gerekir dedi.

İlimizin turizm potansiyelini artırmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini, alt yapı çalışmalarına ve duble yol yapım çalışmalarına öncelik verilmesi gerektiğine dikkatleri çekti. Kalkınma Ajanslarıyla birlikte Özel İdaremizin de projeler yaparak bölgeyi daha kaliteli hale getirmeye çalışmak için ‘elimizi taşın altına koymalıyız’ dedi.

Ayrıca çevre temizliğine de dikkatleri çekerek Belediye ve Özel İdarenin ekipler kurarak bölgeyi belli bir standarda getirmesi için plan çerçevesinde hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Sözlerinin devamında 2019 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programının programa alınmasında, uygulanmasında ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmasının her aşamasında görev alan İl Genel Meclis Başkan ve Üyelerine, İl Encümen Üyelerine, diğer kamu kurum ve kuruluşları ile İl Özel İdaresi çalışanlarına teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diliyorum dedi.

Ardından İl Özel İdare Genel Sekreterimiz İbrahim Kayış tarafından İl Özel İdaremizin 2018 yılı Faaliyet Raporu sunumu gerçekleştirildi.

Devam eden Meclis toplantısında sunumların ardından Başkan DURSUN, Meclise sunulan faaliyet raporunun yeterliliğinin kabulünü meclisin oylarına sunarak yapılan işarı oylama sonucu ‘İl Özel İdaremizin 2018 Yılı Faaliyet Raporunun yeterliliği meclisin oy birliği kabul edilmiştir’ dedi.

Devamında 6. dönem il genel meclis üyelerine hizmetlerinden dolayı Sayın Valimiz Sinan Güner tarafından plaket takdimi gerçekleştirilmiştir.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.