90 Ülkeye 150 Milyon Dolar İhracat

Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Yönetim Kurulu Üyeleri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Mescier Demir-Çelik fabrikasına konuk oldu. BAKİAD heyetini karşılayan Mescier Demir Çelik Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Mescier, oğulları Mehmet ve Fatih Mescier ile birlikte işadamları heyetini öğle yemeğinde ağırladı. Pelenkoğlu Şirketler Grubu Sahibi Uğur Pelenkoğlu’nun da katıldığı öğle yemeği programına BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz, yönetim kurulu üyeleri Cihat Çakır, Yaşar Bahçıvan, Aynur Yıldırım, Mehmet Çelikkaya, İsmail Naci Ünal, Salih Günay, Engin Yakın ve Genel Sekreter Hasan Önder katıldı.
Mescier Demir Çelik Firması Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Mescier ve Fabrika Genel Müdürü Mehmet Mescier’e davetlerinden dolayı teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, yatırım, üretim, istihdam, ihracat ve katma değer sağlayan herkesin baş tacı edilmesi gerektiğini belirterek Mescier Demir Çelik ailesini yatırım ve ihracatından dolayı kutladı. 2007 yılında Bartın OSB’ye yatırım yaptıktan sonra 2009 yılı sonlarına doğru üretime başlayan Mescier Demir Çelik firması sahibi Sabri Mescier’in bugünlere kolay gelmediğini, fabrikanın kuruluş ve üretim süreci, OSB’deki alt yapı sorunları, enerji gereksinimi gibi konularda bir nefer gibi çalıştığını dile getiren BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt işadamlarının yatırımlarından keyif almalarının hissettirilmesiyle birlikte onore edilmeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Sabri Mescier’in OSB’nin enerji sorunu ve Bartın Limanı’nın konteyner taşımacılığına açılması konularındaki çalışmalarının göz ardı edilmemesi gerektiğini dile getiren Dikyurt sanayici ve işadamlarına sorunsuz alt yapı sağlanılması gerektiğini vurguladı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunan işadamları Bartın Limanı’nın kent için çok önem arz ettiğini, limanın büyüme ve genişleme konusunda geç kalınmaması gerektiği, aksi takdirde Bartın için önemli fırsat ve gücün ileride Filyos bölgesine kayabileceğinin düşünülmesi gerektiği kaydedildi.

DİKYURT: İŞADAMI SANAYİCİLERİMİZ BAŞ TACI EDİLMELİ

2009 yılında üretime geçerek Bartın'da 40 milyon dolarlık yeni yatırımın dumanının tütmeye başlamasıyla kentte heyecan oluştuğunu ifade eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt Mescier firmasının bu yatırımla yetinmeyip 32 bin metrekarelik alanı 55 bin metrekareye yükselterek yatırım miktarını 50 milyon dolara çıkarmasının ise alkışlanacak bir çalışma olduğunu söyledi.Dikyurt şöyle konuştu: “Kentimize yatırım yapan SANKO, MESCİER gibi tüm sanayici, yatırımcı işadamlarımızı kutluyorum.Geçtiğimiz ay Pelenkoğlu Şirketler Grubu Sahibi Uğur Pelenkoğlu’na konuk olduk. Uğur Pelenkoğlu ve Mahmut Atasayın ağabilerimizin tecrübelerinden geleceğe yönelik pozitif düşüncelerinden istifade ettik. Bugün de Mescier ailesine konuk olduk. Sabri Mescier ağabi ve oğullarının kentimize yaptıkları yatırımları, gayretlerini görünce gurur duyduk. Batı Karadeniz Bölgesinin en büyük özel demir çelik firması olan Mescier Demir Çelik’in Türkiye’nin büyük ilk 500 sanayici sıralamasında her geçen yıl onlarca basamak yükselerek yer alması, ihracatta ilk 150 firma arasına girmesi ayrı bir gurur ve sevinç kaynağıdır” dedi.

90 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

2007 yılında Bartın’da yatırıma başlayıp 2009 yılı sonlarına doğru üretime başladıklarını ifade eden Mescier Demir Çelik Firması Genel Müdürü Mehmet Mescier firmaları hakkında bilgiler verdi. 2010 yılında 100 bin ton üretim yapan bartın fabrikalarının 2011 yılında 240 bin ton üretim yaparak üretimde yüzde 140 artış gerçekleştirdiklerini açıklayan Mehmet Mescier 240 bin tonluk üretimin 200 bin tonunun ihraç, 40 bin tonunun ise iç piyasaya satıldığını belirtti. Fabrikalarında 350 civarında istihdam sağlandığını dile getiren Mehmet Mescier şöyle konuştu: “Bu yıl 300 bin ton üretim hedefliyoruz. Bunun 240 bin tonunu ihraç, geri kalan kısmını da iç piyasaya satmayı planlıyoruz. Ek yatırımımızla birlikte fabrikamızın kapalı alan kapasitesi 55 bin metrekareye ulaşıyor. Bu yılın son çeyreğinde yeni yatırım alanımızın da faaliyete geçmesiyle birlikte yapı çeliği gibi daha büyük kesitli üretimler gerçekleştireceğiz. 2009 yılında 53 milyon dolarlık ihracatla 218. sırada yer alan fabrikamız 2010 yılında 91 milyon dolarlık ihracatla 134. sıraya yükselmiştir. 2011 yılında ise 90 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirilmiştir. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde 2009 yılında 358. sırada bulunan firmamız 2010 yılında 320. sıraya yükselmiştir. Bartın’daki fabrikamızın şimdiye kadar ki yatırım tutarı ise 50 milyon dolardır” dedi.

MESCİER BAKİAD AİLESİNE KATILDI

Önemli faaliyetlere attığı imzalarla dünyada söz sahibi konumunda bulunan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) gibi bir konfederasyona sahip olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt Mescier ailesinin BAKİAD ailesine katılmasından dolayı mutluluk duyduklarını söyledi. BAKİAD’a üye olan Mescier Demir Çelik Firması Genel Müdürü Mehmet Mescier’e hayırlı olsun dileklerinde bulunan Dikyurt, “Sabri ağabimizin pırlanta gibi oğulları Mehmet ve Fatih’in başarı çıtasını ileriye taşıyacaklarına inancımız tamdır. Yeni kuşaktan beklentiler büyük” dedi. BAKİAD ailesine katılan işadamı Mehmet Mescier’e üzerinde nazar duası ve Ayetel Kürsi yazılı tablo hediye eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt üyeliğin hayırlı olması temennisinde bulundu. BAKİAD ailesine katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Mescier Demir Çelik Firması Genel Müdürü Mehmet Mescier de BAKİAD Yönetim Kuruluna ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti. Kafaya konulduğunda başarılamayacak hiçbir işin olmadığını ifade eden Mescier Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Mescier de yaptığı konuşmada, “Yeter ki aynı dili konuşalım. Bartın’ın ve ülkemizin kalkınması için canla başla çalışıyoruz. Demir-çelik üretiminde Bartın, Karabük'e oranla, limanı bulunmasından dolayı avantajlı il konumunda olduğundan Bartın’a yatırım yaptık. Fabrikamızda sorunsuz üretim yapabilmemiz için enerjimizi gece gündüz demeden kullanıyoruz. Üretim sürecimizle ilgili yaşadığımız engellerin ortadan kalkmasından malımızın pazara ulaşmasına varıncaya kadar ki her alanda gerekirse kapıları aşındırıyoruz, hem kendi tesisimiz hem de OSB’deki tesislerin yararına işler yapıyoruz. Neticede Bartın kazanacak, ülkemiz kazanacak. Sivil toplum hareketi fedakarlık ister, gönüllülük ister. Bu anlamda BAKİAD heyetine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Davetimize icabet ederek bizleri onurlandıran Uğur Pelenkoğlu ve BAKİAD ailesine şükranlarımı sunuyorum” dedi. Yemek programı, Bartın ekonomisi ve güncel konularda fikir alışverişinde bulunulmasının ardından ziyaret anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
selamet 9 yıl önce

2011 yılında bartının toplam ihracatı 21.5 milyon dolar gözüküyor. nerde 150 milyon dolar. ltfen doğru haber yapın

Avatar
Hasan Önder 9 yıl önce

Selamet bey, herkesin ulaşabileceği ihracat rakamlarına ulaşıp heyecanlanmışa benziyorsunuz. Mescier firmasının 150 milyon dolarlık ihracatı doğru. Ancak firmanın vergi kaydı ve merkezi Karabük olduğundan dolayısıyla 150 milyon dolarlık ihracatı da Karabük ilinin ihracat rakamları arasında yer alıyor. Nasıl SANKO'ya ait Bartın Çimento Fabrikasının ihracatı Gaziantep'te gözüküyorsa mescier de böyle. Habere yalan demeden keşke araştırsaydınız...

Avatar
selamet 9 yıl önce

evet haber doğru. ben de o noktaya dikkat çekmek için yapmıştım yorumumu. çarpıklık burada. bartının kaynaklarını kullanıyorsun ama vergiyi karabük alıyor. sayın işadamımız kaydını bartına aldırsa, bartının ihracat rakamları yükselse iyi olmaz mı ?

Avatar
turgut 9 yıl önce

vergi karabüke değil hazineye gider kamuoyuna duyurulur.

Avatar
selamet 9 yıl önce

aydınlatma için teşekkür ederiz turgut bey. çayınız hazır. hiç haber okumaz mısınız. illerin yaptığı ihracat rakamları üzerinde yorumlar yapılır mesela ? şu kadar üretmiş şu kadar tüketmiş? kaç şeker ???

Avatar
turgut 9 yıl önce

Adamlar gelmiş senin elektriğini kullanır.
Belediyene su parası verir,
İnsanına iş-aş imkanı sunar;
eee illerin ihracat rakamına yorum yapallamış geçelim bu işleri yaaa

Avatar
selamet 9 yıl önce

aman da aman, yorum da gerekmezmiş, geçtik bu işleri yaaaaaaaaaaaaaaaaa

Avatar
turgut 9 yıl önce

Bartın Şırnaktan sonra en akir il oldu.Tüm gazeteler bunu yazdı çizdi.Hani milyon milyon geliyordu bartına.Göç rakamları da ortada.Bu konu ne olacak bu çayla hal olacak bir konu değil bunu niye yazmıyor bizim bu editor arkadaşlar.Bartındaki fakirliği neden ele alan köşe yazarlarımız,internet sitelerimiz,editörlerimiz,yorumcularımız yok bizim.Yalakalık,şakşakcılık deyince en önde gidiliyor memlekette.Birini hakkında bir yorum yap sitede nerede haşa o peygamberdir diyecekler.Başaranı takdir etmeli beceremeyeni de yazmalı çizmeli.

Misafir Avatar
Kalyoncu 10 ay önce @turgut

hangi gazeteler yazdı? tek bir isim...?

Beğenmedim! (0)