Ahilik Haftası Kutlanıyor

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç,  Belediye Başkanı Cemal Akın ve Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır Ahiler Haftası nedeniyle birer kutlama mesajı yayımladı.

VALİ AZİZOĞLU'NUN MESAJI

Medeniyet tarihine kültürümüzün armağan ettiği birçok değer vardır. Bu değerlerden biri de varlığını yüzyıllar boyunca devam ettirerek, Müslüman-Türk toplumunun ekonomik, sosyal ve kültürel hayatını tanzim eden Ahilik kurumudur.

Onuncu yüzyılın başlarında, Türklerin İslamiyet'i topluluk halinde kabul etmelerinden sonra, Türk örf ve adetleri ile islam inancının kaynaşmasından ortaya çıkan Ahilik; dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir.

Bu itibarla Ahilik yanlızca Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir insanlık ve ahlak sistemidir.

Bugün pek çok toplumun, özlemle aradığı ve yokluğunu çektiği bu içtimai, iktisadi ve kültürel değerleri Türk insanı, yüzyıllar boyunca emsalsiz bir şekilde yaşamış ve yaşatmıştır.

Ahilik kültürünü tarihimizin derinliklerine hapsetmek ve sadece belli gün ve haftalarda kutlamak bir anlam ifade etmemektedir. Atalarımız tarafından kurulan ve uygulanan sistemleri anlamak, anlatmak ve hep beraber yaşamak hepimizin ortak amacı olmalıdır.

İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde dürüslük, güvenilirlik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şevkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan Ahilik sistemini uygulamayı bugün de tam anlamıyla başarabilirsek, yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Bu vesileyle 22-27 Eylül tarihleri arasında 27'ncisi yapılacak olan Ahilik Haftası kutlamalarının bu amaca hizmet etmesini diliyor, esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum.

TUNÇ’UN AHİLİK HAFTASI KUTLAMA MESAJI

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Sözcüsü Yılmaz Tunç, Ahilik kültürünün tanıtılması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla yapılan Ahilik Haftası münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Ahilik, Ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat felsefesidir

Tunç mesajında; “Ahiliğin yaklaşık bin yıllık geçmişiyle kardeşlik, birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan; ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat felsefesi olduğunu belirterek tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkese, özellikle esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

Geçmişten Geleceği Köprü

Milletvekili Tunç mesajında şunları söyledi; “Özündeki güzel ahlak, dürüstlük, kardeşlik, paylaşma ve kanaat gibi değerleri yitirmeden günümüze kadar getiren Ahiliği, yaşayan ve yaşatan değerli esnaf ve sanatkârlarımızın ocağı tüttükçe, ülkemiz şüphesiz çok daha büyüyecek, çocuklarımız geleceğe güvenle bakacaktır. Geçmişten geleceğe bir köprü vazifesi görerek kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin devamı için çıraklar, kalfalar ve ustalar yetiştirerek ahilik kültürümüzü diri tutmanın gayreti içerisinde olmak hepimizin vazifesidir. Anadolu Ahiliği’nin kurucusu gönül adamı Ahi Evran başta olmak üzere, Ahirete intikal eden tüm ahileri ve ustaları rahmet ve şükranla anıyor, bu yola emeği geçen herkese, özellikle esnaf ve sanatkârlarımıza teşekkür ediyor, hayırlı ve bol kazançlar diliyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”

Yılın Ahisi Gülizar Camcı’yı tebrik

Her yıl Türkiye genelinde seçilen “yılın ahisi” ünvanına bu yıl Bartınlı bayan demirci ustamız Gülizar Camcı’nın layık görülmüş olması Bartınlılar olarak bizleri gururlandırmıştır. Yılın ahisi seçilen hemşehrimiz Gülizar Camcı’yı tebrik ediyor, sağlık ve huzur içerisinde uzun ömürler diliyorum dedi.

CEMAL AKIN'IN AHİLİK HAFTASI MESAJI

Belediye Başkanı Cemal Akın Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Akın Ahilik Haftası'nın önemini vurguladığı kutlama mesajında, ahilik geleneğini esas alan şefkatli, cömert ve güler yüzlü esnaf ve sanatların yetişmesi dileğiyle tüm esnaf ve sanatkarların ve Bartın halkının Ahilik haftasını kutladı.

Akın mesajında,  "Ahilik haftası, tarihimizin geleceğimize ışık tutan miraslarından bir tanesini kutladığımız önemli bir haftadır. Ahilik felsefesi ticarette ve sosyal hayatta doğruluğu, kaliteli üretimi, tüketiciye saygıyı ve iyi ahlakı ilke edinir. Ahi Teşkilatı ise Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğuna geçiş sürecinde son derece önemli bir rol oynamış, sanat ve meslek yönleriyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir.

Milli kimliğimizi oluşturan değerlerden biri olan, Anadolu'da bin yıldan beri varlığını sürdüren Ahilik anlayışı ve Ahilik geleneğinin asıl amacının toplumsal dayanışmayı yardımlaşmayı ortaya çıkarmak, bu anlayışla meslek erbapları yetiştirmektir. Doğruluktan dürüstlükten ödün vermeden, iş ve meslek hayatında saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü Ahilik geleneğini esas alan esnaf ve sanatkârlarımızın yetişmesi dileğiyle, başta tüm esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm Bartın halkının Ahilik Haftasını kutlarım" dedi.

Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır Ahilik Haftası Kutlama Mesajı


Türk insanının kişiliğinin mesleğini ve marifetini mertlik, cömertlik ve dürüstlük anlayışı ile bütünleştiren Ahilik kültürü asırlar boyu milli birliğimizin, toplumsal dirlik ve düzenimizin güç kaynağı olmuştur.

İnsanlar arasındaki ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlakına saygı, hak ve hukuka riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkeleri esas alınmış ve bu insani değerler toplum tarafından bir yaşam tarzı olarak da benimsenmiştir.

Kardeş anlamındaki “ahi” kelimesinden gelen ahilik kavramı toplumumuzda sadece esnaf birliğini sağlamamış o toplumda yaşayan herkesi birbiriyle kaynaştıran, dayanışma sağlayan bir olgu olmuştur. Bizim kültürümüzde ahilik din, dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeyen, zengin-fakir ayrımı yapmayan, çalışmanın ve üretmenin temel ahlak kuralı sayıldığı, herkese eşit muamele yapılan bir anlayışın simgesidir.

Ahilik, yalnızca bir meslek örgütlenmesini değil, günümüzde de kabul edilen evrensel değerleri benimsemiş bir dünya görüşünü yansıtmaktadır. Ahilik, geleneğinin günümüze kadar gelmesi ve en iyi şekilde temsil edilmesi bizler için önemli bir anlam taşımaktadır. Birçok geleneğimiz gibi ahilik geleneğinin de en güzel şekilde yaşanması, yaşatılması ve kurumsallaştırılarak gelecek kuşaklara aktarılması için her birimize ayrı ayrı görev düşmektedir.

İlimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan hafta vesilesi ile tüm esnaf ve sanatkârımızı her zaman olduğu gibi dostluk, kardeşlik, doğruluk ve dayanışmaya davet eder, emeğin en yüce temsilcilerinden olan esnaflarımızın Ahilik Haftasını kutlar; bu önemli değerin tüm kuşaklara bozulmadan miras kalmasını dilerim.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Ahilik Haftası
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.