Bacasız Sanayimize Sahip Çıkalım

Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır, Bartın Üniversitesi'nin Bartın'ın bacasız sanayisi olduğunu, eğitim almaya gelen öğrencilere her yönden sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

Çakır: Bartın Üniversitesi İlimizin Bacasız Sanayisidir

Üniversitelerin kuruldukları kentlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu, özellikle ekonomide sanayi alanında yeni gelişmekte olan kentlerde ekonominin canlanması açısından üniversitelerin önemli bir rol oynadığını kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır; Bartın’ın en büyük işverenlerin arasına girmeye yakın konumunda olan Bartın Üniversitesi’nin bir taraftan yeni istihdam olanakları ortaya çıkarırken, diğer taraftan harcama bazlı finansal katkı sağlayan büyük bir yerel ekonomi olduğunu söyledi.

Bir üniversitenin, öğrenci, personel, ziyaretçi harcamaları, mal ve hizmet alımları ve yatırım harcamalarının şehrin ekonomisi üzerinde etkili olduğunun altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır; Genç bir nüfusa sahip ülke olarak, her geçen gün dünya sıralamasındaki yerimizi yukarıya doğru çıkartıyoruz. Her ilimizde mevcut üniversitelerimiz bulundukları iller için birer bacasız sanayi olarak değerlendirilmekte ve birçok sektör için de lokomotif görevi taşımaktadır. Bu nedenle ilimize bu amaçla gelen öğrencilerimizin taleplerini ciddiye almak ve çözmek zorundayız.

Üniversiteden kentin beklenen ekonomik katkıyı alabilmesi için üniversite ve kent arasında karşılıklı etkileşim içinde olması ve öğrencilerin yurt ihtiyacını karşılayacak özel girişimlerin artması, marka ürünlerin ve çeşitliliğin Bartın da çoğalması, öğrencilere eğitimlerinde araştırma yapabilecekleri eğitim alanlarının yaratılarak, işletmelerde profesyonel anlayışın gelişmesi ve buna benzer konularda gerekli destek ve eğitimlerin üniversiteden alınması gerekmektedir. Eğitim amaçlı ya da görev icabı ilimizde bulunan insanlara barınma sorunları yaşatmamalıyız ki ilimizin doğal güzelliklerinden deniz, kum, yeşil ve güneşimizden herkesin faydalanabilmesi için elbirliği ile çaba sarf etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki benzer sıkıntılar yaşayarak ilimizden ayrılan her bir öğrencimiz ilimizin tanıtımı kötü bir örnek teşkil edicektir. Bunun için önce ilimize gelen insanlarımızın karşılaşması muhtemel sorunlarıyla ilgili olarak hazırlıkların yapılması ve gerekli tedbirlerin de alınması gerekmektedir.

İlimizde eğitim gören öğrencilerimizin standartlarını yükseltmek, kaliteli eğitim alabilmelerini sağlamak öncelikli görevlerimizdendir. Bartın TSO olarak düzenlediğimiz sanayi üniversite iş birliktelikleri adına sanayi gezilerinin yanında iş birlikteliğimizi daha verimli hale getirmek adına Bartın OSB’de kurulacak olan Teknoloji geliştirme merkezinin kuruluşu ile öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz ve bölgemizin teknoloji alanında çalışacak girişimcilerine verimli bir çalışma ortamı sunulması hedeflenmiştir. Üniversite sanayi işbirliğinin somut bir adımı olan Teknoloji geliştirme merkezinin kuruluşunun bilimsel araştırmalar ile sanayi kuruluşlarını buluşturması, yenilikçi girişimciliğe destek olması ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi üniversitelerimiz sayesinde olacaktır. Bartın Üniversitesi ailesine katılan sevgili öğrencilerimizi bir kez daha kutluyor yeni dönemlerinin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Bartın TSO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bartınlı 4 yıl önce

evet çok iyi sahip çıkıyoruz. öğrencilerimiz bartına adım attığı gün servis çilesi, küfür ve lanet okuyarak ilimize merhaba diyorlar

Avatar
? 4 yıl önce

üniversitemıze sahip çıkalımda ?
bartın enflasyonun en yüksek çıktığı üç il arasında yer alıyor,esnafımızın bu para hırsıylamı,
şehiriçi servislerini kaldırarak kız çocuklarını gecenin bir yarısı sokakta bırakarak mı ?i̇nternet ortamında gençler bartın üniversitesini tercih etmeyin diye yazıyorlar.

Avatar
Sorunu çözün 4 yıl önce

öğrenciler ders kayıtları için gelmeye başladılar. pazartesi gününden itibaren de dersler başlayacak. servis sorunu ile daha ilk günden karşılacak öğrenci sizin gibi bacasız sanayi demeyecek ve her türlü olumsuzluklar daha da öne görünür olacak. ticaret yapan otobus firmalarının, fiyatlarında hiç indirim yapmadan vatandaşın servislerini elinden almasına çözüm bulun lütfen. haksız rekabet, müşteri memnuniyeti gibi konular sizi ilgilendiriyorsa bu çözün.

Avatar
mezun 4 yıl önce

bir öğrenci demiş ki bartın'a veda etmek kadar mutluluk verici bir şey olamaz :) bartın bizi sevmedi biz bartın'ı :) ama çoook özleyeceğimm :)

Avatar
sahip 4 yıl önce

Böyle vizyonsuz bir belediye ile nasıl sahip çıkılacak. Onu da soyleseydin.