BAKİAD iş dünyasıyla Üniversite'yi buluşturdu

Belediye Dinlenme Evinde düzenlenen toplantıya Bartın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Remzi Varol, dekan yardımcıları  Doç. Dr. Fikret Kocabaş, Yrd. Doç. Dr. Fatih Apaydın, Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Saraçoğlu, MYO Müdürü Prof.Dr.Metin Tunay, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç.Dr.Ali Naci Tankut, BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, BAKİAD Yönetim Kurulu üyesi İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, sanayici, işadamları ile birlikte 35 kişi katıldı. Bartın'ın gelişmesi ve kalkınması adına ortak akıl fikrine önem vererek toplantıya katılan akademisyenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, kuruluşundan kısa bir süre sonra başarılara imza atan Bartın Üniversitesi yönetimini tebrik etti. İşadamı ve sanayiciler olarak üniversitenin bilgi birikiminden faydalanmak istediklerini dile getiren Dikyurt, üniversitenin mezun bankasından iş gücü piyasasına kalifiye eleman temin etmek, istihdam sağlamak için karşılıklı iletişim içinde olunması gerektiğini söyledi. Başbakanlık DPT Sosyal Destek Programı (SODES)'le sanayi üniversite işbirliği sağlanarak Bartın ekonomisine katkıda bulunarak teknik personellerin üniversite tarafından yetiştirilebileceğini belirten Dikyurt, üniversite- sanayi işbirliğinin başlangıcı adına düzenlenen toplantının önemli olduğunu söyledi. Derneklerinin ve diğer STK'ların panel, konferans ve değişik organizasyonlarda dışarıdan akademisyen getirmek yerine Bartın Üniversitesinin değerli akademisyenlerinden faydalanmak istediklerini ifade etti.

ÜNİVERSİTEYİ SANAYİYE SAĞDIÇ YAPALIM

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Remzi Varol; "Isparta'nın ilçesinin köyündenim. Bizim oralarda sağdıç meselesi var, veya kız çocukları için de kardaşlık deriz, doğunca eşlenir, ölünceye kadar her türlü yardımlaşma, dar günde, iyi günde, düğünde, bayramda, iyi ahenk işbirliği olur. Ben diyorum ki üniversitemizden bir mühendisimizi sanayiye sağdıç yapalım. Yani bu gelip gitmeler başlasın, birbirimizi tanıyalım, sıkıştığımızda gece 12 de birbirimizi arayabilelim. Eğer bunu yapabilirsek düşüncelerimiz gerçekleşir. Yoksa hep konuşmuş oluruz. Biraya gelmiş oluruz, deriz ki sanayi üniversite işbirliği başlasın, ama bir türlü başlayamaz bu toplantımız bir başlangıç olsun. Bu toplantımız belki dalgalar şeklinde yayılarak iyi bir semereye ulaşmış olacak. Fakültemizdeki dinamik arkadaşlarımız bu iş hazırlar. Merkezi Laboratuarımız ve Sürekli Eğitim Merkezimiz  hizmet edecektir"  Mühendislik Fakültesinin 12 saat öğrenciye açık olduğunu kendisinin de sabah 9'dan saat 21'e kadar fakültede hizmet verdiğini belirten Prof.Dr.Remzi Varol, Mühendislik  Fakültesinde bulunan 10 bölümden 4'ünün aktif. 5. bölüm olarak gelecek yıl elektrik elektronik mühendisliğine öğrenci alacaklarını, yetiştirebilmesi halinde ise 6. bölüm olarak tekstil mühendisliğini faaliyete koyacaklarını açıkladı.

STAJ PROGRAMLARI

Staj yapan öğrencilerin sigortasının artık devlet tarafından ödendiğini, öğrencilerin iş dünyası içerisinde staj yapmalarının hem üniversite hem de sanayiciler için önemli olduğunu anlatan Prof.Varol, "Staj programları üniversite ile sanayi kaynaşmasını sağlayacak, zaman zaman bu öğrencilerin denetlenmiş olması sayesinde de hocalarımızın iş dünyasına gelmesine vesile kılacak. Sahaya stajla inilecek. Türkiye'deki üniversitelerin en büyük problemlerinden birisi de sahaya inmek meselesi. Üniversite ve sanayi kendi kulvarında bir araya getiremiyoruz. 30 yıldır üniversitedeyim, üniversite sanayi iş birliği tam anlamıyla iyi bir konuma getirilemiyor. Her iki tarafın da birbirine bir miktar adım atması gerekiyor. Mühendislik Fakültemizde 30'un üzerinde öğretim üyesi, 80'e yaklaşık öğretim elemanı var. Bunların büyük bir ağırlığı mühendis. Her birinin uzmanlık alanı var"

GENÇ DİNAMİK KADROMUZLA ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

İşadamları ve sanayicilerle bir arada bulunmaktan memnun olduklarını anlatan Prof.Dr.Remzi Varol, "Bunun böyle devam etmesini de isteriz, mezunlarımız üniversitemizin ürünleridir, bunların yetişmesi lazım. STK'ların düzenlediği programlara şehir öğrenci kaynaşması adına öğrencilerimizi dahil edebiliriz. Kentimizde panel, konferans ve değişik konularda organizasyon düzenleyebiliriz. Her düşünce yeni düşüncelere kapı açar. Üniversitemiz bünyesinde bulunan sürekli eğitim merkezinden talepte bulunabilinir. Genç dinamik kadromuz var. Karşılıklı iyi niyetle üniversite sanayi işbirliği kapsamında güzel işlere imza atabiliriz" şeklinde konuştu.

ÇEVRE DOSTU BİYOKÜTLE ENERJİ VE ODUN PELETİNİ ÖNERDİ

Küresel iklim değişikliği, biyoenerji ve enerji ormancılığı konularında bilgiler veren Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Saraçoğlu ise odun yakımı ile çalışan biyokütle santralleri ve çevre dostu doğal yakıt olan odun peletleri konusunda işadamlarına önerilerde bulundu. 70'li yıllarda küresel petrol krizinden sonra ülkelerin petrol, kömür ve doğalgazdan mümkün olduğunca uzaklaşıp yenilenebilir enerji kaynaklarından  yararlanma konusunda hızla tüm dünyada çalışma ve proje içerisine girildiğini anlatan Saraçoğlu, "Biyokütle son 10 yılın en gözde konusu oldu. Çünkü bitkiler ağaçlar fotosentezle atmosferde karbon tutan tek kaynaktır. Çevreye duyarlı 2 binden fazla dünyada elektrikle su üreten biyokütle santralleri var. Orka aldıktan sonra Çaycuma'daki kağıt fabrikasını Alman şirketiyle ziyaret ettiğimde 25 tonluk kabuk atığının çöp olarak atıldığını gördüm. Kendilerine 2 yıl önce santral kurmalarını elektrik ve buharın sağlanabileceğini enerji girdisinin azaltılabileceğini önerdim. Dönemin Bartın Valisi Fatih Eryılmaz döneminde davet edildim, OSB de küçük de olsa tesis kurulması halinde odun yakarak sürekli olarak elektrik ve buhar sağlanacağını önerdim. Böylelikle vatandaş da boş arazilerinde kızılağaç ve  kavak gibi ağaçları yetiştirirse hem vatandaş para kazanacak ormanlık alanların da artacağından toprak erozyonu aza inerek sel tehlikesi önlenmiş olacak"dedi.

BARTIN TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLSUN

Biyokütle enerjinin Bartın'da hayata geçmesi halinde Bartının Türkiye'de örnek bir projeye imza atacağını ifade eden Saraçoğlu, "Biyokütle enerji santrali ile istihdam sağlansın, teknoloji Bartın'a gelsin. Bunu 2023 Bartın kitabında enerji grubunda biyokütle enerji konusunda yazdım. OSB'de 1-5 megavatlık küçük santral kurulsa buhar elde edilir, vatandaş ağaç yetiştirir, bu teknoloji de ilk kez Bartın'da olur. Geniş bilgi almak isteyenler, Küresel İklim Değişikliği, Biyoenerji ve Enerji Ormancılığı isimli kitabım yayınlandı ve Azim Kitapevinde satılmaktadır"

ÇEVRE DOSTU ODUN PELETİNİ ÖNERDİ

Çevre kirliliğine alternatif odun peletleri, pelet sobaları,  pelet üreten tesislerin kurulmasının da sanayici ve işadamlarına öneren Prof.Saraçoğlu, "Odun peleti çevre dostu doğal yakıtlardır.  Ülkemiz de pek çok doğal kaynakta olduğu gibi-  pelet hammadde kaynakları açısından bir hayli zengindir. Yerfıstığı kabuğu, hızar tozu, pamuk sapları, tütün ve çay atığı, çeltik ve buğday samanı, ayçiçeği sapları, soya fasulyesi kabuğu, ağaç ve çeltik kabukları, orman atıkları ile odun yongaları gibi tarımsal atıkları kullanarak üretiliyor. Yine pelet oluşumu sıkıştırılmış talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, ekinlerin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları, hatta atık kağıt gibi maddelerden yapılıyor.Odun peletleri dünyanın her yerinde temin edilebilecek rafine bir biyokütledir.

ELİNİ TAŞIN ALTINA SOKACAK ARA ELEMANLAR YETİŞTİRİYORUZ

Bartın MYO Müdürü Prof.Dr.Metin Tunay ise 13 programda ön lisans eğitimi vererek piyasaya ara eleman temin edildiğini ifade ederek önümüzdeki yıl grafik tasarım programına öğrenci alacaklarını söyledi.Üniversitelerinin yeni kurulmasına rağmen hızla gelişen bir üniversite olduğunu anlatan Tunay, Merkezi araştırma laboratuarının kurulmasıyla bilim üretilerek sanayiye yansımasının  teknolojik olarak görüleceğini dile getirdi. Sürekli eğitim merkezinin önümüzdeki dönemde dil ve spor branşlarında kurslar planlayarak Bartın halkının 7'den 70'e herkese 3'er aylık periyotlarda hizmet verilmesinin planlandığını açıklayan Prof.Tunay, "MYO ön lisans seviyesinde ara eleman yetiştiren eğitim kurumumuzdur. Üniversite bünyesinde en fazla öğrenci mevcuduna sahip birimiz. Teknik programlarda mobilya dekorasyon, bilgisayar programcılığı, peyzaj ve süs bitkileri yetiştirme programı, iktisadi idari programlarda ise işletme yönetimi, muhasebe vergi uygulamaları, turizm otel işletmeciliği, halkla ilişkiler tanıtım programı yer almaktadır. YÖK'ten izin alabilirsek Ulus ilçesinde ormancılık, orman ürünleri ve tekstil teknolojileri programları açılması planlanıyor. Kurucaşile'de gemi inşaatı ve yat işletme ve yönetim programını faaliyete geçirmek istiyoruz.

Mühendisle vasıfsız eleman arasında bir köprü ara eleman yetiştiriyoruz. Özellikle sanayici ve işadamlarının istediği elini taşın altına sokan, elemanlar yetiştiriyoruz. Mezunlarımızın fabrikalarda, sanayi birimlerinde özellikle fazla istihdam edilmesi gerekirken istihdam sorunu şu an itibariyle mezunlarımızın istihdam sorunu söz konusu. Mezunlarımız açısından sanayiye epey katkımız olduğuna inanıyorum. İktisadi program mezunlarımız ara eleman olarak taşın altına elini sokacak niteliktedir. Turizm otelcilik mezunlarımız turizmin yoğun olduğu bölgelerde iş bulabilmektedir. Muhasebe, işletme, mobilya dekorasyon mezunlarımız da istihdam edilmektedir. MYO bünyesinde bulunan uygulama atölyeleri sayesinde mobilya dekorasyon mezunlarımız piyasada iş bulabilmektedirler. Temennimiz mezunlarımızın Bartın dışında ülkemiz genelinde her kuruluşta rahatlıkla çalışabilmeleri, YÖK'ün Bologna eşgüdüm ve üniversitemizin gerçekleştirdiği çalışma çerçevesinde yeterlilikleri artıp standarta kavuşturulması önemli olacaktır"

MYO MEZUNLARININ ÖZLÜK HAKKI BELİRSİZ

Yüksek okul ve MYO mezunlarının özlük haklarının nerde olması gerektiği konusundaki çalışma tasarısının mecliste gündemde olduğunu dile getiren Prof.Tunay, "Özellikle MYO mezunlarının askerlik süresi lise mezunu düzeyinde uygulama görüyor. Bunlar da belli olduktan sonra MYO mezunları kendilerine daha çok güvenecek, hangi standartta çalışacağını bilecektir. 

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA HİZMETİ

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç.Dr.Ali Naci Tankut ise Fen Bilimleri Enstitüsünün tamamının tezli programlar olduğuna dikkat çekerek tezlerin herhangi bir sorunu çözmeye yaradığını kendi alanıyla ilgili sanayi işbirliği açısından önemine değindi. Tez çalışmalarının sanayinin haberdar olduğu şekilde olması halinde her hangi bir sorunu çözmeye yönelik olabilmesinin öne çıkacağını ifade eden Ali Naci Tankut, bu sayede boşa kürek çekilmeden sorunun çözümüne yönelik iş yapılmış olacağını söyledi.Tankut, "Enstitü lisans üstü düzeyde eğitim verir. Yani yüksek lisans ve doktora eğitimi. Üniversitemizde Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü yer almakta. Sosyal Bilimler Enstitüsü aktif değildir. Bartın Orman Fakültemiz 1995 yılından beri 3 bölümünde lisans üstü eğitim verilmektedir. Üniversitemiz açıldıktan sonra mühendislik fakültesinin kurulmasıyla beraber yeterli öğretim elemanı alt yapısının oluşmasıyla YÖK'ün şartlarını sağladığımız programlarda başvuruları yaptık. Şu anda yaklaşık iki yıldır makine mühendisliği ve makine metalürji programında yüksek lisans eğitimi vermekteyiz. Öğretim elemanı sayımızın yeteri sayıya ulaşmasıyla makine mühendisliğinde doktora eğitimi başvurumuzu yaptık, öyle umuyoruz ki önümüzdeki ay bunun olumlu cevabını alacağız. Sağdıçlık meselesi gerçekten önem kazanıyor, modern anlamda partnerlik olan bu tanımla ilgili  burada her birimden bir temsilci olursa ve yakinen takip edilirse bu iş birliği çerçevesinde öğrenciler kendilerine daha güncel konularda tez çalışması yapacak, sanayi ve iş dünyasının da problemine çözüm aranmış olacak. Bunlar projelendirilirse birimlerinize ARGE oluşmasına katkı sağlayacak, hem de bazı devlet destekleri görmüş olunacak. TÜBİTAK, SANTEZ, SODEZ iş birliği yapılabilir" dedi.
 
ALİ KARTAL: BİLİM, SANAYİ VE TECRÜBE AYRILMAZ ÜÇLÜ

Üniversite sanayi işbirliğinin gerçekleşmemesinin ele alınması güzel bir adım olduğunu anlatan İl Genel Meclis Başkanı Ali Kartal ise, "Bu konuda herkesin asli görevleri bulunmakta. Gelecekte bilim ve sanayi birlikte gitmek zorunda. Mühendis yetişmesi ülkemizin geleceği adına çok önemli. Sanayi ile entegre olunması gerekir. Sadece bilgiyle veya tecrübeyle bir yere varılması mümkün değildir, tecrübe ve bilgi birleştirilmeli. Öğrenciler okurken sanayi ile içi içe olmaları gerekir. Sanayiciler olarak dört gözle öğrencileri bekliyoruz. Öğrencilerin sanayici ile karşılıklı birbirine vereceği önemli bilgi ve tecrübeler var. Bu toplantı başlangıç olsun. Önemli olan sonuca gitmektir. Böylelikle üniversite, sanayi toplum entegrasyonu sağlanmış olur. SODES projesi çok önemli, bu projeleri en iyi şekilde değerlendirmek gerekir"dedi.

CİHAT ÇAKIR: ÜNİVERSİTE-SANAYİ BİRLİKTELİĞİ İÇİN BİLGİ BANKASI OLUŞTURALIM

Toplantıda dile getirilen fikirlerin, kaynaşma ortamındaki bilgi paylaşımının kendisini mutlu ettiğini anlatan Madeş Firması Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cihat Çakır ise yaptığı konuşmada, " Derneğimizin düzenlediği bu toplantı başlangıç için önemli ve iyi bir adım niteliğini taşıyor. Bizler de bu adımı biraz daha güçlendirmek için bir adım daha atacak sanayici ve üniversiteyi bir arada tutmak, bu kaynaşmayı devam ettirme adına çalışmalar yapacağız.  Bartın'daki sanayicileri yapısını neler ürettiklerini ve iştigal alanlarını içeren sektörel bilgi bankası oluşturalım ve üniversitemize sunalım. Konuyla ilgili sanayici haricindeki sektörlerin üniversite ile işbirliği yapmak isteyen gerek derneğimizin üyeleri gerekse de diğer STK ve TSO üyelerine duyurular yapalım. Bu toplantıları sıklaştıralım, ilk adım olarak da birbirimizi tanıyalım. Üniversitemiz üreticileri tanısın, üreticilerimizde üniversiteden aldığı bilgiler doğrultusunda çalışmalar yapalım. Üniversitemizden mezun olan mühendislerimiz ülkemize en iyi şekilde kazandırılmalı.  Akademik projelerde sanayiciler neler yapabilir, sektörel konularda talepler, TÜBİTAK projelerinde omuz omuza neler yapabiliriz üzerine derslerimize çalışalım" dedi. 

Toplantıda konuşan Gürkan Akdağ ise böyle güzel içerikli toplantıdan sonuç çıkarıp, karar aldıktan sonra proje kapsamına alıp uygulamaya geçilmesi gerektiğini ifade etti. Sinan Öztabak ise Bartın Üniversitesi ile sanayi işbirliği başlaması adına düzenlenen toplantıya katılan herkese teşekkür etti. Aynur Yıldırım ise staj yapan öğrencilerle ilgili taleplerini dile getirdi. 

OSMAN TURNA: BARTIN'I MARKA HALİNE GETİRECEK BİTKİ KİMLİĞİ OLUŞTURULMALI

Bartın'ın kimliğini temsil edecek bir bitki kimliği oluşturabilir miyiz önerisinde bulunan Osman Turna ise, "Bu bir ağaç, çiçek olabilir. Bartın'ı temsil edecek, sadece Bartın'a özgü olarak en iyisinin Bartın'da yetiştiği bir kimlik bitki dokusu oluşturulamaz mı? İstanbul'da erguvan ve lale, Isparta'da gül gibi. Bartın değişik bitki dokusu ile gündeme gelebilir, Bartın'ın marka haline gelmesine katkı sağlar"

ORMAN GÜLÜ KUMLUCA BÖLGESİNDE YOĞUNLAŞIYOR

Kumluca yöresinde bol miktarda orman gülü varlığını bir öğrencilerinin doktora çalışması olarak çalıştığını açıklayan Prof.Dr.Nedim Saraçoğlu ise yörede bol miktarda yetişen orman gülünün peyzaj değeri olan bir bitki olduğunu söyledi.

ASIM EĞİTİM KURUMLARI EĞİTİME BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Toplantıya katılan BAKİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Asım Eğitim Kurumları Anonim Şirketi Müdürü Zeyyin Sakareisoğlu da şirketlerinin 1992 yılından beri eğitime büyük katkı sağladığını söyledi. Şirketleri bünyesinde bir özel okul, üniversite hazırlık dershanesi, 600 öğrencinin barındığı yurtlar, 117 istihdamın bulunduğunu açıklayan Sakareisoğlu; "Üniversitemiz gelişip hızla büyüyor. Buna paralel olarak da bizler hedeflerimizi büyük tutarak eğitim alanındaki yatırımlarımızı katlayarak azami ölçüde çalışmalar yapıyoruz. Bartın'ımıza gelen üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözüm bulmak için canla başla çalışıyoruz. 150 öğrenci kapasiteli yeni bir yurt inşaatına başlıyoruz" dedi.

Toplantıya katılan sanayici ve işadamları da bu tür toplantıların sıkça yapılması isteyerek dernekleri BAKİAD ve akademisyenlere teşekkür ettiler.

H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.