Bartın bu fikirde birleşmeli

Vali Küçük: İhracatımız, Karadeniz’e komşu ülkelere canlandırılmalı

Orta Anadolu İhracatçı Birliği Heyeti hafta sonunda Bartın’da toplantı düzenledi. Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda toplantı yaptı. Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman’ın da katıldığı toplantıda konuşan Bartın Valisi İsa Küçük, Bartın Limanının birinci sınıf olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Limanın 2010 yılında 1 milyon 100 bin ton kapasiteye ulaştığını söyleyen Küçük, “Bartın Limanı, bölgenin liman şehri olarak iç Anadolu bölgesinin en yakın limanıdır. Geçmişten beri Bartın bir ticaret merkezi ve ticaret tecrübesi olan bir ildir. Bartın çayı aracılığıyla 500 tona kadar gemiler yüklenerek İstanbul’a Kırım’a hatta İskenderiye’ye kadar bölgede üretilen ürünler tarihte satıldı. Yine Amasra, tarihin her döneminde stratejik ve önemli bir liman oldu. 1990’lı yıllarda doğu bloğunun yıkılmasından sonra Sovyetler Birliği’nden İstanbul’a başlayan bavul ticareti aynı şekilde Bartın’da Karadeniz’e komşu ülkelere düzenlenecek karşılıklı vapur seferleriyle canlandırılmalıdır. Bartın böylece tarihsel misyonunu tekrar elde etmiş olacaktır” dedi. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz de 2010’da ilimizden 16 milyon 200 bin liraya yakın ihracat yapıldığını belirterek Bartın’ın bu rakamların çok daha üzerine çıkma kapasitesine sahip bir il olduğunu kaydetti. Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman da Bartın’ın ihracatın büyütülmesi gerektiğini kaydederek “Bu toplantıyı Bartın’da yaparak hem Bartın ihracatçısını hem de Bartın sanayisini bilgilendirelim istedik. Bilindiği gibi hükümetimizin şu anda hedef koyduğu bir ihracat stratejisi var. Bu da 2023 yılında 500 milyar dolar. Bu 500 milyar dolar seviyesine nasıl geleceğimizin de bir haritasını çıkardık. 2023’de bu çok büyük gibi gözüken rakamı belki de aşacağız” diye konuştu.

HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON MAMULLERİNDE 9 MİLYON 350 BİN LİRA İHRACAT YAPTIK

Orta Anadolu İhracatçı Birliği Heyeti, Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda toplantı yaptı. Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri kurum yapısı ve hizmetlerinin anlatıldığı toplantıya kentte ihracat veya ithalat yapan ve hedefleyen firmaların yanı sıra Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman, yardımcıları Zeynep Kürklü, Mehmet Balıkçıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri Fazlı Bulut, Tahsin Ata, Mehmet Tunç, Hüseyin Tosunolu, Ertürk Dölek, Özkan Aydın, Sevil Sakarya, Mehtap Önal ve Ayfer Binici katıldı. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Toksöz, toplantı öncesinde yaptığı konuşmada “İhracat yapan ve yapmayı planlayan yatırımcılarımızı ilgilendiren bir konuda bilgilendirme ve istişare toplantısı yapmak üzere toplandık. Aramızda bu toplantıyı düzenlemek için gelen Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri bulunmakta. 2010 yılı rakamlarına bakıldığında toplamda ilimizde 16 milyon 200 bin liraya yakın ihracat yapılmış. 2010 yılı verilerine sektörel anlamda baktığımızda da en çok ihracatı 9 milyon 350 bin lira ile sanayi sektöründe hazır giyim ve konfeksiyon mamullerinde yapmışız. Bu ürünleri 3 milyon 500 bin  lira ile demir ve demir dışı metaller takip etmiştir. Yapılan bu ihracatın yüzde 52’lik kısmı Almanya’ya yapılmış. Tüm bu ihracatı ilimizde 22 firma ile sağlamışız” dedi.

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu rakamların çok üstüne çıkılması gerektiğini düşündüklerini kaydeden Toksöz, “İlimizde bu potansiyele sahip birçok firma olduğu inancındayız. Ancak ihracata başlamanın kolay bir şey olmadığının da farkındayız. İhracat, yeterli bilgiye sahip olmadan yapılması çok zor bir iştir. Bu sebeple ihracat konusunda en yetkin isimlerin içinde olduğu Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ile böyle bir toplantı düzenleyerek yatırımcı firmalarımızı ihracat konusunda biraz bilgilendirmeyi planladık. Bartınlı yatırımcılarımızın ihracat yapan firmaların üst düzey yöneticileri ile yapacakları sohbet kıvamında bir toplantı ile ihracat konusunda merak ettikleri konuları sorarak cesaretlerini ve bilgilerini artıracaklarını düşündük. Bu nadide toplantının düzenlenmesin de her türlü organizasyonu üstlenen Meclis Üyem ve Madeş A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Üyesi Cihat Çakır' a ve bizleri kırmayarak teşrif eden Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyelerine ve Genel Sekreterine teşekkürü bir borç bilirim. Toplantıya katılan başta Sayın Valim olmak üzere il müdürlerime ve tüm yatırımcılarımızı da bu toplantıya katılarak bizleri onurlandırdıkları için çok teşekkür ederim” diye konuştu. 

TÜRKİYE 2010’DA 113 MİLYAR DOLARLIK İHRACATIN 8,6 MİLYAR DOLARINI GERÇEKLEŞTİRDİ

TSO Yönetim Kurulu Başkanı Toksöz’ün ardından bir konuşma yapan Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kahraman, “Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri 1989 yılında Ankara’da çimento toprak üretimleri olarak kurulmuş, arkasından da diğer birlikler bunu takip ederek bugün 5 birlik haline gelmiştir. Bu 5 birliğimiz, Çimento Toprak Seramik Ürünleri, Makine ve Aksamları İhracatçı Birliği, Ağaç Orman Mobilya İhracatçı Birliği, Bakliyat ve Yağlı Tohumlar İhracatçı Birliği ve Demir ve Demir Dışı İhracatçı Birliği. Yine geçtiğimiz günlerde aramıza Antalya’da kurulu bulunan Kesme Çiçek İhracatçı Birli katıldı ve böylece 6 birlik oldu. Kısmet olursa çok yakında Sayın Başbakanımızın da direktifleriyle Savunma Sanayi İhracatçı Birliği de aramıza katılacak ve böylece 7 ihracatçı birliği olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz. İhracatçı Birliğimiz Türkiye 2010 ihracatının 113 milyar dolarlık ihracatın 8,6 milyar dolarını gerçekleştirdi. Buda Türkiye ihracatının yüzde 7’sine tekâmül etmektedir. Tabi biz bu rakamları biraz daha arttırmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla da ihracatçı sayımızı da arttırmayı düşünüyoruz” sözlerine yer verdi.

2023 YILINDA BU ÇOK BÜYÜK GİBİ GÖZÜKEN RAKAMI BELKİ DE AŞACAĞIZ

Bartın’ın da yapmış olduğu ihracatın ilin kendisine küçük gelen bir rakam olduğunu ifade eden Kahraman, “Bunun da büyütülmesi gerekir. Bu toplantıyı Bartın’da yaparak hem Bartın ihracatçısını hem de Bartın sanayisini bilgilendirelim istedik. Bilindiği gibi hükümetimizin şu anda hedef koyduğu bir ihracat stratejisi var. Bu da 2023 yılında 500 milyar dolar. Bu 500 milyar dolar seviyesine nasıl geleceğimizin de bir haritasını çıkardık. Sayın Başbakanımıza da bunu Dolma Bahçe’de sunduk ve kitabımızı da bütün Türkiye’ye yayınladık. Kısmet olursa 2023 yılında bu çok büyük gibi gözüken rakamı belki de aşacağız. Burada bizim Ağaç Orman ve Mobilya İhracatçı Birliğimizin yılda gerçekleştirmiş olduğu rakam 2,9 milyar dolar. Bu rakam da yine Türkiye ihracatının 2,5’ine tekamül etmektedir. Bizim kitapta verdiğimiz söz 16 milyarlar seviyesine geldiğimiz taktirde tüm sektörlerimizde bugün yapmış oldukları ihracatı gözden geçirerek 500 milyar doları aşacağımıza inanıyoruz. Dolayısıyla ihracatçı sayımızın arttırılması lazım ve mevcut ihracat yapan ihracatçılarımızın kapasitesinin arttırılması lazım. Bilindiği gibi Türkiye sürekli büyüyen bir ülke ve yüksek rakamlarda büyüme hızına kavuşmuş durumdayız. Dolayısıyla bu rakam zor bir rakam değildi. Bilindiği gibi şuanda ihracatımızın yüzde 50’si Avrupa ülkelerine yapılıyor ve bu da Türk sanayisinin kaliteli mal ürettiğini göstermektedir. Bugün Avrupa’ya ihracat yapmak oldukça zor. Türk ihracatçısı ve üreticisi kaliteli malı üretmekte ve Avrupa ülkelerine büyük ölçüde satmakta ve bizim ihracatçı birliğimizde ortalama 14 binin üzeride üyeden oluşuyor ve 200’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. Dolayısıyla bizim Orta Anadolu olarak ihracatımızı arttırmamız ve üye sayımızı arttırmamız 2023 yılı hedefiyle birebir örtüşmektedir. Bizim bölgemizden saydığımı Bartın, liman potansiyeli nedeniyle ihracat yapma oranı yüksek bir ilimiz. Buradaki üyelerimizin de Orta Doğu İhracatçı Birliği ile yakın temas halinde olması ihracatlarını arttıracaktır ve ihracatçı sayısını da arttıracaktır. Bartın’a bu duygu ve düşüncelerle geldik. Sayın Valimiz İsa Küçük ve yönetim kurulu üyelerimize bizi burada ağırlamakta olan bütün sanayici iş arkadaşlarımız ile bütün bürokrat arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Ev sahipliğinize de yönetim kurulum adına çok teşekkür ediyorum.”şeklinde konuştu. 

BARTIN 2010 YILINDA 1 MİLYON 100 BİN TON KAPASİTEYE ULAŞTI

Toplantı sonunda bir konuşma da Bartın Valisi İsa Küçük yaptı. Küçük, Bartın Limanının birinci sınıf olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Limanın 2010 yılında 1 milyon 100 bin ton kapasiteye ulaştığını söyleyen Küçük, “Bartın Limanı, bölgenin liman şehri olarak iç Anadolu bölgesinin en yakın limanıdır. Geçmişten beri Bartın bir ticaret merkezi ve ticaret tecrübesi olan bir ildir. Bartın çayı aracılığıyla 500 tona kadar gemiler yüklenerek İstanbul’a Kırım’a hatta İskenderiye’ye kadar bölgede üretilen ürünler tarihte satıldı. Yine Amasra, tarihin her döneminde stratejik ve önemli bir liman oldu. 1990’lı yıllarda doğu bloğunun yıkılmasından sonra Sovyetler Birliği’nden İstanbul’a başlayan bavul ticareti aynı şekilde Bartın’da Karadeniz’e komşu ülkelere düzenlenecek karşılıklı vapur seferleriyle canlandırılmalıdır. Bartın böylece tarihsel misyonunu tekrar elde etmiş olacaktır” dedi. Küçük, başta gümrükleme ve antrepo olmak üzere Bartın limanının büyük avantajlara sahip olduğunu ve konteynır ile yapılacak ihracat için de çalışmalar yapıldığını kaydetti.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.