Bartın Madeni Eşya ve Sanatkarlar Odası'ndan

Bilindiği üzere, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında bulunan 133 meslek dalında eğitim, sınav ve belgelendirme işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı bu çalışmaları Mesleki Eğitim Merkezleri aracılığıyla düzenlemektedir

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamı dışında kalan meslek dallarında ise bu işlemleri odalarımız üstlenmektedir. Kanun kapsamı dışında kalan 355 meslek kolunda eğitim, sınav ve belgelendirme yetkisi odalarımıza bırakılmıştır. Odalar, imkânları ölçüsünde, kalfalık, ustalık ve esnaflık sınavlarına girecekler için hazırlık kursları düzenleyebilmektedirler.        

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun çıraklık eğitimi uygulama kapsamı dışında bulunan meslek dallarında; 14 Ocak 2008 tarih ve 26756 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çıraklık Eğitimi Uygulaması Yapılmayan Meslek Dallarında Mesleki Belgelerin Verilmesine İlişkin Yönetmelik Kapsamında esnaf ve sanatkâr odalarımızca eğitim, sınav ve belgelendirme yapılmaktadır.

Adı geçen Yönetmeliğin 8 inci maddesinin (a) bendi;

Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte 3308 sayılı Kanun gereğince mesleğinde ustalık belgesi almak isteyenlerde aranan asgari yaş ve öğrenim şartını taşıyanlardan:

(a) 5362 sayılı Kanuna tabi bir işyeri sahibi olan ve/veya bu işyerinde fiilen usta olarak çalışanlardan Konfederasyonca belirlenecek başvuru süresi içinde başvuruda bulunanlara doğrudan TESK ustalık belgesi verilir.

9 uncu maddesinin (a) bendi;
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte 3308 sayılı Kanun gereğince mesleğinde ustalık belgesi almak isteyenlerde aranan asgari yaş ve öğrenim şartını taşıyanlardan:

(a) 5362 sayılı Kanuna tabi bir işyeri sahibi olan ve/veya bu işyerinde çalışanlardan Konfederasyonca belirlenecek başvuru süresi içinde başvuruda bulunanlara doğrudan TESK esnaflık belgesi verilir, hükmünü haizdir. Dolayısıyla 3308 sayılı Kanunun kapsamı dışında bulunan meslek dallarında odalarımızın Konfederasyonca verilen süreler içinde doğrudan (sınavsız) TESK ustalık ve TESK esnaflık belgesi verme imkânı bulunmaktadır.

Konfederasyonumuza yapılan başvurular değerlendirilmiş ve Konfederasyon Yönetim Kurulunun 13 Temmuz 2011 tarihli ve 18 sayılı toplantısında, halen müktesep hak sahibi olduğu halde belgelerini almamış olanların mağduriyetini gidermek amacıyla 14 Temmuz 2011 tarihinden itibaren 45 günlük süre tanınmasına karar verilmiştir.

Bu karar doğrultusunda odalarımız; 14 Temmuz 2011 tarihinden itibaren 45 gün boyunca; 3308 sayılı Kanunun çıraklık eğitimi uygulama kapsamın dışında olan meslek dallarında, üyelerine ve üyelerinin yanlarında çalışanlara, ilgili mevzuat doğrultusunda doğrudan (sınavsız) TESK ustalık ve TESK esnaflık belgesi düzenleyebileceklerdir

Milli Eğitim Bakanlığınca kapsam dışı meslek dallarında getirilen ve TESK in 2011/58 sayılı genelgesi ile bilgi verilen yeni düzenlemeler,

Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca getirilen ve 01.01.2012 tarihinden sonra inşaat ve tesisat işlerinde çalışacak olanların yetki belgesi sahibi olmasını zorunlu tutan Yönetmelik uygulamaları,

Belediyelerin ve çeşitli bakanlıklara bağlı il müdürlüklerinin esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik denetimleri, esnaf ve sanatkârlarımızın, bağlı odaları aracılığı ile belgelendirilmesini ihtiyaç haline getirmiştir.

Üyelerimiz, odamızın www.bartinmeso.com / adresindeki sitemizin duyurular ve www.tesk.org.tr/tr/mevzuat/11/11062.htm adresinden kapsam dışında kalan mesleklerin listesini bulabilirler. Bu konumdaki esnaf sanatkârlarımızın gelecekte mağdur olmamaları için bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerekmektedir.

Odamızın kapsam dışı meslek dallarında faaliyet gösteren ve doğrudan (sınavsız) belge alma hakkına sahip olan üyelerine önemle duyurulur. 

Yılmaz Akdeniz
Bartın Meso Bşk

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.