Bartın TSO Ekim Ayı Meclis Toplantısı
Bartın TSO Yeni Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen 2013 Yılı Ekim Ayı Meclis Toplantısı yoğun katılım ile Meclis Başkanı Halil Çelen’in başkanlığında gerçekleşti. Meclis Başkanı Halil Çelen tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından Ekim ayı meclis toplantısı gündemin okunması ve Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır tarafından Ekim ayı yönetim faaliyetlerinin meclis üyelerine sunulması ile devam etti. Ekim ayı faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapan Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır konuşmasında ; ”İdari amirleri, dernek yöneticileri, oda başkanları, emniyet şube müdürleri ile katıldığım Bartın valiliği çeşmi Cihan toplantı salonunda gerçekleştirilen Kent Güvenlik Danışma Kurulu Toplantısında İlin genel güvenliği esas alınarak güvenliğe ilişkin sorunları yerel düzeyde tespit edildi. Site yöneticileri ile kuyumcuların da katıldığı toplantıda güvenlik kamerası ve güvenlik personelinin önemi anlatılarak site sakinlerine ve esnafa bilgilendirme yapıldı. Bartın Üniversitesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen 2013-2014 Akademik Yılı açılış törenine Meclis Başkanı Halil Çelen ile Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Birol Dikyurt ile katılarak odamızı temsil ettik. “TOBB Başkanımız, 83 Oyun Tamamını Alarak Avrupa İş Dünyasından Tam Destek Almıştır” Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 365 oda ve borsa başkanlarının katıldığı EUROCHAMBRES (Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği) Ekonomik Forumun da 3 gün süren TOBB'un evsahipliğinde İstanbul'da gerçekleşen EUROCHAMBRES Global Oda Platformu toplantısı, EUROCHAMBRES Ekonomik Forumu ve EUROCHAMBRES'ın 114. Genel Kuruluna katıldım. Meclisim ve yönetim kurulum adına Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na bizzat tebriklerimi sundum. Kendiside yönetim ve meclisimize desteklerimizden dolayı teşekkür etti. Toplantılarda gerçekleştiğimiz istişareler sonucu en çok dikkat ettiğimiz nokta Avrupa Birliği üyesi ticaret ve sanayi odalarının faaliyetleri ile ilgili bizim ortak çalışma yürütmemizdi. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz yurt dışı seheyatlarımizde de odalara bu çalıştaydaki ortak çalışmaların neticesi olarak ziyaretler düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yıl içesindeki bu ziyaretleri programımıza alarak, değerlendireceğiz.

Konukoğlu’ndan Hayat Tecrübelerini Dinleme Fırsatı

Sanko Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun odamızı ziyaretinde yönetim kurulu ve meclis üyesi arkadaşlarımla birlikte karşılayarak konuk ettik. Tecrübelerinden yararlanma adına odamızda kendisiyle yatırımlar hakkında proje istişarelerde bulunduk. Sonrasında ise gerçekleştirilen panel katılarak hayat tecrübelerinden yararlanma fırsatı bulduğumuz Sayın Abdulkadir Konukoğlunu fahri hemşerimiz olarak kendisine ilimize özgü hediyeler takdim ettik. Bülent Ecevit Bulvarında yeni hizmet binasına geçen odamız üyesi Harun Gökbayrak'a ait Marketim Bulvar Şubesinin açılış törenine meclis başkanım ve yönetim kurulu arkadaşlarımla ile birlikte katıldık.

Çağımızın gereği olan e- imzanın kullanılması kamu kurum ve kuruluşlarda önemi belirtilerek, hayata geçirilmesi noktasında Bartın’da bir çalışma düzenlendik. Üyelerimizi bilgilendirme anlamında Mali müşavirler odası ile organize ettiğimiz toplantıda e-imzanın getirdiği kolaylıklar ve kullanımı hakkında bilgi verildi.

“4 Milyon Bütçeli Güdümlü Projede İlk Sıra Bartın’ın”

BAKKA’ nın Karabük de gerçekleşen toplantısında güdümlü projenin 2014 yılında 4 milyonluk bütçe ile ilimizde bizlerin öngöreceği bir projeyi hayata geçirilmesi ve bu projenin kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin belirleyebileceği bizlerin belirleyeceği proje . 2014 için öngörülen Mali programda öngörülen %60’ı kobilerin desteklenmesi için, %20’si küçük ölçekli alt yapı destekleri ve diğer %20 ise güdümlü proje olarak ayrılmış durumdadır. Destek organı miktarı, ajans güdümlü proje toplam proje maliyetinin en fazla %75 oranında mali destek sağlayabilir. Güdümlü proje kapsamında ajansın sağlayabileceği destek miktarı ajansın yıllık gider bütçesinin en fazla %20’si kadardır. 2014 yılında başlatılacak bir güdümlü proje için mali destek miktarı yaklaşık 7 milyon TL olacaktır.Yönetim kurulunun aldığı karar ile 4 milyonla sınırlandırıldı.

Farklı illerimizde yapılan güdümlü projelerden örnek vermek gerekirse, Çorumda tek no kent projesi, samsunda fuar ve kongre merkezi, İzmir de teknoloji geliştirme merkezi, Konya organize sanayide inovasyon merkezi, Erzincan da iş geliştirme merkezi, Bayburt da yerel el sanatları, uygulama merkezi gibi bir çok örnek bulunmakta.

Yaptığımız çalışmalarda, fikir alışverişinde öne çıkan konular arasında ro-ro iskelesini hayata geçirilmesi, bir rüzgar tribünü üzerine enerji üretimi için alternatif enerji kaynağı elde edilmesi,Amasra ve İnkum odaklı eko turizm, orman ürünlerinin değerlendirilmesi ile bizleri yakından ilgilendiren Bir katını yardım destek ofisi olarak ayırabileceğimiz odamızın toptancılar sitesinde bulunan boş arazisine kültür merkezi olarak da kullanabilmek adına kongre merkezi yapılabileceği fikri ortaya çıktı. Bartın’ın yararına olacak sizlerin de sunacağı alternatifler projeler bizler için önemlidir.Kalkınma ajansının bize sunduğu bu proje Bartın için faydalı olması için bizlerin fikir birliği için ortak dil kullanmamız gerekiyor. “dedi.

Yoğun katılım olduğu meclis toplantısında Bartın’ın sorunları ve çözüm önerileri görüşülerek fikir alışverişinde bulunuldu. Ekim ayı mizanın oy birliği ile kabul edilmesinin ardından meclis üyelerin söz aldığı dilek ve temenniler ile toplantı sona erdi.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.