Bartın Üniversitesi'nin Ekonomiye Katkısı 91 Milyon TL

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) başkanı Cihat Çakır, Bartın Üniversitesi'nin 2014 yılında Bartın ekonomisine katkısının 90 900 000 TL olacağını açıkladı.

“Bartın Üniversitesinin İlimize Ekonomik Katkısı”

Bartın Üniversitesi ilimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı üzerinde önemli etkilere sahip olmasının yanında özellikle ekonomi ve sanayi alanının canlanması açısından önemli bir rol oynamaktadır.

22 Mayıs 2008 tarih ve 5765 sayılı Kanunla kurulmuş olan Bartın Üniversitesimiz 7 eğitim fakültesi ile 11.269 öğrenciye ve 837 akademik personel ve idari personele ev sahipliği yapmaktadır. Daha modern bir çalışma ve yaşam alanı sunmak amacıyla Kutlubey-Yazıcılar mevkiinde "sürdürülebilir yeşil kampus olgusuyla inşa edilecek olan yeni kampus alanı için çalışmalar aralıksız olarak sürdürülmektedir.

Üniversitelerde istihdam edilen personel ve öğrencilerin yapmış oldukları harcamalardan oluşan katkı, günümüzde üniversitelerin bölgedeki işletmelere yaptıkları teknik yardımlar, patent ve yeni buluşlar gibi diğer katkılarla da desteklenmektedir. Bu tür katkıların bölge ekonomisine olan etkileri uzun dönemde ortaya çıkmaktadır.

Bartın Üniversitemiz bir taraftan yeni istihdam olanakları ortaya çıkarırken, diğer taraftan harcama bazlı finansal katkı sağlayan büyük bir yerel ekonomi konumundadır. Bartın üniversitesindeki, öğrenci, personel, ziyaretçi harcamaları, mal ve hizmet alımları ve yatırım harcamaları şehrin ekonomisi üzerinde etki yaratmaktadır. Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan, İran, Fas, Filistin, Afganistan, Tacikistan ve Suriye’den gelen 85 yabancı uyruklu öğrencimiz üniversitemizde öğrenim görmektedir. Kuruluş aşamasında 3 fakülte ile öğretime başlayan fakültemiz, edebiyat, eğitim, fen, iktisadi ve idari bilimler, islami ilimler, mühendislik ve orman fakültesini olmak üzere 7 fakülte ile öğretimine devam etmektedir.

Kredi Yurtlar Kurumunun kampus içerisindeki yurt binalarına ilaveten, özel sektörün inşa ettiği yurtların da uzun süreli kiralamalar ile ilimizde 930 olan yurt kapasitesi hizmete giren yurtlar ile birlikte 2046 yükselmiştir. Ağdacı Kampüsündeki A ve B Bloklar ile C Blok'un toplam kapasitesinin 1130'a yükseltilerek sadece kız öğrencilere tahsis edilmiştir. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın iştiraki ile temelini atılarak inşa edilen Tuzcular Köyündeki 667 kapasiteli yurdun da Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uzun süreli kiralamasının gerçekleştirilerek erkek öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Pelenkoğlu firması tarafından yapımı tamamlanan Şiremirçavuş Mahallesindeki 250 kapasiteli yurdun kiralama işlemlerinin ardından toplamda 916 erkek öğrencilerimize barınma imkanı sağlanacaktır. Yazıcılar Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna tahsis edilen 50 dönüm alan üzerinde 1000 öğrenci kapasiteli yurdun proje çalışmalarının da devam etmektedir.

2010 yılında gerçekleştirilen anket sonuca göre öğrencilerin aylık ortalama harcamaları 574TL olması nedeni ile günümüz 2014’ün de ise tahmini rakam 750 TL olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin harcama kalemlerine baktığımızda birinci sırayı %32,22 ile barınma harcamaları almıştır. Diğer harcama kalemleri sırasıyla; %16,17 ile gıda harcamaları, %9,57 ile kırtasiye harcamaları, %19 şehirlerarası ve şehir içi ulaşım harcamalarına, kalanı ise giyim, haberleşme, eğlence, kişisel bakım, teknoloji, internet harcamaları ve diğer ihtiyaçlarda kullanılmaktadırlar.

11.269 öğrencinin yıllık olarak ortalama ilimize katkı sağladığı rakam 69.000.000 TL olup 837akademik personel ile idari personelin ilimiz ekonomisine sağladığı katkı 15.000.000 TL diyebiliriz.

Ayrıca Öğrencilerin aile ve ziyaretçilerinin ilimize ziyaretlerinde yaptıkları harcamaların yılda iki sefer geldikleri düşünürsek günlük 300 TL’den 6.900.000 TL’dir.

Bartın Üniversitesinin 2014 yılı itibari ile bir senelik ilimize ekonomik yönden bir sağladığı katkı toplam olarak ise 90.900.000 TL’dir.

Bartın Üniversitesinin kurulduğu 2008 yılında Tüik verilerine göre doların 1.292 olduğu Bartın’da kişi başına düşen gayri safi milli hasıla rakamı 8734’dır. 2011 ise ilimizde dolar 2.189 iken kişi başına düşen gayri safi milli hasıla rakamı 8534 $’dır. Bartın Üniversitesinin olumlu etkisini 2008 ile 2011 yılları arasındaki gayri safi milli hasılada %80 oranında büyüme göstermesini açıkça görmekteyiz.

Üniversiteler, eğitim sağlayan kurumlar olarak önem taşısalar da ekonomiye direkt ve dolaylı yollardan önemli katkılar sağlayan, kentsel alanların oluşumunda rol oynayan, devlet ve sanayi ile yapılan işbirlikleri sonucunda ticaret, sanat, sağlık ve bilim alanlarında büyük gelişmelere katkıları olan kurumlardır.

İlimizin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek kalifiye insan gücünün yetiştirilmesi Bartın Üniversitesi sayesinde olacaktır.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Bartın Üniversitesi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adamın biri 4 yıl önce

Kişi başı gelir düşmüş sen dalga mı geçiyorsun insanlarla.dolar kuruyla çarp yüksek çıkıyor.efendi dalgayı bırak.site yönetimi lütfen daha ciddi yazıları yayınlayın.resmen dalga geçer gibi