Çakır: Liman Can Damarımız

Çakır; “BARTIN LİMANI İLİMİZ TİCARİ HACMİNİN CAN DAMARIDIR”

Deniz taşımacılığında tek liman olması sebebi ile Batı Karadeniz bölgesinde önemli yeri olan Bartın limanının konteynır taşımacılığında izni olması nedeni ile kapasitesinin her geçen gün biraz daha arttığını vurgulayan Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır, “Gemilerin yükleme ve boşaltma yapıp hizmet aldığı Bartın limanımız, ilimizin dünyaya açılan kapısıdır ve ekonomik kalkınmanın en önemli alt yapısını oluşturmaktadır Karadeniz bölgesinin önemli limanlarından biri olan ve 1965 yılında inşa edilen Bartın limanının, İç Anadolu bölgesine açılan bir kapı konumunda bulunması ve gerçekleştirilen karayolu yatırımları ile denize kıyısı olmayan çevre illere kolay taşıma imkanlarına sahip oluşu nedeniyle, Bartın ve Türkiye ekonomisinin gelişimine paralel her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır.”dedi

Deniz Taşımacılığı Ülkelerin Ekonomik Gelişmesinin Öncü Sektörü Konumuna Gelmiştir

Deniz taşımacılığı havayoluna göre 14, karayoluna göre 7, demiryoluna göre 3,5 kat daha ucuz olmasından dolayı dünyada en çok tercih edilen ulaşım şeklidir ve önemi her geçen gün artmaktadır. Yük taşımacılığındaki maliyetlerde sağladığı tartışmasız üstünlüğü nedeniyle uluslar arası ticarette vazgeçilmez bir yeri olan deniz taşımacılığı, aynı zamanda ülkelerin ekonomik gelişmesinin öncü sektörü haline dönüşmüştür.

Liman Çalıştıkça Şehirde Kazanacak

Yük ve yolcu taşımacılığında uluslar arası liman olarak hizmet veren Bartın limanının ilimiz ticaret ve sanayinin gelişimi için son derece önem arz ettiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır; “5 yıl önce 800 bin ton yük kapasitesiyle çalışırken taleplerin aratmasıyla birlikte Liman işletmecisi olan Bartın Belediyesi tarafından kapasitesi 1 milyon 800 bin tonluk yük kapasitesine ulaşan Bartın Limanı Kurumlar Vergisi ikincisi oldu. Bartın Defterdarlığı'nın açıkladığı 2013 Vergi Rekortmenleri listesinde Bartın Limanı 2 milyon 350 bin liralık gelirle devlete 470 bin lira vergi ödeyerek ikinci sırada yer alarak ilimiz ticari hacmine oldukça büyük katkı sağlamıştır. Liman geri sahasında depolama amaçlı açılan alanlara firmaların yapmış olduğu depo yatırımları ile birlikte liman kapasitesi artarak hem genişlemiş olacak hem de limandaki yük gemilerinden boşaltım hızlanacaktır. Çalışanıyla, nakliyecisiyle, tamil tahliyecisiyle birçok sektöre kapı açarak Bartın ihracat ve ithalatına hareketlilik getirecektir. 15.05.1995 tarih ve 2136 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla da yabancı gemilerin girişine açılan Bartın Limanı halen 2004 yılında yürürlüğe giren ISPS kod çerçevesinde güvenlik seviyesi 1 olup, gerekli sertifikasyonu yapılmış olarak belli cins gemiler için uluslararası deniz trafiğine açıktır. Yük ve yolcu taşımacılığında uluslar arası liman olarak hizmet veren Bartın Limanı aynı zamanda yük ve yolcu giriş-çıkış gümrük kapısıdır.

KENTTEKİ İHRACATIN BÜYÜK BÖLÜMÜ BARTIN LİMANI’NDAN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Çakır yaptığı açıklamada; "Bartın'ın geçen yılın haziran ayında 854 bin dolar olan ihracat, bu yılın aynı döneminde 4,3 kat artarak, 3 milyon 684 bin dolara yükseldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) verilerine göre, kentte geçen yılın ilk 6 ayında yapılan 10 milyon 697 bin dolarlık ihracat, bu yılın aynı döneminde 1 milyon 911 bin dolar artarak 12 milyon 608 bin dolar oldu. Bartın'dan en fazla ihraç edilen diğer ürünler ise ağaç mamulleri ve orman ürünleri, kimyevi maddeler, makine ve aksamları oldu. Kentteki ihracatın büyük bölümü, yıllık 1 milyon 800 bin ton yükleme boşaltma kapasitesine sahip Bartın Limanı’ndan gerçekleştiriliyor. 1965 yılında faaliyete geçen Limanımız tamamlandığında, bir yandan limandan 11 km mesafedeki çimento, kağıt ve tuğla fabrikalarının deniz yolu nakliyesi sağlanırken, diğer yandan da iskelenin askeri amaçlarla kullanılması sağlanmıştır. Ancak zamanla iskelenin tam kapasiteye ulaşması ve bölgeden yapılan ihracatta ulaşım sorunlarının yaşanması nedeniyle, 1998 yılında Ro-Ro İskelesinin yapılması planlanmış ve DLHİ 4. Bölge Müdürlüğü tarafından “Bartın Ro-Ro İskelesi” projesi hazırlanmıştır. Proje ile demir-çelik sanayi başta olmak üzere otomotiv, diğer sanayi ve inşaat sanayine hizmet sunulurken bir taraftan da Karadeniz Bölgesinin endüstriyel fabrikalara ulaşım olanakları artırılması amaçlanmaktadır. Sanayi alanında önemli bir etki yaratan bu hattın bir diğer katkısı da dış ticaret alanında gerçekleşecektir. Bu proje ile Bartın Limanının mevcut demiryolu şebekesine bağlanması ile özellikle Karadeniz üzerinden Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Kazakistan’a dış ticaret açısından önemli ulaşım koridorları oluşturulacaktır. Bu koridorlar ülkemizin bu ülkeler ile dış ticaretinin yanında Akdeniz üzerinden ülkemizi transit geçecek ve kombine taşımacılık avantajı yaratarak ulusal bir katkı sağlanmasına da imkân tanıyacaktır. Yolcu ve yük taşımacılığında sağlanacak bu etkileşim ile birlikte Bartın Limanı’nın dış ticaretteki rolünün daha da artmasına olanak sağlayacak bu proje son yıllarda bir gelişim gayreti içerisindeki ilimizin sosyo- ekonomik yapısında olumlu değişimlere neden olacaktır." dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın TSOBartın Limanı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
metın 6 yıl önce

Gıda naklıyesı icinde ruhsat verılmelı .rusya pazarı malum buyuk.