Çelen: Sünnet Esaslı Ticaret Başarıyı Getirir
ÇELEN: SÜNNET ESASLI TİCARET BAŞARIYI GETİRİR

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Halil Çelen genç işadamlarına ticaretle ilgili bir kısım esasları mutlaka bilmeleri gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Genç Komisyonu’nun düzenli olarak gerçekleştirdiği ayın konuğu programının bu ayki davetlisi Mizan Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen oldu.

Genç BAKİAD Komisyonu tarafından Işıklar Pide Kebap Salonunda düzenlenen Tecrübe Paylaşım Toplantısı kahvaltı programına Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen, Genç BAKİAD Komisyonu Başkanı Yunus Çiftçi, Genel Sekreter Hasan Önder ve genç girişimci işadamları katıldı.

Konya Yüksek İslam Enstitüsü mezunu ve asıl mesleğinin öğretmenlik olduğunu çocuk yaşlarda ticarete olan merakı üzerine 35 yıldan beri ticaretle uğraştığını ifade eden 60 yaşındaki Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen Genç BAKİAD Komisyonu üyelerine iş hayatı tecrübelerini anlatarak bazı tavsiyelerde bulundu.

ALIŞVERİŞLERİN YAZILMASI

Mü'min ve Müslüman olan herkesin, daima meselelerinin İslâm'a göre olanını bilmekle, bilmiyorsa arayıp bulmak ve onu tercih etmek ve onu hayata geçirmekle mükellef olduğunu ifade eden İşadamı Halil Çelen, “Medenî hayatın her meselesinde kendimize has bir değerimiz, bir tarzımız, bir şeklimiz olacaktır. Ticaretle ilgili bir kısım esasların mutlaka bilinmesi gerekmektedir. Âlimlerimiz, Hz. Peygamber'imizin ciddî alışverişleri yazıp, üzerinde anlaşılan şartları kaydettiğini gösteren rivâyetlerden hareketle, bunun uyulması gereken bir edep olduğunu belirtirler. Borçlanmalarda, az da olsa çok da olsa yazma, zaten Kur'ân emridir. Alışverişi yaparak borç¬lan¬dığınız zaman, o borcunuzu gün, ay gibi belirlilik ifade eden ve bilin¬mezliği ortadan kaldıracak şekilde yazınız buyuruyor Allah. Burada insanlığın varacağı hukukî ve ticarî kurumları göz önünde bulundurarak noterlik kurumunun tesis edildiğini görmekteyiz. ”

ORTAKLIĞIN SÖZLEŞMESİ OLMALI

Her şeyin yazılı hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Çelen, “İyi niyetle başlayan ortaklıklarda kardeş olsun, arkadaş olsun, ‘bana bundan zarar gelmez’ demeyip kurallarınızı, sözleşmenizi ortaya koyun. Bugün dostça başlanan birlikteliklerin yarın arzu edilmeyen sonuçlar doğurmasını istemiyorsanız olmazsa olmaz kaidelerden ödün vermeyin. Ortaklıklarda ise ayrılıklar kırmadan, dökmeden olmalıdır. Yanlış bir ortaklık yapıldıysa bile kırmadan dökmeden, samimiyeti zedelemeden neticelendirmek gerekir. Hayatımızın her alanında ve ticari hayatta Peygamber Efendimizin sünnetine göre ticaret esaslarını uygulayabilmek aslında meselelerin reçetesidir.”

AİLE ŞİRKETLERİNDE SEVGİ SAYGI ESASTIR

Aile şirketlerinde sevgi ve saygının önemli olduğunu ifade eden Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen, “Aile şirketlerinde büyük küçüğü sevecek, küçük de büyüğe saygı gösterecek. Önce kendimize saygı göstereceğiz, kendisine saygı duymayana başkası da saygı duymadığı gibi itibar olmaz. İstişare ve birbirinize danışma konusunda ödün vermemelisiniz. Benlik hatadır. Ben biliyorum değil biz biliyoruz demelidir. Bulunduğumuz yerlerde yaptığımız ticaret iş koluyla saygın, itibarlı ve aranan insan konumunda olmalıyız. Rekabet ortamında rakiplerinizden bir adım önde olmalı, başkalarını rakip değil kendinizi rakip görmelisiniz. Sistemli çalışılmalı, kendi işimiz neyi gerektiriyorsa işimizin gereğini yapmak lazım. İşinize mutlaka hakim olun. Duygusallıktan realiteye geçmek lazım. Bugünün işini yarına bırakmadan yarın yaparımcı olmamak lazım. Her hak sahibine hakkının verilmesi gerektiği unutulmadan sorumluluğumuzdaki herkese karşı vazifelerimizi yerine getirmeliyiz. Aile şirketi olsun, ortaklıklar olsun hak ve hukuku her şeyin üzerinde tutmalıyız. Davranış biçimlerimizde empati kurmalıyız. Özellikle şükrü hiç bir zaman ertelemeden, yarına bırakmadan daima şükretmek lazım. Üzerimize düşenleri yani sebepleri yerine getirip muvaffakiyetin daima Allah’tan olduğunu unutmamak lazım. Zaman zaman ticari hayatımda sıfırlanmalar yaşadım. Sıfırlandığımda baktım ki elim ayağım tutuyor, sağlığım yerinde deyip şükrettiğimde Allah sıfırları artıya çeviriyor. Her daim dürüst, güvenilir, çalışkan, ve çalışan olacağız. Kimseye zarar vermeyeceğiz. Çok kazanma hırsıyla, zamanımızı hep ticarî meşguliyetlere tahsis etmek, bu yüzden de: Allah'a, Peygamberimize, kendimize, ailemize, komşu ve akrabalara, çocuklarımıza olan terbiye, ilgi, sohbet vazifelerimizi ve diğer bir kısım vazifelerimizi, ihmal etmek doğru değildir. Ailenize mutlaka zaman ayırın, aile her şeyimizdir.

OĞULDAN BABAYA PLAKET

Genç BAKİAD Komisyonu üyelerinin sorularını cevaplandıran Bartın TSO Başkanı Halil Çelen genç işadamlarına ticari hayatlarında başarılar dileyerek, “Nasıl yaşıyorsanız öyle ölürsünüz, nasıl ölürseniz öyle dirilirsiniz” hadisleri ve ‘ne verirsen elinle o gider seninle’ atasözüyle sözlerini tamamladı.

Genç BAKİAD Komisyonu Başkanı Yunus Çiftçi de Bartın TSO Meclis Başkanı Halil Çelen’e tecrübe paylaşımında bulunmasından dolayı büyük onur duyduklarını ifade edip teşekkür etti. Program sonunda Numan Çelen babasına ebru üzerine isminin yazıldığı tablo hediyesini Genç BAKİAD Komisyonu Başkanı Yunus Çiftçi ile birlikte takdim etti.


iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.