Ek bedellere tepki

EnerjiSA Başkent Elektrik Dağıtım AŞ'nin abonelerine gönderdiği elektrik faturalarındaki ilave bedellere bir anlam verilemiyor. EnerjiSA, ücret karşılığında abonelerine elektrik satarken, tüketilen bedelin yanı sıra gönderilen faturalara kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım, iletişim ve sayaç okuma gibi bedellerde yansıtılması dikkat çekiyor. Ayrıca kayıp kaçak bedeli, sayaç okuma bedeli gibi ücretlerinde her aboneye farklı yansıtılmasına bir anlam verilemezken, sayaç okuyan personelin “okuma” bedeli de bulunması tüketicileri düşündürüyor. Devrek’te Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin, elektrik faturasına yansıtılan ek bedellerin tüketiciye iadesine karar vermesi Bartın’daki aboneleri de harekete geçirdi. Bartın’daki aboneler, bir dilekçe ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurarak kendilerinden alınan bu ek ücretlerin kaldırılmasını ve kendilerine iadesini istiyor.

YASAL FAİZİ İLE BİRLİKTE TÜKETİCİYE İADESİNE

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, bir tüketicinin başvurusunu değerlendiren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelinin yanı sıra dağıtım, iletişim ve sayaç okuma gibi bedellerin de tüketiciye iadesine karar verdi. Devrek’te Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’nin, elektrik faturasına yansıtılan ek bedellerin de tüketiciye iadesine karar vermesi Bartın’daki aboneleri de harekete geçirdi. Devrek’te Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti'ne başvuran avukat Muhammet Kadir Karaçelebi, ağustos ayında kendisine gönderilen elektrik faturasındaki 23,64 liralık kayıp kaçak bedeli, 26,41 liralık dağıtım bedeli, 3 liralık personel satış hizmet bedeli, 86 kuruşluk personel sayaç okuma bedeli ve 6 liralık iletişim sistemleri bedeli olmak üzere 59,91 liranın haksız olduğunu ileri sürerek, şikayetçi oldu. Avukatın başvurusu üzerine toplanan heyet, ilgili elektrik dağıtım şirketine konuyu aktararak savunmasını istedi. İlgili şirketin savunma göndermediği hakem heyeti, tüketiciden tahsil edilen 59,91 lira ile söz konusu bedellere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen ücretlerin yasal faizi ile birlikte tüketiciye iadesine karar verdi.

ORTALAMA YÜZDE 30 CİVARINDA FAZLADAN ÖDENEN BEDELLER

Tarafların tebliğ tarihinden sonra 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itirazı yolunun açık olduğu belirtilen karar da şunlar kaydedildi: "Ticari hayatın doğal sonucu olarak bir hizmet veriliyorsa bunun karşılığında bir bedel olması gerekir. Uyuşmazlık konusu bu çerçevede alınmış ancak kayıp kaçak bedelinde alınan ücret ayrı bir başlık altında incelenmiştir. Kayıp kaçak oranı bölgeden bölgeye farklılıklar göstermekte. Öncelikle her bölge için kaçak kullanım oranları tespit edilmeli ve bu oran sadece o bölgeye uygulanmalıdır. Bölgeler arası kaçak kullanım oranları dikkate alınmadan belirlenen yüzde 10-15'lik oran bu yönüyle haksız bulunmuştur. Ayrıca, uygulama enerjiyi kaçak kullananlar lehine bir alan oluşturmaktadır. Başta Anayasamız olmak üzere kanunlarımızdaki düzenlemeler, tüketicinin zararına olan ekonomik çıkarlarını zedeleyen uygulamaların iptalini öngörmektedir. Bu nedenlerle tüketicinin talebinin kabulüne, tüketiciden haksız yere tahsis edilen 59,91 liranın ve bu kalemlere kesinti yapıldığı tarihten bu yana ödenen bedellerin yasal faiziyle birlikte iadesine oy çokluğuyla karar verildi." Başvurusunda haklı bulunan avukat Muhammet Kadir Karaçelebi, "Bu kararla tüketiciler her faturalarında ortalama yüzde 30 civarında fazladan ödenen bedelleri geriye dönük olarak alabileceklerdir" dedi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.