Havadan 3 milyon lira

BARTIN’DA BAKKA’NIN PROJESİNE BAŞVURAN 31FİRMADAN 12’Sİ KABUL EDİLDİ

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından İşletmelerin Ekonomik Gücünü ve Rekabet Kabiliyetini Arttırmaya Yönelik Mali Destek Programı” kapsamında Bartın Zonguldak ve Karabük illerinden başvuruda bulunan 174 işletmeden 44 başvuru kabul edildi.

Bartın’dan başvuran 31 işletmenin de 12’si kabul edildi. Başvuru sonuçları, Dün Zonguldak Bakacakkadı 100. yıl Atatürk Hizmet Köyü’nde BAKKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın Valisi İsa Küçük başkanlığında gerçekleştirilen BAKKA aylık olağan yönetim kurulu toplantısında açıklandı. Toplantıya katılan Bartın TSO Başkanı İsmail Toksöz, gazetemize yaptığı açıklamada bölgenin bağımlı ekonomik yapısının kırılması, bölgede potansiyel barındıran ve gelişmekte olan diğer sektörlerle yeni istihdam alanları yaratılması gerekliliği nedeniyle KOBİ’lere hibe olarak verilen 11 milyon lira tutarındaki ilk mali desteğin bağımsız şirket ve BAKKA yönetim kurulu tarafından değerlendirildiğini belirtti. Bartın, Zonguldak ve Karabük’ten proje yardımı için başvuruda bulunan 174 firmadan 44’ünün proje yardımı almaya hak kazandığını kaydeden Toksöz, “Söz konusu hibelerin ilimizdeki işletmelerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Sayın Valimizin Başkanlığını yaptığı BAKKA ile özel bir şirketin titiz çalışmasıyla değerlendirilen başvurulardan kabul edilen firmalara maksimum 400 bin lira hibe verilmiştir” dedi. Bartın’da Şanver Helva: 217 bin 634 lira Özmadeş: 400 bin lira, Kartal Petrol-Ağaç: 400 bin lira, Ramiz Tarhan Saya Atölyesi: 105 bin 416 lira, Bartın Seramik: 390 bin 105 lira, Türkili Turizm: 72 bin 698 bin lira, Amasra Kontaş İnşaat Ve Turizm: 141 bin 881 lira, Yaprak A.Ş.: 29 bin 325 lira, Türkova Süt Ürünleri: 400 bin lira, Abaylar Gıda: 320 bin 141 lira, Yimsan Yakın İnşaat: 146 bin 178 lira, Akasya Ayakkabı: 329 bin 621 lira hibe alacak. Bartın’daki 12 firma bu hibelerle birlikte toplam 2 milyon 952 bin 999 lira hibe almış olacak.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından İşletmelerin Ekonomik Gücünü ve Rekabet Kabiliyetini Arttırmaya Yönelik Mali Destek Programı” kapsamında Bartın Zonguldak ve Karabük illerinden başvuruda bulunan 174 işletmeden 44 başvuru kabul edildi.

Bartın’dan başvuran 31 işletmenin de 12’si kabul edildi. Başvuru sonuçları, Dün Zonguldak Bakacakkadı 100. yıl Atatürk Hizmet Köyü’nde BAKKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Bartın Valisi İsa Küçük başkanlığında gerçekleştirilen BAKKA aylık olağan yönetim kurulu toplantısında açıklandı.

ŞANVER HELVA: 217 bin 634 lira hibe alırken, bu hibe ile yeni teknoloji makineler alıp, teknolojik alt yapısını oluşturacak. Üretim verimliliğini arttıracak, enerji sarfiyatı ve fire oranlarını azaltacak. Ürün çeşitliliğini arttıracak, artan kapasite ve kalite ile iç ve dış pazarlarda büyüme gösterilecek. Rekabet ve ihracat kabiliyeti arttırılacak.

ÖZMADEŞ: 468 bin 240 lira hibe alacak. Özmadeş, proje kapsamında alınacak makineler ile üretim kapasitesini arttıracak ve maliyeti düşürecek. Kenar bantlama ve panel ebatlama işlemleri daha hızlı, kaliteli ve düşük maliyetle gerçekleştirilecek.

KARTAL PETROL-AĞAÇ: 400 bin 344 lira hibe alacak. Kartal, Petrol ve Ağaç Sanayi, otomotik pencere makinesi, boyama sistemi vb makine sistemleri alınarak üretim kapasitesinin arttırılması ve buna bağlı olarak bölgenin orman ürünleri sektöründe geliştirilmesi hedeflenmektedir.

RAMİZ TARHAN SAYA ATÖLYESİ: 105 bin 416 lira hibe alacak. Saya üretimi yapan firma, alınacak olan ekipmanlarla işçilik, enerji ve kaynak verimliliğini sağlayarak rekabet kabiliyetini arttırmak istemektedir.

BARTIN SERAMİK: 390 bin 105 lira hibe alacak. Proje kapsamında kurulacak yeni yüksek basınçlı tezgah ve kalıpları ile çok daha rekabetçi ürünler üretilecek. Ürün çeşitliliği ve kapasite arttırılacak.

TÜRKİLİ TURİZM: 72 bin 698 bin lira hibe alacak. Firma, Amasra’da hizmet veren otel işletmesinde modernizasyon çalışmaları yaparak rekabet kabiliyetini arttırmak istemektedir.

AMASRA KONTAŞ İNŞAAT VE TURİZM: 141 bin 881 lira hibe alacak. Proje kapsamında işletmenin mevcut binası, iç tadilatı ve gerekli ekipmanların alınması ile aktif hale getirilerek, Amasra’da 4 mevsim hizmete açık bir çay bahçesi kurulacak.
YAPRAK A.Ş.: 29 bin 325 lira hibe aldı. Firma, devraldığı tesisteki mevcut fırınların ısı kaçaklarını önlemek ve enerji tasarrufunu sağlamayı amaçlıyor.

TÜRKOVA SÜT ÜRÜNLERİ: 400 bin lira hibe alacak. Makine ve depo alımıyla ham madde depolama kapasitesi, üretim kapasitesi ve ürün çeşidinin arttırılması hedeflenmektedir.

ABAYLAR GIDA: 320 bin 141 lira hibe alacak. Ürün yelpazesini geliştirerek bardak su ve meyve suyunu ürün portföyüne eklemek, üretim kapasitesini ve ürün çeşidini arttırarak rekabet kabiliyetinin geliştirilmesi hedefleniyor.

YİMSAN YAKIN İNŞAAT: 146 bin 178 lira hibe alacak. Proje kapsamında alınacak olan CNC plazma ve makas ile daha rekabetçi ürün ve hizmetlerin verilmesi sağlanacak. Kapasite ve verimlilik artışı sağlanacak.

AKASYA AYAKKABI: 329 bin 621 lira hibe alacak. İşletme, alınacak yeni makinelerle, işletmenin kapasitesinin arttırılması, istikrarlı gelişimin sürdürülmesi ve istihdam arttırılması hedeflenmektedir. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.