Kadın Girişimciler Bahar Zirvesi'nde

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, 12-13 Mayıs 2014 tarihlerinde İTO İstanbul Ticaret Odasında “Bahar Zirvesi” düzenledi.

Bartın TSO’dan Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Şahiner , Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gülsüm Karakaş, Yönetim Kurulu Üyesi Selin Akçay ile Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Bayraktar’ın katıldığı Zirveye İTO Başkanı İbrahim Çağlar Başta olmak üzere TOBB Birlik üyeleri KAĞİDER üyeleri, İTO Grup Temsilcileri, iş kadınları, Akademisyenler ve çok sayıda Basın mensubu katıldılar. Ataerkil bir yapıya sahip olan ve erkeklerin daha baskın yapıda olmaları toplumumuzun diğer yarısını oluşturan Kadınların iş hayatı için zorluklar yaratmaktadır. İşgücümüzün yarısının yok sayılmaması için, Kadın girişimcilerin sayısının artırılması elzemdir. Bu bağlamda, daha iyi nesiller ve daha iyi çalışma koşulları için yapılan çalışmalar toplumumuzu daha ileri bir safhaya taşıyacağı düşünülürse zirvenin ne kadar önemli olduğu açıktır. Açılış konuşmasını İTO tarihinde seçilen 3‘ncü kadın yönetici unvanına sahip Yönetim Kurulu Üyesi Öznur Değirmenci yaptı. Gelişmekte olan gelişen ülkelerde girişimci Kadın genel profili çizen Değirmenci ve İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştıracak ve girişimciliği geliştirecek Kadın yönetici ve çalışan sayısının artırılması, kadınların sosyal sorunlarının çözümüne de dolaylı olarak katkıda bulunması şeklinde konuştular. Türkiye’de her 100 girişimciden 6’sının kadın olduğunu göz önüne alarak, kadın girişimci sayısını artırmayı ve böylece sanayide daha fazla söz sahibi olmalarını sağlamak sanayide artan kadın sayısıyla hayatımızın daha iyi yönde gelişeceğine dikkat çektiler. TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı Hatice Dinçbal Kal ve İTO kuyumcular komitesi Üyesi Nergis Sürücü ile yaptığımız kısa söyleşide; “Ülkemizin Siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda gelişimi ve dönüşümü sağlayabilmesi için önemli unutulmaması gereken hususlardan,noktalardan biride kadınların girişimci olmalarını bu konuda destek vermek hayatın her alanında kadın erkek eşitliğine gidilmesinin olmazsa olmaz koşulu olarak öngörülmektedir. Avrupa Birliği’nde rekabet gücünün artırılması,Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde girişimciliğin özendirilmesi teşvik edilmesine özel olarak önem verilmektedir. AB nin Türkiye’yi destekleme programları geliştirilmiştir. Türkiye’de de kadın girişimcilik kültürünün gerek bireysel gerek kurumsal ölçekte geliştiği, yaygınlaşması için kadın Kuruluşları atağa kalkmıştır.” Şeklinde ifadelerde bulundular Başarı Ve Paranın Gücü Paneli Bölgesel Kadın Girişimcilik Sorunları Ve Çözüm Önerileri Paneli Düzenlendi ORKA Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu ve Skal İstanbul International Başkanı Feza Solaklar Kendi tecrübeleri ve sektörleri hakkında rakamlar vererek kadın girişimcilerin değerlendirmelerini yaptılar. Skal İstanbul International Başkanı Feza Solaklar turizmin pek bilinmeyen girişimcilik hakkındaki bilgiler dikkat uyandırdı. Yakında Açacağı Butik oteli örnekleyerek girişimcilikte adeta iştahları kabarttı.

Paneldeki isimler; Baltaş Yönetim Eğitim Danışmanlık Kurucusu) Prof Dr. Zuhal Baltaş İTO Genel Sekreter Yrd. Tezer Palacıoğlu Bilgi Üni. Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Ege Yazgan TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Alphan Manas Girişimci Nurcan Baysal Girişimci Handan Karataş Avukat Kezban Hatemi Girişimci Ayla Pektaş Girişimci Sakine Çoğalan Girişimci Nevin İl sunumlarını yaptılar, soruları cevapladılar. Zirve Cemile Sultan sosyal tesislerinde Gala yemeğiyle devam etti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın TSO
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.