Karadeniz’in yat limanı olacak

Bartın’ın tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesinde bölgenin yat turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayacak yolcu iskelesi inşaat çalışmaları başladı. Güzel esen rüzgarlarıyla yelken turizmi için güzel parkurlar sunan Amasra’da yapımına başlanan Yat Limanı'nda ilk etapta çeşitli boyutlarda yat, tekne, yelkenli ve benzeri deniz taşıtları için kışlık konaklama ve kara park alanı oluşturulacak. Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, dünyadaki küresel ısınma faktörünün, iklimi kısmen daha serin, kıyı, deniz ve doğa güzelliğinin yanı sıra tarihiyle dillere destan Karadeniz kıyısındaki Amasra ilçesini daha cazip ve avantajlı hale getireceğini söyledi. İskelede Cruise Yolcu Gemilerinin yanı sıra 80 yatın yanaşabileceği iskelelerin de yer alacağını ifade eden Timur, “Projenin tamamlanmasıyla şu anda tüm Avrupa ülkelerinden yılda yaklaşık 50 yatın demirlediği limanımızdaki iskele tamamlandığında bu sayı ilk etapta 200’ü bulacak ve zamanla katlanarak artacaktır. Böylelikle ilçedeki yat turizmi gelişecek, aynı zamanda bölge turizminin gelişmesine de katkı sunacaktır. Dolayısıyla ilçemizde yapımına başlanan iskele, Karadeniz’de gezen tekneler için önemli bir konaklama yeri oluşturacak. Batı Karadeniz’in en büyük ve tek iskelesi olma özelliliğine sahip yolcu iskelesi, Karadeniz Bölgesi’ne önemli bir turizm potansiyeli kazandıracak ve bölgeyi yat turizmine açacaktır. İlk etapta yıllık yaklaşık 20 bin turistin gemiyle gelmesinin bekliyoruz. 10 yıllık süreçte hedeflenen turist sayısı da yılda 55 bini aşacaktır. AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, “2013’de bitiminin öngörüldüğü projenin projenin hayata geçirilmesiyle bakir Karadeniz kıyıları yatlarla şenlenecektir.” diye konuştu.

BÖLGE YAT TURİZMİ GELİŞECEK

Bartın’ın tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesinde bölgenin yat turizminin gelişmesine büyük katkı sağlayacak yolcu iskelesi inşaat çalışmaları başladı. Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra, 3000 yıllık tarihi ile bölge yat turizminin de gelişmesine öncülük ediyor.  Güzel esen rüzgarlarıyla yelken turizmi için güzel parkurlar sunan Amasra’da yapımına başlanan Yat Limanı'nda ilk etapta çeşitli boyutlarda yat, tekne, yelkenli ve benzeri deniz taşıtları için kışlık konaklama ve kara park alanı oluşturulacak. Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, dünyadaki küresel ısınma faktörünün, iklimi kısmen daha serin, kıyı, deniz ve doğa güzelliğinin yanı sıra tarihiyle dillere destan Karadeniz kıyısındaki Amasra ilçesini daha cazip ve avantajlı hale getireceğini söyledi.

Amasra'da yat ve teknelerin güvenli bir şekilde barınabileceği limanların bulunduğunu ve özellikle tüm Avrupa ülkelerinin yanı sıra yaz aylarında ABD, Avusturya, İngiltere, Yunanistan, Rusya, Moldova ve Ukrayna gibi ülkelerden gelen yatların Amasra Limanına demirlediğini kaydeden Timur, “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanarak ihalesi yapılan ve 4 milyon liraya mal olacak yolcu iskelesi projesi için ilk kazma bugün vuruldu” dedi.

80 YAT, YANAŞACAK, YÜZLERCE YAT DEMİR ATACAK

İskelede Cruise Yolcu Gemilerinin yanı sıra 80 yatın yanaşabileceği iskelelerin de yer alacağını ifade eden Timur, “Projenin tamamlanmasıyla şu anda tüm Avrupa ülkelerinden yılda yaklaşık 50 yatın demirlediği limanımızdaki iskele tamamlandığında bu sayı ilk etapta 200’ü bulacak ve zamanla katlanarak artacaktır. Böylelikle ilçedeki yat turizmi gelişecek, aynı zamanda bölge turizminin gelişmesine de katkı sunacaktır. Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünce hazırlanan projenin ihalesinin yapılmasının ardından, ilgili firmada çalışmalara başladı. Projeyle tekne ve gemilerin yanı sıra yatlara da su, elektrik, akaryakıt ve internet hizmetleri de verilecek, limana yanaşacak yolcu gemilerinin malzeme temini, yiyecek ve içecek ile akaryakıt ihtiyaçları karşılanacak. Bu bağlamda bölgede büyük oranda ekonomik hareketlilik ve istihdam artışının olması bekleniyor. Projeyle, Amasra yatların ve teknelerin güvenle barınabilecekleri ve her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir liman haline gelecektir. Ankara'ya en yakın deniz konumundaki Amasra, bu kentteki tekne sahiplerinin tercih edeceği yer olacak. Ankara'nın denizi olmayı amaçlıyoruz. Çünkü yat sahipleri genellikle İstanbul'daki marinaları kullanıyorlar. Ankara'ya 3 saat uzaklıktaki Amasra'ya yatlar çok rahat bırakılabilecek” dedi.

KARADENİZ’İN YAT BÖLGESİ OLACAK

Projenin tamamlanmasının hemen ardından Amasra Belediyesine devredileceğini kaydeden Timur, şu sözlere yer verdi: Amasra'ya gelen turist sayını büyük oranda attıracak proje 2013'te tamamlanacak. Amasra, aynı zamanda Orta Anadolu’nun denize açılan kapısı olacaktır. Özellikle Batı Karadeniz’de bu şekilde bir iskelenin olmayışı burada önemli bir potansiyel yaratıyor. Genellikle Kuşadası, Bodrum, Ayvalık ve Marmaris’te konaklayan yatlar için Karadeniz ilgi odağı oluyor. Çünkü, Ege ve Akdeniz’e göre daha bakir. Sinop’a kadar bu şekilde yat yanaşma iskelesi yok, olanlarda çok uygun değiller. Dolayısıyla ilçemizde yapımına başlanan iskele, Karadeniz’de gezen tekneler için önemli bir konaklama yeri oluşturacak. Batı Karadeniz’in en büyük ve tek iskelesi olma özelliliğine sahip yolcu iskelesi, Karadeniz Bölgesi’ne önemli bir turizm potansiyeli kazandıracak ve bölgeyi yat turizmine açacaktır. Projenin inşaat ihalesini 4 milyon 833 bin lirayla kazanan firma inşaat çalışmalarına başladı. İlk etapta yıllık yaklaşık 20 bin turistin gemiyle gelmesinin bekliyoruz. 10 yıllık süreçte hedeflenen turist sayısı da yılda 55 bini aşacaktır.”

KARADENİZ KIYILARI YATLARLA ŞENLENECEK

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da, 2013’de bitiminin öngörüldüğü projenin Batı  Karadeniz kıyı koridorunun Amasra-Sinop arasında uzanan yaklaşık 500 kilometre uzunluğundaki bölümünde kıyı ve doğa turizminin geliştirilmesine de katkı sunacağını söyledi. Liman kapasitesinin arttırılmasının yanında gemi ve teknelere verilen hizmetlerinde iyileştirileceğini kaydeden Tunç, “Amasra Yolcu İskelesi ve Küçük Tekne Yanaşma yerinin yapılması ile birlikte yerli ve yabancı turistler deniz yolu ile de ilçemize gelebilecektir. Bartın’ın yanı sıra bölge turizmine önemli katkı sağlayacak olan projenin hayata geçirilmesiyle bakir Karadeniz kıyıları yatlarla şenlenecektir.” diye konuştu.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.