Kireç:

Derneğin çok sayıda projeyi hayata geçirdiğini ve 19 Mart’a ortak akıl toplantısı yapmayı düşündüklerini de ifade eden Başkan Kireç, “Biz, Bartın’daki en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. Yaklaşık en az 100 trilyonluk bir bilançoya sahibiz. 50 tane iş adamı bir araya gelmiş, ceplerinden para harcayıp bu işi yapıyorlar. Biz Bartın’daki ticaretin alt yapısıyız” dedi.

Bartın Genç İşadamları Derneği Başkanı Sinan Kireç,Bartın Hergün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aykan Sağ’a çalışmaları hakkında bilgi verdi. 50 üyesiyle Bartın’ın gelişimine katkıda bulunmak için çalıştıklarını söyleyen Başkan Kireç oldukça iddialı açıklamalarda bulundu. Çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini ve Bartın’ın tanıtımına katkıda bulunduklarını da ifade eden Kireç, “Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başbakanı istihdam projesine önem veriyor. Genel Başkan Erkan Güral ilk etapta 26 bin kişiyi işe alacağız dedi. Bizim adımıza da söz verdi. Biz de Bartın Giad olarak elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Ne mutludur ki bize bunu ilk yapan dernek Bartın Giad oldu. 50 kişilik dernek üyemizin 200 kişiyi işe alma hedefi vardı. Yaklaşık 250’ye yakın insanı işe almışız” dedi. Başkan Kireç, “Türkiye Toplum Hizmetleri Vakıfıyla Milli Eğitim Bakanlığı arasında iş birliği sağlandı. Proje kapsamında gücümüz nispetinde Merkeze bağlı Kozcağız Özbaşı İlköğretim Okulunun bütün onarım tadilat işlerini üstlenmiş bulunmaktayız. Yaklaşık en az 100 trilyonluk bir bilançoya sahibiz. Derneği bir organ olarak düşünürsek 100 trilyonluk bütçeye hükmeden bir genç iş adamı var. Yaklaşık 50 üyenin de 2 bin çalışanı var. Dolaylı olarak baktığımızda çalışanların 4 kişilik aile nüfusu olduğunu düşünürsek 8 bin kişiyle birlik içindeyiz. Israrla söylüyoruz bu gün Bartın’ın önündeki en büyük engellerden biri ÇED planı. 1/100 bin ölçekli plan şu anda 1 / 25 bine düştü. Bartın’ın önündeki en büyük engel budur. Bununla alakalı konuları masaya yatırdık” diye konuştu.

Bartın Giad Başkanı Sinan Kireç, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çok sayıda projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Başkan Kireç, derneğe yapılana eleştirilere de cevap vererek” Bizim reklama ihtiyacımız yok” dedi. Başkan Kireç açıklamasında, “Bazıları çıkıyor diyor ki Bartın Giad ne yapıyor. Bizim burada insanlara bir şeyler anlatacak detayımız yok. Bizim yapacağımız işlemler belki de geleceğe zemin hazırlıyor. Biz iş dünyasının insanlarıyız. İş dünyasına ait konferanslar yaparak insanlar bize ulaşacaktır. Sosyal konulara biraz daha eğilmemiz lazım. Biz asla reklam yapmaya çalışmıyoruz. Biz ben yaptım zihniyetiyle hareket etmek istemiyoruz. Bu birliktelikle biz yaptık hakimdir. Gelecek nesillere de bir şekilde yatırım yapılsın. Bizim babalarımız büyüklerimiz bir araya gelememişler. Biz bunu görüyoruz. Ama şimdi biz birlik beraberlik içindeyiz. Bu çok güzel bir şey. Babalar ayrı çocukları birlik beraberlik içinde. Şu anda genç olarak çalışan yüzde 70’lik nüfusla beraberiz. Bütün firmaların şirketlerin ilk yüzdeki o vergi veren şirketlerin yüzde 70’i olan işadamı bizle beraber. Bazı derneğimizi beğenmeyen hiç işin içinde olmayan arkadaşlarımız oldu, o onların zihniyeti onların bileceği iş. Biz burada insanların vaktini almaya çalışmıyoruz. Birlik ve beraberlik içinde bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

8 BİN KİŞİYLE BİRLİK İÇİNDEYİZ

Bir an önce 1/100 bin ölçekli planın hayata geçmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kireç şunları söyledi: Biz Bartın’daki ticaretin alt yapısıyız. Şunda da çok iddialıyım. Bartın’daki en büyük sivil toplum kuruluşuyuz biz. Birlik beraberlikle yönetilen Bartın’daki an büyük sivil toplum örgütüyüz. Neden diye sorulacak olunursa 50 tane iş adamı bir araya gelmiş, ceplerinden para harcayıp bu işe yapıyorlar. Bu dernekte cebine 1 kuruş ekstra giren adam yoktur. Neye gücümüz yetiyorsa Bartın’ı nerede tanıtmak istiyorsak o şekilde birlik ve beraberlikle hareket etmeye çalışıyoruz. Yaklaşık en az 100 trilyonluk bir bilançoya sahibiz. Derneği bir organ olarak düşünürsek 100 trilyonluk bütçeye hükmeden bir genç iş adamı var. Yaklaşık 50 üyenin de 2 bin çalışanı var. Dolaylı olarak baktığımızda çalışanların 4 kişilik aile nüfusu olduğunu düşünürsek 8 bin kişiyle birlik içindeyiz. 8 bin kişilik bir kuruluşuz. Büyük bir rakam. Bizler insanların hangi siyasi partiye hatta hangi yapıya ya da nelere hizmet ettiğini ya da etmeği bizleri ilgilendirmiyor. Biz Bartın’ı mozaik bir yapıda birlik ve beraberliği sağlayıp kim iyi hizmet edecekse onu yönlendirmeye talibiz. Projelendirme bu saatten sonra çok önemli.

BİZ KİMSEYİ RAKİP OLARAK GÖRMÜYORUZ

Şu anda göçü durdurulmuş bir Bartın var. Bundan sonra bu insanları geri çevirecek ne yapacağız. Göç durdu. Bu insanları burada tutacak neler yapabiliriz. 1/100 bin ölçekli plan kucağımızda patladı. 1/25 bin ölçekli planı yapmak zorundayız. 1/25 bin ölçekli planla kimler uğraşıyor. Ya da uğraşmıyor. Biz bununla ilgili bas bas bağırdık. 1 /25 bin ölçekli plan geçiyor, bir an önce bunun çıkması lazım. Yatırımcılar gelecek. Şu anda rüzgâr enerji santralleriyle ilgili vatandaş Bartın’a gelecek. Ama ÇED planı yok. Herhangi bir şekilde plan yok. İmar planı yok ÇED planı yok. Her şey kucağımızda kaldı. Bunlarla ilgili bir proje yapılsın dedik. Kimsenin umurunda değil. Herkes birbirine topu atıyor. O diyor ben söylemiştim de olmadı, o diyor ben burada tıkandım. Böylelikle Bartın makûs tarihine terk ediliyor. Ama hep beraber gitsek. Bütün sivil toplum kuruluşları, siyasiler bunlardan temsilci Bakanlıklara gidilse şu işlerimiz çözülmedi desek seçim geliyor, biz bunun hesabını sorarız. Bizim birlik beraberliğimizi sağlayacak bir şey yok. Bartın’da yüzlerce dernek var. Yüzlerce sivil toplum kuruluşu var. Biz kimseyi rakip olarak görmüyoruz. Herhangi bir şekilde Bartın’a yarar sağlayacak bir şey yapıldığında başımızın üstünde yeri var. Sırtımızda taşırız. Bize rakip gösterilmek isteniyor. Biz kimseyi rakip olarak görmüyoruz. Biz genç bir derneğiz. Bence yeni hayata atılmış belki en tecrübesiz dernek biziz ama şunu gururla söylemek istiyorum en tecrübeli dernek gibi davranıp en lider dernek olarak da hareket ediyoruz. Projeyi neye göre hazırlayıp, Bartın’a ne gibi yarar sağlayacağını düşünüp tam bir iş adamı gibi davranıp hareket ediyoruz. Bu gurur vericidir. Gençler her zaman hata yapar düşüncesi var. Biz hata yapmak istemiyoruz. Hata yaparsak bizim en ufak yapacağımız bir olay çok büyütülüp kar topu şeklinde bir çığa dönüşeceğini farkındayız. O nedenle toplumda hem lider vasfında hem de Bartın’a yön verecek, insanların kafasında neyin ne olduğunu, okumuşlukla görmüşlükle ya da geleceği planlayarak hareket etmek bizim en önem verdiğimiz değerdir. Biz geleceği planlayarak hareket etmek istiyoruz. Bu nedenden dolayı insanları yönlendirici kelimelerimiz bile her zaman dikkatle ve önemle seçilmiştir. İş adamı böyle davranır. Böyle olmak zorundadır.

ORTAK AKIL TOPLANTISI YAPACAĞIZ

19 Mart tarihinde Dünya Gazetesi ile birlikte Bartın ve çevresindeki sanayi ilk 500’ündeki kuruluşları da Bartın’a davet ederek şu anda isim vermek istemiyorum 1-2 firmayı davet ettik. Bartın’daki kalkınma ajanslarının verdiği bütçeler Bartın’daki yap nedir, Bartın’daki kalkınma ajansının yapacağı bütçelemede nelerden pay alınabilir. Ne gibi projeler kalkınma ajanslarında daha çok destek görüyor. Bartın hangi yöne gitmesi lazım bu konuyla ilgili duayendir kendisi Rüştü Bozkurt Hoca, Osman Oralat, Hakan Güldal, profesördür bunların çoğu. Bunlarla Bartın ortak akıl toplantılarının 4.sünü yapacağız. Çok önemli bir zamanda geliyorlar. Her geldiklerinde biz Bartın’ın bütün sanayisini gezdiriyoruz. O gün yine gezeceğiz, nerede olduğumuz nereye geldiğimize bakacağız. Bürokrasiyi, siyasilerimizi davet edeceğiz. Bütün Bartın halkını da davet edeceğiz. Yatırım yapacaklar, yatırım kararı alacaklar katılmalı. Bu insanlar bütün ekonomi kanallarında yorum yapan insanlar. Eski merkez bankası başkanı Gazi Erçel, henüz kesinleşmedi ama o gurubun içindedir. Kendilerinin değerli yorumları bütün ekonomi kanallarında dikkatle dinlenir. Biz bu insanları Bartın’a davet edip, Bartın’ın yapısını incelettirip, ortak akıl toplantısında dile getirtiyoruz. 19 Mart gününe kendileriyle bir randevu alındı. Amacımız şu anda budur, çalışmalarımız da bu yöndedir.

BAŞKAN  KİREÇ ÇALIŞMALARINI ANLATTI

9 önce derneğimizde bir seçim oldu. O günden güne çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Benim ilk göreve başladığımız haftalarda Vali Bey’i siyasileri bürokrasiyi ziyaret ettik. Kucağımızda Tasam’ı bulduk. Tasam neydi, Türkiye Araştırmaları Stratejik Merkezi. Orada Bartın’ı tanıtmak için Vali Bey tarafından görevlendirildik. Bu güne kadar Dünya Gazetesiyle birliktelik yaptık. Bartın’ın tüm sorunlarını masaya yatırdık, akıl toplantıları yaptık. Bartın’ın gelişmesi gereken konularını da görüştük. Vali Bey bunların da bilincindeydi. Siz bu sorunları, artıları eksileri masaya yatırın, bunu sizin anlamanızı istiyorum dedi. Bizde bu görevi aldık, Orada bir sunum yaptık. O gün benim için de bir sınav oldu. Sonucunda gayet güzel oldu. Yüzde 70 Bartın yüzde 30 genel yapı bir sunum olması gerekirken biz yüzde yüz Bartın’ı anlatan bir sunum yaptık. Bartın’ın turizm, sanayisi, ekonomisi tarımı konu  alan detayları anlattık. Böyle olması gerekiyor, sorunlar bunlardır, çözümleri de şunlardır.

GENÇLİK OLARAK ESKİLERİMİZDEN KOPMADIK

Israrla söylüyoruz bu gün Bartın’ın önündeki en büyük engellerden biri ÇED planı. 1/100 bin ölçekli plan şu anda 1 / 25 bine düştü. Bartın’ın önündeki en büyük engel budur. Bununla alakalı konuları masaya yatırdık. Fikir olarak verdik. Hatta gelen profesörler de tebrik etti. Türkiye ortalamasında küçük bir il olan Bartın’ın ayrıntılı bir şekilde anlatılmasını takdir ettiler. Akşam yemekte de beraberdik. Çok ilginçtir Bartın’ın unuttuğumuz yapılarıyla karşılaştık. Bizden büyük annelerimizin yaptığı ekmek sacı istediler. Biz gençlik olarak eskilerimizden kopmadık. Bende nereden bulacağımı biliyorum ve temin ettik. Tel kırma, gözleme gibi güzelliklerimizi dile getirdik. Bizim bununla ilgili de bir projemiz var. Sanal Bartın.com adında bir siteyi faaliyete geçirdik. Telif haklarını aldık, sitenin portalını hazırlıyoruz. Alt yapısı tamamlandıktan sonra Bartın’la ilgili her konuyu bulabileceksiniz. Tasam’dan sonra bütün yaptığımız organizasyonlarda Bartın’ı tanıtan işlemler geliştirdik. Dünya Gazetesiyle ilgili bir röportajımız oldu. Hema’ya karşı değiliz, Hema’nın yaptığı yatırıma karşıyız dedik. Rüzgar enerjisiyle ilgili beyanatımız oldu. Hatta gazete en çevreci başkan olarak anıldık. Biz burada yatırımın ne olacağını Bartın’a daha çok çevresel ve kültürel dokusunu, doğa dokusunun ön planda olduğunu bunlarla ilgili neler yapılabileceğini söyledik. Bartın’ın en büyük makûs tarihi budur. Herkes sorunu söyler, çözümü söyleyen yoktur. Biz dernek olarak şu politikayı izliyoruz. Sorunu söyleyip arkasından şu çözüm önerilerimiz var. Bu soruna karşılık çözüm öneriyle geliyoruz şeklide tavrımız var. Hiçbir platformda lafı at çekil şeklinde davranmıyoruz.

250 KİŞİYİ İŞE ALDIK

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu Başbakanı istihdam projesine önem veriyor. Genel Başkan Erkan Güral ilk etapta 26 bin kişiyi işe alacağız dedi. Niye böyle söyledi. Güral Türkiye’deki istihdam projesinde herkesin bir kişiyi işe alma hayali vardı. Bu projeyi biz başlatıyoruz. Yaklaşık 5 ay süre zarfı içinde biz bu projeyi gerçekleştireceğiz. Bizim adımıza da söz verdi. O gün benimde içinde bulunduğum bir grup, başkanın söylediği projenin arkasındayız dedik. Biz de Bartın Giad olarak elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Ne mutludur ki bize bunu ilk yapan dernek Bartın Giad oldu. Bartın Genç İşadamları Derneğinin bu faaliyetini genel başkanımıza verecektim. İşe alınanların isimleri ve sigorta numaralarıyla bir dosya halinde hediye edecektim. 50 kişilik dernek üyemizin 200 kişiyi işe alma hedefi vardı. Yaklaşık 250’ye yakın insanı işe almışız. Ortalama herkesin 4 kişiyi işe alması düşünülürse biz beklenilen rakamın üstüne çıktık. Bunu da Başkana Türkiye’de ilk bunu gerçekleştiren Bartın Giad oldu diye verecektim. Ama nasip olmadı, kendisinin bir yurt dışı programı çıktı. Nitekim ondan sonra angiad’la bir işbirliğimiz oldu. Aynı gün Angiad’la istihdam projesi toplantısının ardından toplantıya katıldık. Angiad’ın her yıl geleneksel olarak yaptığı 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında gençlik balosu vardır. Bu grubunun içinde bulunduk. Hatta toplanı yaptığı salonunda Bartın’ın tel kırma el işi sergilenmektedir. Ondan sonra ne yaptık. Siyasilerle kahvaltılarımız oldu. Bürokrasiyle kahvaltımız oldu. Bunları yaparken de Bartın’ın sorunları ve çözümleriyle ilgili bürokrasinin kendi yapacağı veyahut çizgisinde nereye gidebilecekse bunların yapılması noktasında baskılarımız oldu. Sorunları söyledik arkasından çözümleri dile getirdik. 10’a yakın projelerimiz oldu. Sanayi ve Ticaret Bakanına kadar ulaşacak şekilde tasarladık.

BİZDE ÇOK PROJE VAR

Mikro ihracat diye bir projemiz olmuştu. Bu projeyi açmamız gerekirse şöyle: Limandan bütün alt sahanlığı, Bartın-Zonguldak- Karabük Çorum ve Ankara’ya kadar olan bölge sathında küçük sanayicinin topladığı bütün ürünleri burada palet bazında gemiye yüklenip, Ukrayna, Rusya pazarlarında bir şekilde bireysel olarak satılması. Orada bir pazarlamacıyla anlaşıp, burada sanayicinin topladığı ürünlerin satılması. Mikro ihracattır bunun ismi. Ben böyle koymuştum ismini, güzel bir projeydi. Bununla ilgili Sivastepol limanı ve Rusya, Ukrayna ilgili bir gezi planlayıp buralarda projeyi gerçekleştirebilecek detayı düşünmemiz lazım. Limandan küçük gemiyi çıkarabiliyoruz. Gıda haricindeki elimizdeki ürünleri pazarlayabiliyoruz. Şu anda imece diye bir projemiz var. Türkiye Toplum Hizmetleri Vakıfıyla Milli Eğitim Bakanlığı arasında iş birliği sağlandı. Bu vakıf Milli Eğitimin bütçesel anlamda sıkıntı çektiği yerlerde projelendirme destekleriyle yardımcı oluyor. Bu işin içine yardımı yaparken herkesi sokuyor. İş adamlarını, öğretmenleri, öğrencileri, velileri, kısacası projede yer aldık. Maddi anlamda vakıf iş adamlarından yardım beklediğini söyledi. Tügik’deki bizim arkadaşlarımız dediler ki biz illerde ihtiyacı olan okulların listesini çıkaralım. Bunları bizim derneklerimiz seçsinler. Hangisi daha çok ihtiyaca yönelikse bunlar genellikle boya ve onarım işi oluyor. Bunları iş adamlarımız yapsın. Bize adet okul geldi. Gücümüz nispetinde Okul Müdürü ile görüşmelerimiz neticesinde destek vereceğimizi söyledik. Bunu üstenmiş bulunuyoruz. Merkeze bağlı Kozcağız Özbaşı İlköğretim Okulu. Özbaşı Köyü İlköğretim Okulu bütün onarım tadilat işlerini üstlenmiş bulunmaktayız. Müdür Bey’in elini daha da kuvvetlendirmek için  veliler ustanın yanında olsun dedik. Usta çalışmasını yaparken yardımcı olsun dedik. Projenin aslında ana detayları çok güzel. Okul aile birliği ile öğrenci velilerini hep beraber tadilat işlemlerinde yardımcı olması şeklinde projenin amacı ama bizim insanımız bunu anlayana kadar sıkıntı çekeceğiz. Milli Eğitim bize yaptırıyor şeklinde yorumlanabilir. Okul müdürüne işlemlerin sağlıklı olması için ustayı temin ederek işin bitiş süresi hakkında bilgi edin. Malzemeler neyse bizim üyelerimiz arasında inşaat malzemesi sata üyeler çoğunlukta, Zonguldak’ta, Bolu’da yoktur. Karabük’te Kastamonu’da yoktur. Yani Batı Karadeniz bölgesinde tek dernektir. Çok ilginç bir detaydır, Bizim kıskanılacak bir durumdur. Birlik beraberlik adına bir araya gelmiş gençlik ve örnek birliktelik diye tabir ediyorum ben bunun ismini. Bartın’da birlik ve beraberlik anlamında ne kimsenin cebine para giriyor, ne kimse ekstra bir şey kazanıyor. Sadece kazandığımız tek olay insanları iş dünyasına daha çabuk adapte ediyoruz. Çevre birlikteliğini daha çabuk sağlıyoruz. Çevreyle iş dünyası arasında köprü oluyoruz. Bütün mesel budur.

TÜRKİYE RÜZGAR HARİTASINDA İLK 3 YERDEN BİRİ AMASRA’DAKİ DELİKLİBURUN

Rüzgar Enerji Santralleri Derneğiyle görüşmelerimiz var. Rüzgar enerji santrallerini niye önemsiyoruz. Bartın enerjiden pay alması gereken gün geçtikçe buraya yatırımcı geldi gitti deyip de geri dönen bir potansiyele sahip. Örnek veriyorum şu anda Sabri Mescier ağabeyimiz kendisi enerji sıkıntısıyla boğuluyor. Milyon dolarlık bir yatırım yapmıştır. Enerji desteğiyle ilgili sıkıntıları var. Bunların bir önce çözülmesi gerekiyor. Bu gün yarın çözülür biter ama bir diğer yatırımcı Bartın’a geldiğinde tamam işimiz bitti. Çünkü yatırımcı bu kadar anlayışlı olmayabilir. Biz de diyoruz ki. Bir hidroelektrik santralimiz yapılıyor, bitmek üzere. Termik santral ki hiç ihtiyaç yok. Turizmi öldürüyoruz. Burada çok ilginç bir konu var. Rüzgar enerji santrallerinin niye üstünde duruyoruz. Delikliburun denilen bölgede Türkiye rüzgar haritasında ilk 3 yerden biridir. Amasra’daki delikliburun dediğimiz yer Balıkesir’den, Çanakkale Çan bölgesinden sonra 3.cü yer. 5 numaralı rüzgar enerjisini alan hatta bakın Alaçatı bile 4, 5 şiddetinde rüzgar alıyor. İşte oralarda bile milyon dolarlık yatırımlar var. Bartın ne kadar almıştır bu yatırımlardan? Hiç. 4,9 şiddetinde rüzgar olan bir yere yatırımcı milyon dolarlık yatırım yapıyor. Delikliburun 5 şiddetinde rüzgar alıyor. 50 metrelik yükseklikten sürekli geçen rüzgar oranımız 5. Hema 400 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını söylüyor. Ben de diyorum ki o parayı bir kere göm. Sonradan ham madde alacağım, işçi alacağım bir sürü iş. Rüzgar santralinin bir direğinde 30 personel çalışıyor. Ortalama 100 direk dikilse 3 bin kişiye istidam sağlanacak. O direk 1,5 milyon dolarlık bir yatırım. Bunun aynında direk için elektrikçisi var, mekanikçisi, yağlayıcısı, çatlak kontrolcüsü, akım rölecisi var. Bunlar teknik ekip. 3 vardiya çalışıyor. Turizmle örtüşür mü. Örtüşür. Çünkü insanlar onları görmeye gelecek. Bir resim çekmeye gelen, dolaşmaya gelen insanlar. Rüzgar Enerji Santralleri Derneği web sayfasına baktığınız zaman haritada Delikliburnu kırmızı çizgiyle çizilmiş olarak görürsünüz.

3 FİRMAYI BARTIN’A DAVET  ETMEK İSTİYORUZ

Rüzgar Enerji Santralleri ilgili Bartın’a yatırım için 3 tane firma başvurmuş. İleriki zamanlarda Rüzgar Enerji Santralleri Derneği ile burada konferans  düzenleyeceğiz. Bartın’a yatırım yapmak için başvuran Enerji Piyasası Denetleme Kurulundan izin almaya çalışan 3 firmayı Bartın’a davet  etmek istiyoruz. Hatta bunları başka bir yatırım alanına çekebilirsek ne mutlu bize ama o insanlar enerjide en doğru yatırımı yapmaya gelen insanlar, onları sırtımızda taşıyacağız, başımızın üstünde taşıyacağız.

BARTIN’A YATIRIM YAPANLARI KONUŞTURACAĞIZ

Bir diğer projemiz Bartın’da yatırım yapmış, şu anda fabrikası tüten Öztüre Holding, Sanko Holding, Kauçuk, tekstilciler gibi firmalar, yöremizde başarıyı kaydeden, neden Bartın şeklindeki bir konsepti konu alan konferanslar verdireceğiz. Bunları tanıyalım, bu firmalara insanlara ekmek veriyor, Bartın’da taş üstüne taş koyuyorlar. Bunlarında başımızın üstünde yeri var, sırtımızda taşıyacağız. Yakında onlarla ilgili de bir zincir yapmayı, birlik ve beraberlik sağlamayı düşünüyoruz. Konferansa gelsinler, neden Bartın’ seçtiklerini, Bartın’daki potansiyel nedir, başarı hikayeleri nasıl patron oldular böyle bir konferans verdirmeyi düşünüyoruz. Panelin katımcılarını iş dünyasından ve öğrencilerden seçmeyi düşünüyoruz. Gelecekte böyle bir yatırımcı olmayı, iş adamı olma hayali olan öğrencilere ışık tutacağına inanıyoruz.

KENDİ BÜLTEMİZİ ÇIKARACAĞIZ

Bizim yaptıklarımızı sağolsun Vali Bey’de takdir ediyor. Çalışmalarımızı iş dünyasının dışında kalan vatandaşlara belki biz reklamımızı yapamıyoruz. Aslında bizim reklama ihtiyacımız yok. Şovla zaten işimiz olmaz. Yani ben şöyle iş adamıydım bunu yapmıştım deme gibi bir lüksümüz da olmaz. 50 tane iş adamı bir araya gelmiş, cebinden para harcayarak bir şeyler yapıyor. Bu insanların sonuna kadar arkalarında durulması lazım, desteklenmesi lazım. Ama balkıyorum ki her yerde bir sekte vurulmaya çalışılıyor. 50 iş adamı bir baskı unsudur. Yatırımı istediği şekilde Bartın’a getirme gücüne sahip. Biz kendi içimizde bir organizasyonuz. Basında pek çıkmıyoruz. Çünkü Bartın’da giderek tekelleşiyor. Ya da her şey maddiyata dönmüş artık. Bir şey söylüyorsunuz para. Biz bundan sonra ne yapacağız, kendi bültenimizi çıkaracağız. Bülten çıkardığımda ben Bartın’da kaç kişi var, 180 bin kişi varsa ben bunun 2 bin tanesini merkezdeki evlere dağıtabilir miyim. Dağıtabilirim. Esnafa gönderebilir miyim. Gönderirim. Şu anda ilk sayı için oldukça önemli mesafe aldık. Bitmek üzere de diyebilirim. Genç İşadamları Derneği neler yapmış, o bültenle insanların gözü önüne gelecek. Bu bülten 2003 yılında kurulan derneğin bir özeti aslında, biz bu güne kadar neler yaptık göstereceğiz. Şunu iddia ediyorum, Bartın’a yatırım kararı aldırmış bir dernektir. İsim vermeyeyim, günün birinde yatırımcı geliyor. Şu an fabrika halen çalışmakta. Yaklaşık 500 kişiye yakın çalışanı var. Sağlam bir firma, tekstil sektörü dışında kalan bir firma. Bartın’a gelmiş konuyla alakalı tek yatırımcı. Bunu sağlayan Dernek Bartın Giad’dır. Vatandaşı bir şekilde Bartın’da kalması için ikna eden dernek Bartın Giad’dır. Genç İşadamları Derneği’dir. Bartın tel kırma el işini patlama noktasında çıkışını sağlayan dernek Bartın Giad’dır. Biz tel kırmayı bütün iş dünyasında meşhur ettik. Şimdi adam bana Gaziantep’ten telefon açıyor. Uşak’tan telefon açıyor. Gelirken tel kırma getir diye. Biz vitrinimizi dışarıda yaptık zaten. Biz Bartın’ın vitrinini il dışında kurduk. Ankara Genç İşadamları Derneğinin 450 tane üyesi var. Şu anda Ankara bizim kardeş derneğimiz gibi bir şey. Bizim en yakın ulaşabileceğimiz dernek Angiad. 

Bartın Hergün

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.