KOSGEB'den 900 İşletmeye 21,5 Milyon TL Destek

KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, Bartın'da kobilerin KOSGEB desteği ile 21,5 Milyon TL kredi kullandığını, hak sahiplerinin bankalara başvuru tarihinin de 2 Haziran'a uzatıldığını açıkladı.

Abdurrahman Usta yaptığı açıklamada; "Bilindiği gibi geçtiğimiz yılın aralık ayında  ve 2017 yılının 10-20 şubat tarihleri arasında başvurularını aldığımız KOSGEB kredi faiz desteği programından Bartın’da 1316 işletme hak kazanmış ve bu işletmelerin tamamına 30.475.000-TL kredi kullandırılması ve bu kredi hacminden kaynaklanan 7.003.155-TL faiz tutarının tamamının KOSGEB tarafından karşılanması planlanmıştı.

Bartın’da KOSGEB’in kredi faiz desteğinden faydalanmaya hak kazan 1316 işletmenin 900 tanesi bugün itibariyle kredileri kullanmışlardır. 900 işletmenin kullandığı kredi miktarının toplamı 21.475.400-TL dir. Bu kredi hacminden kaynaklanan 4.935.047-TL lik faiz KOSGEB tarafından karşılanmıştır. Kredi faiz desteğinden faydalanmaya hak kazanan işletmelerin aşağı yukarı %70'i bugün itibariyle kredilerini kullanmış durumdadır." dedi.

SÜRE UZATILDI

Usta; "KOSGEB Kredi faiz desteğinden faydalanmaya hak kazanan 1316 işletmenin bankalara son başvuru tarihi 28 Nisan'dan 2 Haziran'a uzatıldı. Bu süre uzatımı yeni kredi başvurusu anlamına gelmemektedir. Başvurularını daha önce yapmış ve KOSGEB kredi faiz desteğinden faydalanmaya hak kazanan işletmelerimizin bankaya başvuru süreleri 28 nisandan 2 hazirana uzatıldı. Bartın’da KOSGEB’in kredi faiz desteğinden faydalanmaya hak kazandığı halde çeşitli sebeplerden dolayı Kredilerini kullanamayan işletmelerimizin de bu krediden faydalanabilmesi için ilgili kurumlar görüşmeler devam etmektedir." dedi.

KOSGEB KREDİLERİNDE ESNAF KEFALET KREDİSİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ

KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta; "27.12.2016 tarih 2016/9666 sayılı Bakanlar Kurulu kararında; esnaf kefalet kredi kooperatifleri aracılığıyla kredi kullanacak esnaf ve sanatkarlardan son 5 yıl içinde diğer kamu kuruluşlarınca sağlanan, aynı konuda faiz ve/veya hibe desteği niteliğindeki desteklerden yararlanmadıklarına, bu desteklerden yararlandıklarının tespiti halinde bu karar kapsamındaki faiz desteğinin iptal ettiklerini kabul ettiklerine dair taahhütname alınır. İfadesi nedeniyle KOSGEB kredi faiz desteği kullanmaları durumunda 5 yıl boyunca esnaf kefalet kredilerinden faydalanamayacak olmaları nedeniyle bazı esnaf ve sanatkarlarımız KOSGEB destekli kredileri Kullanmamışlar idi. Fakat 5 mayısta resmi gazete yayımlanan 22.03.2017 tarihli ve 2017/10084 sayılı kararnamenin ekinde yapılan değişikli ile; 2016 yılında uygulamaya konulan KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği protokolü ile 2017 yılı KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi faiz desteği protokolü kapsamında KOSGEB destekli kredilerden faydalanan esnaf ve sanatkarlar 27.12.2016 tarih 2016/9666 sayılı Bakanlar Kurulu kararındaki kısıtlamalardan muaf tutulmuşlardır. Yani KOSGEB destekli kredi kullanan esnaf ve sanatkarlarımız aynı zaman esnaf kefalet  kredilerinden de faydalanabileceklerdir." dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Kosgeb
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.