Kurucaşile KOSGEB Destekleri konusunda bilgilendirildi

Katılım yoğun olduğu toplantı Kosgeb İl Müdürü Yalçın Akyön’ün açılış konuşmasıyla başladı. Bartın KOSGEB Müdürü Yalçın Akyön konuşmasında; “Değerli misafirlerimiz, bugun burada yapmış olduğumuz kosgeb destekleri hakkında bilgilendirme toplantısına hepinize hoşgeldiniz diyerek konuşmama başlıyorum.Bugun burada KOSGEB’in 2010 yılından sonra geçirmiş olduğu dönüşüm çerçevesinde artık imalat sanayi sektörünün yanı sıra hizmet ve ticaret sektörleri eklenen bir modele geçildi.bu modelle birlikte bizimde destek modellerimizde değişti.bunları ayrıntılı bir şekilde sizlere anlatmak,burda bilgilendirmek için bugun burada bu organizasyonu yapmış bulunmaktyız. Toplantıya katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederek sunuma geçiçem. Sunumdan sonra soru cevap şeklinde sorucağınız sorular olursa onları tekrar birlikte cevaplayarak sorunlarınıza çözüm bulmaya çalışacağız.” dedi. Gerçekleştirilen sunum sonrasında Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz konu ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz konuşmasında; “Çok değerli Belediye Başkanım, Kosgeb Müdürümüz, Ziraat Bankası Müdürümüz, çok değerli Kurucaşile ilçemizin iş adamları, esnafları, sivil toplum örgütlerinin değerli başkan ve yöneticileri şahsım ve Bartın Ticaret ve Sanayi Odası adına sizleri saygılarımla selamlıyorum. Bu toplantıya teşrif eden arkadaşlarımıda ayrıca kutluyorum, tebrik ediyorum. Değerli arkadaşlar biraz önce Kosgeb İl Müdürümüz gerekli bilgileri verdi. Bende kısaca şuna değinmek istiyorum, müsadenizle. Kosgeb İl Müdürlüğü, daha önce sonce Zonguldak’a bağlı olarak çalışan il müdürlüğüne bağlı bir birimdi. Biz 2011 yılı içersinde sayın milletvekilimize, sanayi bakanımıza, kosgeb başkanımıza, durumu intikal ettirerek, mutlaka Bartın ilinde KOSGEB İl Müdürlünün kurulmasını rica ettik. Sayın müdürümde burdalar. Kendileri bunun ancak 2013 programında olabileceğini dile getirdiler. Biz 2011 yılı içersinde Bartın iline KOSGEB İl Müdürlüğünü yoğun girişimlerimiz sonucunda kurmayı başardık. Kurulması için gerekli tüm çalışmaları yaptık. Siyasesilerimiz yardımcı oldu. Bakanlarımız yardımcı oldu. Hertürlü desteği alarak il müdürlüğünü kurduk. İlimize hayırlı olmasını temenni ediyorum."dedi.

"Şimdi biz atadan dededen görme işlerle ticaret yapmamız artık yavaş yavaş kayboluyor. Artık dünya ile savaşıyoruz her noktada. Siyasi anlamda olsun, ticari anlamda olsun, görüyoruz ki artık mal üretmek kolay, satmak çok zor. Artık projelerle benim de arttık bir projem var dediğiniz zamanda mutlaka bir destek söz konusu. Şimdi bundan bir ay önce Türkiye Odalar Borsalar Birliğine bağlı Gümrük Ticaret A.Ş’nin genel kurulundayız. İzmir Torbalı İlçemizin başkanı ile kosgeb başkanı ile toplantıdayız. Bir işçi emeklisinin çocuğu bankalara giderek projesi olduğunu belirtmiş. Hiçbir banka kredi vermemiş. Neticede Kosgeb’e müracat ediyor. 70 milyar civarında bir kredi alıyor. Şuanda 2,5 yıldan beri yanında 25 kişi çalışıyor ve ihracat yapıyor kosgeb’in destekleri ile.

Ticaret ve Sanayi Odası KOSGEB il müdürlüğünün kurulması için çok büyük bir mücadele verdik. Ayağınıza kadar getirdik. Bu toplantıları tüm ilçe ve beldelerimizde yapıyoruz. Yani vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Daha önce sadece küçük orta işletmelere hitap ediyordu. Şimdi hizmet sektörünün tamamına hitap eder oldu. Yani bir tso üyesi olması şartı yok. Hizmet sektörü var artık onuda kapsamı içine aldı. Projemiz var dediğimiz anda hertürlü desteklenmesi söz konusu. Ufak veya büyük meblağ diye ayrım yok. Ben ayrıca kalkınma ajansı yönetim kurulu üyesiyim. Kalkınma ajansınında destekleri var değerli arkadaşlar. Misal 200 milyar değersinde bir proje yaptığınız zamanda 100 milyarını karşılıyor. Artık biz ticaret ile uğraşanların inavasyon dediğimiz yenilikçi olmamızda fayda var. Birlik beraberlik içersinde TSO’ya gelin, KOSGEB’e gelin bizde yardımcı olalalım her konuda . Projelerinizi değerlendirilim. Şu imkanlardan bir yararlanalım.

Kosgeb il müdürlüğü ilimize kuruldu ne faydası oldu?

Çok faydısı oldu. Uluslarası fuarlarda işdamlarına, işverene , tüccara destek oldu. Çine gittik, Almanya’ya gittik, Kiev’e gittik, Japonya’ya gittik. Bona hersek’e gittik. Bunlar hepsi Kosgeb destekli oldu arkadaşlar. Paranın %60’nı ödeyerek orada oluşan yenilikleri gelişimleri tüccar ve sanayicimizin görmesini sağladı.

Arkadaşlar bir şeyin tartışılmasında fayda var. Kurucaşile ilçemizde ne yapabiliriz bunu görüşmemizde fayda var. Bir proje ortaya çıkartalım. Belediye başkanımız burada. Kendiside yardımcı olur. Ziraat Bankası Müdürümüz burda. Onlarında ortak fayda olan projede yer alması gerekiyor. Siyasi oterite var bir taraftan, onların katkısı olucak bu işlere, yani burda tek başımıza bir şey yapamayız. Birlik ve beraberlik içersinde fikirlerimizi tartışarak her konuyu çözeriz allahın izniyle. “Ama artık kasada para var al deme yok” projeni getir parayı al. Sistem bu. Bu açıdan sizlerin dayanacağı yerler var. Kosgeb il Müdürlüğü var. Odamızın kadın girişimciler kurulu var. Hayallerimizi paylaşalım projesi ile 100 milyar destek aldılar. Zengin olmanın yolu ticaretten geçiyor arkadaşlar. Peygamber efendimiz demiş, “Rıskın onda dokuzu ticarettir”demiş. Yani biz ticaretimize devam etmek zorundayız. Bir iki kişinin zenginliğini ben tasvip etmem. Herkes kazanacak, herkes zengin olucak. Bu destekler boşuna değil. Bir çivi çakanın yanına bir çivi daha çakması için mücadele veriyoruz. İki kişi istihdam sağlayana iki kişi daha istihdam sağlanması için yapılıyor. Bunlar az işler değil. Bunları beraber yağacağız Allah’ın izniyle. Yeterki sizler proje noktasında bir karar verin. Proje noktasında yardımda alabilirsiniz hizmetde alabilirsiniz..Bizde yardımcı oluruz. Gelin Ticaret ve Sanayi Odasına bizim üyemiz olmanız şart değil. Yeterki memleketimize birşeyler kazandıralım, faydamız olsun.

Bu organizasyonun yapılamasında emeği geçen KOSGEB İl Müdürümüze, belediye başkanımıza, ziraat bankası müdürümüze, sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu toplantının Kurucaşile ilçemize iş alemimize, camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Tekrar hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Kosgeb
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.