Mikro Kredi İçin 17 Müracaat

Bartın İl Özel İdare mikro krediyle bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attı.

İl Özel İdaresi Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen 2016 Yılı Mikro Kredi Projesinin çeklerinin dağıtımına Vali Nusret Dirim, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış,  Genel Sekreter Yardımcısı Metin Çetin, İl Genel Meclis Üyeleri ve daire müdürleri katıldı.

Bartın Valisi Nusret DİRİM konuşmasında hak sahiplerine ‘’ Öncelikle yolunuz bahtınız açık olsun, aldığınız bu destekle burada size can suyu veriliyor, Bu can suyu ile inşallah yolunuza devam edin. Daha önce kredi alan ve başarılı olmuş örnekler var, umarım bir dahaki dönemde de sizlerin başarılarını gelecekteki üyelere anlatırız. İnsanlar bir işe başlarken heyecan duyuyor, o heyecanlarına kamunun da bir katkısı olması, insanları hemen Bankaya göndermek olmuyor, insanımız Devleti yanında görmek istiyor ve faizsiz olarak size ayrılmış olan bir desteğin verilmesi ciddi bir sosyal sorumluluk anlamı taşıyor. Bartın İl Özel İdaresi bu konuda güzel şeyler yapıyor. Bu hizmet çerçevesinin içine bu tür sosyal projeler koyması Özel İdaremizin hizmetteki zenginliğini gösteriyor. İnsanların hayatına direk dokunan projeler bunlar. mesela yolu açıyorsunuz karda kapandığı zaman ama insanlar tabi ki açacaksınız diyor, su akıtıyorsunuz tabi ki yapacaksınız diyor insanımız aslında bunlar ciddi ve zahmetli hizmetler ancak kaliteli rahat yaşamaya alıştı insanımız, yani hizmet anlamında ülkemiz artık bu tür konuları çoktan aştı çok şükür. Devlet kurumlarımız Vatandaşımız hayatına direk etki edecek projelerle Vatandaşının yanında olacağı projeleri hayata geçiriyor. Bu nedenle Özel İdaremizi Tebrik ediyor katılımcılarımıza hayırlı olsun diyorum’’ dedi.

Gerçekleştirilen projeyle ilgili İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun açıklamalarda bulundu. 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 6 .maddesi  (a) fıkrası ile il özel idarelerine yoksullara Mikro Kredi verilmesini kanuna bağlayarak önemli bir sosyal sorumluluk görevi yüklediğini, bu kapsamda Bartın özel idaresi olarak 2008 yılından bugüne kadar 8 yıllık süre içerisinde her yıl meclis kararlarıyla bütçe imkanları ölçüsünde bu sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını ve her yıl belirli sayıdaki kişilerin  projeden faydalandırıldığını belirtti. Özellikle krediyi kullanarak başarılı olan kişi sayısının da azımsanmayacak kadar fazla olduğunu ifade ederek projeyi sosyal bir sorumluluk olarak algıladıklarını, o nedenle de 8 yıldır hiç bir meclis döneminde projenin devamlılığının sağlandığını söyledi.  Ayrıca her geçen yıl başarı oranının artmasının  2016 yılı ödeneğine de yansıdığını  söyleyerek  bu konuda en yüksek ödeneğin 51  bin TL olarak  2016 yılı bütçesinde yer verdiklerini söyledi.

Yıl içerisinde yapılan çalışmalarla mikro krediden faydalanmak isteyenlerin şartlarını Yönetmelikle belirlenerek açıklayıcı ilanlarla yerel kaynaklardan ilan edildiğini,  bu konuda 17 müracaatın olduğunu,  yasa gereği konunun Yönetmelik çerçevesinde yine İl Encümeninde  değerlendirildiğini,  burada alınan karar gereğince de mikro krediye başvuran tüm talep sahiplerinin krediden faydalandırılmasına karar verildiğini söyledi. Geriye dönüp bu alanda yürütülen çalışmalara bakıldığında bilhassa ekonomik olarak dez avantajlı kişilerin öncelendiğini, o nedenle çeşitli alanlarda girişimcilik ruhuna sahip başta hanım kardeşlerimiz olmak üzere  yine müracaatta bulunan bu konuda başarılı olabileceklerine inandığımız erkek müracaatçıları da bu krediden faydalandırdıklarını söyledi. Dursun; "Böylesi sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesinde desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Nusret Dirim başta olmak üzere yine  il genel meclis üyelerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor,  krediye almaya hak kazanan tüm iştirakçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz" dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
Kenan Dursun
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.