Muhasebeciler Günü kutlanıyor

GELECEĞİN HEDEFLERİNİ BÜYÜK TUTMAK ZORUNDAYIZ

Bartın’da Muhasebeciler Haftası nedeniyle Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nca (SMMMO) Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtına Çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. SMMMO Başkanı Aykut Oktay Ulu, törende yaptığı konuşmada, bugüne değin önemli başarılar elde etmiş olmalarına karşın gerçekleştirmeleri ve ulaşmaları gereken büyük hedefleri olduğunu söyledi. Ülkede muhasebe ve denetim mesleğinin gelişimi için yapmaları gereken önemli görevler olduğunu kaydeden Ulu, şöyle konuştu: “Muhasebe mesleği, bazı düzenlemelere rağmen, 1989 yılına kadar yasal bir güvence ve meslek etiği olmaksızın gelişmiştir. Muhasebe mesleği 1 Haziran 1989 tarihli 3568 Sayılı Yasa ile birlikte Anayasa’nın 135’nci maddesindeki esaslar çerçevesinde düzenlenmiş ve meslek etiğinin (meslek deontolojisinin) kuralları belirlenmiştir. Başka bir değişle, ülkemizde muhasebe mesleğinin hukuku 3568 sayılı meslek yasamız ile oluşmuştur. 3568 sayılı yasa ile 1989 yılına kadar muhasebe mesleğinin hukuki alt yapısının oluşmamış olması, muhasebe uygulamalarının arzu edilen seviyede olmasını ve mesleğin gelişimini olumsuz etkilemiştir. 1989 yılında hukuki yapısına kavuşan meslek, kısa sürede eksikliklerini gidererek, yirmi yıllık süreçte çok büyük bir gelişim sergilemiştir. Meslek, finansal raporlama bağlamında muhasebe uzmanlığı muhasebecilik ve denetim bağlamında denetim uzmanlığı (denetçilik) şeklinde yapılanmıştır. Mesleğimizin yasal statüsünü kazanmasının 20 yılını geride bırakırken, geleceği tasarlayan bir anlayışa odaklanmalıyız. Muhasebe meslek mensupları yaşanan değişimle birlikte geleceği beklemeksizin geleceği kendileri şekillendirmek zorundadırlar. Bu değişim sürecinde meslek örgütümüze ve her bir meslektaşımıza düşen en önemli görev, geleceği beklemek yerine geleceği belirlemektir. Bu amaçla izlenecek yolda, muhasebe ve denetçiler hem mesleklerinin geleceğini belirleyecekler, hem de muhasebe hizmetlerinden yararlanan kişilerin ve kuruluşların geleceklerini şekillendirecektir. Geleceği inşa etmeye yönelik gayret göstermemiz ve buna yönelik politikalar gelişmemiz gerekiyor. Bu yüzden geleceğin hedeflerini büyük tutmak ve sosyal sermaye birikimimizi oluşturmak zorundayız.

ULAŞMAMIZ GEREKEN BÜYÜK HEDEFLERİMİZ VAR

Türkiye’de muhasebe ve denetim mesleğinin gelişimi için yapmamız gereken dört önemli görev vardır. Bunlardan birinci mevcut hizmetlerimize talepler yaratılmasıdır. İkincisi mesleğin hizmet alanında genişletmek ve yeni alanlarda yeni talep yaratmaktır. Üçüncüsü muhasebe ve denetim standartlarını ve kavramsal çerçeveyi geliştirmek, muhasebe ve denetim uygulamalarının kalitesini yükseltmektir. Dördüncü görev, muhasebe mesleğinin kamusal denetimini sağlayarak mesleğin kamusal güven derecesini yükseltmek ve son olarak çağımızın getirdiği değişim ve dönüşüm fırsatlarını mesleğin lehine çevirmek olmalıdır. Bu hedefin alt yapısını oluşturmak meslek örgütünün, bu hedefleri yakalama mücadelesi ise muhasebe ve denetim meslek mensuplarının görevidir. Günümüzde Dünya’da yaşanan ve uzun bir dönemi kapsaması beklenen ekonomik kriz ülkemizde de aynı düzeyde yaşamaktadır. Muhasebe meslek mensupları bir taraftan krizin bu ağır yükünü, diğer taraftan artan iş yükü yaşanmaktadırlar. Muhasebe meslek mensupları işletmeden çıkar bekleyen çalışanlarının sermayedarların, yatırımcıların borç verenlerin ve hatta devletin haklarının güvencesini sağlama konumunda olan tek tarafsız meslek grubudur. Bugüne kadar önemli başarılar elde etmiş olmamıza karşın gerçekleştirmemiz ve ulaşmamız gereken büyük hedeflerimiz var. Biz, birlikteliğimizi, dayanışmamızı koruduğumuz ve birbirimize sahip çıktığımız sürece önümüzdeki tüm engelleri aşarız ve mesleğimizi yüceltiriz. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mart Muhasebeciler günümüzü kutlar, saygılarımı sunarım.” dedi. Çelenk törenin ardından ilk olarak Defterdar Vekili Ziya Aksu’yu ziyaret eden Oda Başkanı ve beraberindekiler, daha sonra Vergi Dairesi Müdürü Bahadır Bağ’ı ziyaret etti. Oda Yönetim Kurulu Üyesi Şamil Keser, Vergi Dairesi çalışanlarına karanfil dağıttı. 

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.