Özcan: Yeni Büyüme Modeline İhtiyaç Var

BAKİAD EKONOMİ KONFERANSI DÜZENLEDİ…

Gazeteci Yazar Zafer Özcan Türkiye’nin en büyük temel probleminin artan cari açık bağımlılığı problemi olduğunu söyledi. Türkiye’nin mevcut büyüme modelinde ağırlığın hizmet sektörüne ait olduğunu belirten Zafer Özcan sürdürülebilir ekonominin motoru hükmünde olan tarım ve sanayi sektörlerinde yeni büyüme modellerine ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Türkiye’de yüksek teknolojinin kullanılamadığını ifade eden Bugün Gazetesi Ekonomi Müdürü Zafer Özcan yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam sanayi ihracatı içindeki payının Malezya’da yüzde 44, Kore’de yüzde 28, Türkiye’de ise yüzde 3 olduğunu ifade etti. Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) tarafından düzenlenen Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor? Konulu konferansı veren Bugün Gazetesi Ekonomi Müdürü Zafer Özcan küresel ekonomi, 2014 sonu ve 2015’ten beklentilerle ilgili bilgiler verdi.

Belediye Cep Sinemasında düzenlenen ekonomi konferansına Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, işadamı ve sanayiciler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt “Dünya ekonomisi sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Türkiye’nin bundan etkilenmemesi mümkün değil. Küresel ekonomi ve Türkiye Ekonomisi konularında üyelerimizi bilgilendirmek üzere ilimize gelen Bugün Gazetesi Ekonomi Müdürü Zafer Özcan Bey’e teşekkür ediyoruz. BAKİAD kurulduğu günden beri Bartınlı işadamlarını, üyelerini çağı okuyabilmeleri adına faaliyetler yapmıştır. Amacımız kentimizin ve ülkemizin gelişmesi ve kalkınmasına katkı sağlamaktır. Türkiye Afrika’yı daha doğru dürüst tanımazken üyesi olduğumuz Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON sayesinde işadamlarımız Afrika pazarına girerek ülkemizin ihracatının armasını sağladılar. Ülkemizin birliği bütünlüğü, kardeşliği ve huzuru, gelişme ve kalkınması adına her şeyi yapıyoruz. Bunun için de tüm gayretimizle çalışıyoruz” dedi.

Küresel büyüme oranının kriz öncesi seviyelerin altında seyrettiğini ifade eden Gazeteci Yazar Zafer Özcan Dünya’da bol ve ucuz parasal genişleme döneminin bittiğini söyledi. Dünya’da ekonominin vites ve makas değiştirdiğini, Türkiye’nin bu değişime ayak uydurması ve uyum sağlaması gerektiğine dikkat çeken Özcan, “Parasal genişleme 2008 Aralık’ta başlayıp 2010 ortalarına kadar devam etti. ABD Merkez Bankası FED bu sürede finans sektöründen 1,3 trilyon dolarlık hazine bonosu ve ipoteğe dayalı menkul kıymet aldı. Kasım 2010’da başlayıp ve 30 Haziran 2011’e kadar devam eden genişlemede ise FED 600 milyar dolar tahvil aldı. Eylül 2012’de başlayan genişlemede ise FED her ay 85 milyar dolar değerinde tahvil almaya devam ediyor. Türkiye ekonomisinin en büyük temel problemi artan cari açık bağımlılığı problemidir. Sanayide de ithalata bağımlılık devam ediyor. Petrol fiyatları düşerken alınan vergiler artıyor ve bu düşüş vatandaşa olumlu yansımıyor. Türkiye’nin mevcut büyüme modeli hizmetlere dayalıdır. Tarım yüzde 5, sanayi yüzde 28, hizmetler ise yüzde 67’dir. Halbuki tarım ve sanayi sürdürülebilir ekonominin motoru hükmündedir. Yeni büyüme modeline ihtiyaç var.”

DEDELERİMİZİN AÇLIKTAN KURTARDIĞI KORE’NİN GERİSİNDEYİZ

Türkiye’de yüksek teknolojinin kullanılamadığından yüksek teknolojili ihracatının düşük seviyelerde olduğunu dile getiren Zafer Özcan, “Dedelerimizin 1950’lili yıllarda yardım ettiği ve açlıktan kurtardığı Kore’nin yüksek teknoloji ihracatında gerisindeyiz. 2012 yılında Türkiye 1.9 milyar dolar yüksek teknoloji ihracatı yaparken Kore 122 milyar dolar ileri teknoloji ihracatı yaptı. Yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam sanayi ihracatı içindeki payı Malezya’da yüzde 44, Kore’de yüzde 28, Türkiye’de ise yüzde 3’tür. Uzak pazarlarda hala yokuz ve ihracatımızın çapı hem görece küçük hem de daralıyor. Gelişen ülkelerde tasarruf oranlarında Çin yüzde 49,7, Türkiye ise 12,16’dır. Eğitimde küçük bir kıyaslama yaparsak matematik ve fende 65 ülke arasında Türkiye 44., Kore ise 5. sıradadır. İngilizce’de 162 ülke arasında Türkiye 116. sırada yer alırken Kore 9. sırada yer almaktadır. Türkiye FED’in riskli ülkeler sıralamasında en kırılgan 15 gelişen ülkenin ilk sırasında yer almaktadır.”

NASIL POZİSYON ALALIM?

Türkiye’nin son 10 yılda kamu maliyesini düzelttiğini ve makro ekonomik göstergelerini iyileştirdiğini ifade eden Zafer Özcan küresel ekonomik gelişmeler karşısında nasıl pozisyon alınması gerektiğini açıkladı; “ Borçlanma: Kısa vadeli, 1 yılı aşmayan ve TL cinsinden olmalı. Döviz: döviz cinsinden borçlanma olmamalı, döviz açık pozisyonları kapatılmalı.

Kredi ve yatırım: Yeni yatırımlarda kredi kullanımı yüzde 50’yi geçmemeli.

Verimlilik ve tasarruf: Patronlar, bu dönem verimlilik ve tasarruf açısından mutlaka rehabilite etmeli. Yeni nesil girişimcilik (inovasyon kültürü, proje kültürü, işbirliği kültürü), elti krizi ve aile şirketlerinde kurumsallaşma, şirketleri rehabilite, ihracata dayalı büyüme ve pazar çeşitlenmesi, iş dünyası sivil toplum kuruluşlarının gücü ve networkundan faydalanma. Bu konuda TUSKON önemli bir kuruluştur. KOSGEB destekleri, kurumsallaşma ve fuar destekleri de ıskalanmamalı, BAKİAD gibi derneklerin rolünden istifade edilmelidir. 2014’ten beklentiler: Seçim süreci yatırımları olumsuz etkiliyor; yatırım ve harcama iştahı azalıyor, kredi ve taksit sınırlaması iç pazarı daraltacak, FED kararlarının etkilerine ve oluşturacağı dalgaya hazır olmak gerekir, büyüme yüzde 3 veya altında gerçekleşecek, enflasyon yüzde 8’in üstü veya çift haneyi görebilir. Dolar ise 2,20-2,30 arasında.”

Konferansın sonunda işadamlarının sorularını yanıtlayan Zafer Özcan’a BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt tarafından günün anısına hediye takdim edildi. Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır da küresel ve Türkiye ekonomisindeki son gelişmelerle ilgili verdiği bilgilerden dolayı Zafer Özcan’a teşekkür etti. Program Zafer Özcan’ın kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
BAKİAD
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.