Paranızı Mevduat ve Faizde Tutmayın, İşe Yatırın

SANKO’nun Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve beraberindeki Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, SANKO Başkan Vekili Zeki Konukoğlu, SANKO Yönetim Kurulu Üyeleri Fikri Hamut, ÇİMKO Başkanı Tansu Tuğlu, Mehmet Aydın, Turgut Konukoğlu, Cengiz Halil Çiçek ve konukları Hayrettin Alpdoğan’dan oluşan SANKO heyeti Bartın’a çıkarma yaptı.

Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ve Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır tarafından Zonguldak Havaalanında karşılanan SANKO heyeti Bartın Valisi Ali Çınar, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır’ı makamında ziyaret ettikten sonra Bartın’da bulunan Çimento fabrikalarında incelemelerde bulundu.

BAKİAD tarafından organize edilen Hayat Tecrübeleri ve İşadamlarına Altın Tavsiyeler konulu konferansta konuşan SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu Gaziantepli işadamlarının ve Gaziantep’in gelişmesindeki başarının sırrında mevduat ve faizde paraların tutulmayıp işe yatırılmaktan geçtiğini söyledi.

Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen tecrübe paylaşım konferansına Vali Ali Çınar, Belediye Başkanı Cemal Akın, SANKO heyeti, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ramazan Kaplan, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, İl Jandarma Komutanı Jan.Alb.Alattin Karsavuran, Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Defterdar Ali Sağlam, Bartın TSO Başkanı Cihat Çakır, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda işadamı katıldı.

VALİ ALİ ÇINAR: SANKO AİLESİNİ AĞIRLAMAK ONURDUR

Bartın Valisi Ali Çınar, konferansta yaptığı konuşmada, ülkenin önemli sanayicilerinden Konukoğlu’nu ağırlamanın onurunu yaşadıklarını söyledi. Bartın’daki çimento fabrikasının hem üretimde, hem istihdamda önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Vali Çınar, “Sayın Konukoğlu, fabrikalarını ilk kez bugün görüyor ve kendileri de bizler kadar heyecanlı. Bu heyecanı birlikte paylaşıyoruz. Ben Gaziantep’in Karkamış ve Şahinbey ilçelerinde kaymakamlık yaptım. Özellikle Şahinbey kaymakamlığım döneminde sayın Konukoğlu ailesiyle tanıştık. Tabi biz kendisinden çok şey öğrendik. Diyeceksiniz ki, yönetici olarak siz sanayiciden ne öğrenebilirsiniz. Basiretli tüccar gibi davranmayı öğrendik. Ama aynı zamanda orada sosyal yardımlaşmanın, insanlara el uzatmanın ne kadar önemli olduğunu ve bunun en güzel şekilde gösterildiğini gördüm. Genellikle biz, şirketlerin daha çok üretimde, istihdamda ve ihracatta yer aldığını ve öne çıktıklarını görüyoruz. SANKO ailesinin asıl gururlanacağı konu, sosyal sorumluluk alanındaki gösterdikleri başarılardır. Kurdukları bir vakıf vardır ve o vakfın başkanı ilin valisidir. Paylaşmayı daha ilk başından göstererek kazandıklarını, ürettiklerini kendi eliyle özellikle kendi ilinde yaşayan insanlarla paylaşmayı biz orada gördük. Bu çok önemli. Gaziantep’te ben iyi ki çalıştım. Gaziantep’te sanayiciliği, ticareti, insanların birbirleriyle nasıl yardımlaştığını, kendi şehirlerinin ortak menfaati olunca dünya görüşleri, siyasi düşünceleri farklı bile olsa nasıl bir araya geldiklerine bizzat şahit oldum. İnşallah, benim meslek hayatımda buradaki tecrübe fayda sağlayacaktır. Benim, kaymakam olarak ilk görev yaptığım yerde son görev yaptığım yer olan Gaziantep ve SANKO ailesi bana çok şey katmıştır. Ne mutlu bugün sizleri bugün burada görmek. Sizleri burada misafir etmek bizler için onur verici”

DİKYURT: SANKO AİLESİNE MÜTEŞEKKİRİZ

2 yıl önce 17 işadamıyla Gaziantep’e giderek SANKO ailesine Bartın’a ve ülkeye yapılan önemli yatırımları için teşekkür etme fırsatını bulduklarını ifade eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt bu ziyarette SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nu Bartın’a davet ettiklerini ve bu daveti kırmayarak Bartınlı işadamlarıyla tecrübe paylaşımında bulunan Konukoğlu’nun kendilerini onurlandırdığını söyleyerek tüm Konukoğlu ailesine şükranlarını sunduğunu dile getirdi.

BARTIN TSO BAŞKANI ÇAKIR: BARTIN TARİHİ BİR AN YAŞADI

Konukoğlu ailesinin Bartın’a çıkarma yapmasının Bartın için tarihi günlerden birini yaşattığını belirten Bartın TSO başkanı Cihat Çakır, “Dünya deyince Türkiye, Türkiye deyince de Gaziantep” sloganıyla gelişmişliği, sanayisi ve ihracatıyla haklı gururunu yaşadığı Gaziantep ilimizin ve ülkemizin önemli dinamikleri bugün ilimize teşrif ederek Bartın’ımızı onurlandırmışlardır. BAKİAD derneğimizin 2 yıl önce Gaziantep ilimize düzenlediği heyette yer alarak SANKO Holding ailesini hep birlikte ziyaret etmiştik. Bu ziyarette SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep’e yatırım yapılarak Gaziantepli olunabileceğini belirtmişti. Bizler de diyoruz ki SANKO ailesi Bartın’ımıza yaptığı Çimento fabrikasıyla önemli yatırım gerçekleştirmiştir. Kendileri artık fahri Bartınlıdır. Kendilerine ve tüm SANKO ailesine teşekkür ediyorum”dedi.

KONUKOĞLU: ÇOCUKLAR İŞİN İÇİNE SOKULMALI

Sanayileşme, aile şirketleri, şirketleşme gibi konular üzerinde duran SANKO Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, konferansının başında ve sonunda Vali Ali Çınar ile birlikte katılımcılara “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Bartın” sloganını yüksek sesle söyletti. Babaların, çocuklarını belirli bir zaman sonra işin içine sokmadıkları takdirde o şirketlerin büyümeyip battığına dikkat çeken Konukoğlu, “Bir de oğlu babasından para istediği zaman “Oğlum senden bir şey mi sakınıyorum, kasadan al.” Böyle bir şey yok. Çocuğunuzu küçüklükten haftalığa, aylığa bağlayacaksınız. Hanımların da aldığı para belli olacak. İster arttırsın, ister yesin. Bizim Türkiye’de ne oluyor, baba başta, kardeşler istediği kadar alıyor. Eşlerden biri kürk alıyor sonra diğer elti eşine “Bak görüyor musun abin hanımı ne almış, sen niye almıyorsun” diyor. Sonra araya soğukluk giriyor. Halbuki belirli bir maaş olsa “Ben de sana altın aldım, araba aldım” diyebilirsiniz. O zaman kavgalar olmuyor. Şimdi baba ölmeden evvel, işini kardeşlerden birine teslim edecek, sonra geriye çıkacak. Zaman zaman onlara telkinde bulunacak. Aksi takdirde ölünceye kadar elinde anahtarı tutan, hükmeden bir babanın olduğu hiçbir şirketin sonu olmamıştır. Anahtar, senden sonra o şirketi götürecek kişi de olacak. Ben Bartın’a kardeşlerimle beraber geldim. İsim vermeyeceğim, birçok şirket böyle battı. İşin başında en büyük kardeş var, ondan sonra yok. Ondan sonra büyük kardeş veya baba vefat ettikten sonra kavga başlıyor. Ama bu kavgayı önceden içlerine sindirerek götürseniz, bu daha güzel. Bu şirketlerde de böyle.”

ORTAK AKIL VE BİRLİKTE HAREKET ETME KALKINMAYI GETİRİR

Gaziantep’in gelimesiyle ilgili bilgiler veren Konukoğlu, “Bir hükümetin veya devletin Gaziantep’te yatırımı olmamış. Toprağımız çok büyük arazilerimiz yok. Her taraf dağ. Çiftçi olmamışız. 4 ay çalışıp 8 ay yatmamışız. Ve 4 kavim bir arada yaşamışız. Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler, Ermeniler. Yüzyıllar boyu birlikte yaşamayı öğrenmişiz. Gaziantep’in genlerinde bu var. Eğer devletin yatırımı olsaydı, babalarımız “Oğlumu şu işe yerleştirsem de rahat etsem” diyecekti. Ama bu olmadığı için mecburen çalışacak, sanatkar olacak. İşte Gaziantep sanatkar olmuş. Bu akıl ve işbirliği ile sayın valimizin önderliğinde ne belediye başkanımız, ne milletvekilimiz, ne o ne bu parti herkes tek parça. Herkes başka bir tarafa çekerse bu iş yürümez.”

BARTIN’DAKİ 500 MİLYON DOLARLIK MEVDUAT SANAYİYE KAYDIRILMALI

Doğal güzellikleriyle Bartın’ın cennet gibi bir il olduğunu belirten Konukoğlu, “Cennet gibi şehriniz var. İsviçre gibi bir yer. Burası neden daha fazla kalkınmasın. Burada 500 milyon dolar mevduat var. Yahu bunun zekatını verseniz yeter. Bu 500 milyon doların birazını sanayiye kaydırsanız harika olur. Bu arada malınızın zekatını vermeniz bir yerde sigortadır. Oradaki insanları rahatlatıyorsunuz, zevk alıyorsunuz. Hem de görevinizi yapıyorsunuz ve borcunuzu ödüyorsunuz. Bu ne demek, zekat sizin borcunuz. Bu borçla öbür tarafa gidersiniz, dayakları yersiniz, torunlarda bu paraları sağda solda yer. Ben parayı harcarken çok rahat harcıyorum. Çünkü ben torunlarımın parasını harcıyorum. Benden sonra para torunlarıma kalacak”

GAZİANTEP 177 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR

Gaziantep sanayisinin gelişmesi ile ilgili de konuşan Konukoğlu, “Şu anda 5. OSB’yi kurduk, yetmedi 10 milyon metrekarelik 6. OSB’yi Kilis’le birlikte kuruyoruz. Bunun nedeni; dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep. Herkes ilk yatırımını Gaziantep’e yapıyor. Parayı kazanıp burada harcıyor. İkincisi Gaziantepli, parasını mevduatta ve faizde tutmaz. Cebinde para bulamazsın, işe yatırır. Gaziantep, şu anda dünyanın bir numaralı halı şehridir. Bir konu olduğu zaman sivil toplum örgütleriyle sanayi odasında toplanır, hep beraber hareket ederiz. Diyelim ki, vali beye gittiniz. Belediye başkanı başka bir şey, ticaret odası başka bir şey, parlamenter başka bir şey söylüyor. Vali bey diyecek ki, aranızda anlaşın da gelin. Halbuki 3’ü birden aynı şeye söylese, sayın vali diyecek ki “Burada bir şey var”. Hükümet de böyle. Vali, belediye başkanı, oda başkanları, siyasiler hep bir araya gelin, koparamayacağınız bir şey yoktur. Aksi takdirde herkes bir tarafa giderse bu şehir kaybeder. Ortak akıl dediğimiz bu. Ortak akılla yürütülen bütün şehirlerde, ilerleme vardır. Bugün Gaziantep’in ihracatı 6 milyar dolardır. Bu sadece sanayi ihracatı. Hedefimiz, daha yüksekler. Şu anda Ankara ve Gaziantep ihracatta yarışıyoruz. Bir Ankara bizi, bir biz Ankara’yı geçiyoruz. Hedefimiz Ankara’yı geçmek. Bu hedefleri koymanız lazım. Bankada para tutmakla bir şehir gelişmez. Gaziantep, 4 sektör üzerine birikmişti. Tekstil, bakırcılık, makarna, un ve bazı sektörler. Şu anda 177 ülkeye ihracat yapıyoruz. Gaziantep’de ne derseniz, ne isterseniz var. Gelişen sanayiyle birlikte göçte alıyoruz. Tabi, gelende bize uyuyor. Ben şu ana kadar gelen hiçbir valinin, kaymakamın o topluma karşı çıktığını görmedim. Çünkü, herkes mantıklı ve aynı şeyi konuşuyor. Yani, şehrin gelişmesini halkın birlikte hareket etmesi sağlayabilir”

Konferans sonunda İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, Konukoğlu’na üzerinde ayet yazılı ebru tablosu hediye etti. Daha sonra Bartın Valisi Ali Çınar ve Bartın Aktif İşadamları Derneği (BAKİAD) Başkanı Birol Dikyurt SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukkoğlu ve SANKO Başkan Vekili Zeki Konukoğlu’na Bartın’a özgü tel sarma işlemeli üzerinde babaları Sani Konukooğlu’nun resminin bulunduğu Osmanlı Tuğrası tablo hediye etti. Programdan sonra BAKİAD tarafından SANKO onuruna Amasra Canlı Balık Restoranda yemek verildi.

H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Anahtar Kelimeler:
SankoAbdülkadir Konukoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATANDAŞ ALİ 5 yıl önce

sayin konukoğlu "kral çiplak" demiş.para ile para kazanmayi birakin da (anlayan anladi) bu paralari yatirima dönüştürün ki bu şehrin gençleri iş umuduyla başka şehirlere gitmek zorunda kalmasinlar demiş.konukoğlu ilk gelişinde bartinin notunu vermiş...

Avatar
Paflagonyalı Halil 5 yıl önce

sayın konukoğlundan yurt isteyip konukoğlunun cevabını buraya yazmamak olur mu? bankalardaki paranın zekatı yeter. doğru söylemiş. bartınlı tiröstlerin yatırdıkları ve tefeden kazandıkları para toplamı 500milyon muş. yuh diyorum. bu kadar olduğunu tahmin etmiyordum. bu parayla halkı sömürüp bartının gelişmesine engel olanlara yuh diyorum. başka bir şey demiyorum. netice itibariyle bu statikten dinamik çıkmaz. zihniyet engeldir.. bunlarla mücadele edecek baba yiğit bartının içinden çıkmaz. çıkna goca bartınlıyı ezerler.. o yüzden dışarıdan gelen adamlarda burada barınmadığı için bu ilde gelişim olmaz.....sankonun yaptıkları ve konukoğlunun dedikleri doğrudur... etrafındaki pervanelerin yurt isteyeceklerine bu ildeki tiröstlerin pervaneliğini yapacaklarına halka dönmeleri lazım...

Avatar
yaşar 5 yıl önce

bartın'ı niçin bir caddeye sıkıştırarak boğdunuz da demiş mi?