Sanko'ya teşekkür

15-18 Aralık tarihleri arasında 16 kişilik işadamı heyetiyle Gaziantep ve Şanlıurfa’ya gezi düzenleyen BAKİAD heyeti geziden memnun döndü. BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt beraberliğindeki geziye İl Genel Meclisi Başkanı Ali Kartal, Cihat Çakır, Aydemir Toksöz, Mehmet Çelikkaya, Aynur Yıldırım, İsmail Naci Ünal, Salih Günay, Orhan Ölçek, Hakkı Çelik, Hüsnü İmal, Kemal Özay, Halil Balık, Hasan Bayar, Ahmet Uygun ve BAKİAD Genel Sekreteri Hasan Önder katıldı. BAKİAD heyetinin konakladığı Uğur Plaza’ya gelerek sabah kahvaltısı programına katılan Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (GÜNSİAF) Başkanı Cahit Erbalcı TUSKON’a bağlı olan federasyonları hakkında bilgiler verdi. BAKİAD heyetine ticaret ve kültürel gezilerin öneminden bahsedip tecrübelerini paylaşan GÜNSİAF Başkanı Erbalcı, Bartınlı işadamlarından oluşan BAKİAD heyetine ‘hoş geldiniz’ deyip Gaziantep’e yapılan geziden dolayı teşekkür etti. BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt da dernekleri hakkında bilgiler verdikten sonra GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı’ya Bartın’ı tanıtan kitap hediye etti.  

ADİL KONUKOĞLU: BARTIN ATA MESLEĞİNE DÖNMELİ

BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri ilk olarak Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu'nu ziyaret etti. Heyeti makamında kabul eden GSO Başkanı Adil Konukoğlu, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, heyete Gaziantep sanayisine ilişkin bilgiler verdi. Bartın’ı sevdiklerini, Bartın ziyaretleri esnasında girdikleri en küçük dükkanda bile balık lezzetini tattıklarını ifade eden Adil Konukoğlu, SANKO Yönetim Kurulu olarak bahar ayında Bartın’a gelebileceklerini söyledi. Konukoğlu, “Gaziantepliler ata mesleği olan dokumacılığı her zaman sürdürmüş ve korumuştur. Dokumacılık aile mesleğidir. Bartın’a yapacak çok şey var. Ancak gördüğüm kadarıyla Bartınlılar mesleğini unutmuşlar. Kerestecilik ve tersanecilikte önemli bir geçmiş tarihi bulunan Bartın tekrar mesleğine dönmeli. Osmanlı’nın tersane merkezi yok edilmiş.Önünüzde Karadeniz havzası ülkeler var. Rusya, Ukrayna, Romanya gibi ülke pazarlarınız var. Asıl mesleğinizi bırakmayın. Önce en iyi bildiğiniz işi yapın. Gemi, yat yapımcılığı ve tersanecilik sürdürülmeli. Bakın, Avrupa’da ve Dünyada bir kriz var ancak önümüzdeki süreçlerde bu krizlerden çıkılacak. İşadamı ve sanayicilerimiz buna göre hazırlıklı olmalı. Fırsatları değerlendirmeli.” dedi.

2023 HEDEFİ 30 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Gaziantep’in en önemli özelliğinin Anadolu’nun en eski yerleşim yeri olduğunu, ticaret ve sanayide kentin Türkiye’nin önde olan illerinden olduğunu söyledi. Gaziantepli sanayici ve işadamlarının 167 ülkeye ihracat yaptıklarını anlatan Konukoğlu, “Bu yılın Kasım ayı itibariye ihracatımız 4,5 milyar doları aştı. İlimizde 4 organize sanayi bölgesi var hepsi de dolu. 5. OSB’yi kuruyoruz 6.’sının da programını yapıyoruz. 2023 yılı ihracat hedefimiz 30 milyar dolar, 185 bin çalışandan 350 bin çalışan kişi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz”

GAZİANTEP MÜHRÜ VURULMAYAN DÜNYADA YER KALMAYACAK

Dünyanın her yerinde Gaziantep ürününü görmeyi hedeflediklerini ifade eden Konukoğlu, Türkiye liginde altıncılıktan ilk 3’e girmeyi istiyoruz. Amacımız dünyada ayak basmadık, mal satmadık yer bırakmamak olacaktır. BM’ye üye olan her ülkeye mal satmak. Makarna, un ve halıda lideriz. Dünya halı pazarının yüzde dokuzuna  sahibiz. Yıllardır dişimizle tırnağımızla azim, gayret ve mücadelemizle bu günlere geldik. Gaziantep bu günlere kolay gelmedi. Yavaş yavaş açılmaya başladık. Mısır bile yavaş yavaş açılır öyle patlar. Gaziantepli sanayiciler olarak henüz daha patlamadık, 2023’e doğru patlayacağız. Gaziantepli sanayiciler olarak, bu ülke için üzerlerine düşeni yaptıklarını ifade eden Konukoğlu, “Üretmeyi, istihdam yaratmayı ve katma değer oluşturmayı en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Şehir olarak 2023 yılı hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bartın bugün önemli şehirlerimizden biri. İki şehir arasındaki ekonomik işbirliklerimizin gelişimi adına biz Oda olarak her türlü çalışmayı yapmaya hazırız'' dedi.

BARTIN ADINA TEŞEKKÜR EDİLDİ

Bartın Valisi İsa Küçük, Belediye Başkanı Cemal Akın, Çimento Fabrikası Genel Müdürü Fevzi Bingöl ve Bartın halkının selamını getirdiğini ifade ederek sözlerine başlayan BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt Gaziantep'in sanayi gücüyle Türkiye'de önemli şehirler arasında yer aldığını belirterek, başarılı çalışmalarından dolayı Adil Konukoğlu'nu kutladı. SANKO holdinge Bartın’a yaptığı önemli yatırımlarından dolayı teşekkür eden Dikyurt, sadece çimento değil farklı sektörlerde de yatırım yapmaya davet etti. Bartın sanayi raporu ve il brifing dosyalarını, Bartın ve Amasra’yı tanıtıcı kitap ve dokümanları, turizm alanında yatırım yapılabilecek yerlerin haritasını GSO Başkanı Konukoğlu’na takdim eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “Sizleri Bartın’ımızda farklı sektörlerde yatırım yapmaya davet ediyoruz. Turizmiyle, üniversitesiyle, hava ve demiryolu ile önemli potansiyellerini elinde bulunduran Bartın’ımız gelecek adına cazibe merkezi olmaya adaydır” dedi. Ziyarette konuşan İl Genel Meclisi Başkanı ve BAKİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kartal da SANKO holding bünyesindeki Bartın Çimento Fabrikası yatırımlarına teşekkür edip il genel meclisi ve işadamları olarak kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Bartın Çimento’nun ek yatırımlarındaki desteklerinden dolayı vali, belediye başkanı ve yöre milletvekillerine teşekkür eden Adil Konukoğlu yatırımlarının Ocak ayında biteceğini söyledi.

BARTIN KABUĞUNU TEL KIRMA İLE ÇATLATMALI

Konuşmaların ardından BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, GSO Başkanı Adil Konukoğlu'na, gümüş tel sarma işlemeli ve içerisinde kendi resmi bulunan bir tablo ile Bartın Valisi İsa Küçük’ün gönderdiği 20. yıl Bartın saati hediye etti. Bartın’a özgü tel sarma işlemeli kendi fotoğrafının da yer aldığı tablonun kendisine hediye edilmesi üzerine konuşan Adil Konukoğlu, “İşte Bartın’ın çalışması budur. Bartın’ın madem tel kırması, tel sarma işlemesi var. Bunu markalaştırıp çok iyi pazarlayabilirsiniz. Yöreye özgü olarak nitelendirdiğiniz bu işte çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Tel kırma değerlendirilerek kabuk kırılabilir. dedi. Ziyaret sonunda GSO Başkanı Adil Konukoğlu da BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt’a bakır işlemeli Gaziantep yazılı hediye verdi. Daha sonra hatıra fotoğrafı çektirildi. GSO ziyaretinin ardından Gaziantep şehir gezisi yapan BAKİAD heyeti Dünya TV, Zirve Üniversitesi ve kentte bulunan Zeugma Müzesini de ziyaret etti.      

BARTINLI İŞADAMLARINA SANKO’DA ÜST DÜZEY AĞIRLAMA

Gaziantep’te gezi ve ziyaretlerde bulunan BAKİAD heyeti gün sonunda SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'nu ziyaret etti. BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt ve beraberindeki üyeler, SANKO Holding'in Bartın Çimento Fabrikası'nın kapasitesini artırmasından duydukları memnuniyeti dile getirip, teşekkür etti. 2006 yılında atıl bir teknolojiyle SANKO bünyesine katılan Bartın Çimento Fabrikasının yapılan yatırımlarla 4 kat büyümeye doğru gitmesinin ilde heyecan oluşturduğunu ifade eden Dikyurt, Bartın halkının SANKO’ya teşekkür ettiğini söyledi. SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu da konuk heyete Gaziantep sanayisi ve SANKO'ya ilişkin bilgi verdi. Gaziantep'in sanayileşmede Türkiye'ye örnek bir gelişme gösterdiğini belirten Konukoğlu, bu başarının Gazianteplilerin girişimciliği ve başka kentlerde koşullar daha iyi olsa bile Gaziantep'i terk etmemelerinden kaynaklandığını söyledi. Gaziantep'in sanayileşmesinin üretim, istihdam ve ihracat odaklı olduğunu ve hızla artan yatırımların da etkisiyle kentte çalıştıracak işçi bulmakta güçlük çeker hale geldiklerini kaydeden Konukoğlu, her kentte aynı dinamizmin gösterilmesi halinde Türkiye'nin 2023 yılında dünyada ilk 10 ülke arasına girme hedefinin gerçeğe dönüşeceğine dikkati çekti.

BARTIN’A YENİ YATIRIMLAR ARAŞTIRILIYOR

Türk sanayicisinin yüzmeyi öğrendiğini artık sanayicilerin elini suya batırıp suyun sıcaklığına baktığını anlatan Abdülkadir Konukoğlu 2012 yılından çok büyük darbe beklemediklerini belirterek ekonomik büyümenin devam edeceğini söyledi. Bartın’a yeni yatırımlar yapılması konusunda araştırma ve fizibilite çalışmalarında bulunduklarını kaydeden Konukoğlu, “Sözümüz söz Bartın’a geleceğim. Bartın’ın ticaret anlamında önemli bir geçmiş tarihe sahip olduğunu biliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu'na tel sarma olarak tanımlanan elle işlenmiş tablo ile Bartın Valisi İsa Küçük tarafından gönderilen 20. yıl Bartın saatini armağan etti. Ziyarette, SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Adil ve Cengiz Konukoğlu da hazır bulundu. Bu arada, SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, BAKİAD üyelerine, Zirve Park Restoran'da akşam yemeği verdi. Yemeğe, SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu ile GSO Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

SANKO’YA YERİNDE TEŞEKKÜR

Gaziantep ziyaretleri esnasında BAKİAD heyetini ağırlayarak en üst düzeyde misafirperverlik göstermelerinden dolayı SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve GSO Başkanı Adil Konukoğlu’na teşekkür eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, “SANKO tarafından üst düzeyde ağırlanmamız BAKİAD gezi heyetimizi, işadamlarımızı onurlandırmıştır. Kendilerine şükran ve minnettarlığımızı sunuyorum. Bartın’ımızın köklü sanayi kuruluşlarından olan ancak 1950’li yılların teknolojisiyle çalışırken fabrikayı yenileyip ayağa kaldıran SANKO’ya ne zamandır yerinde teşekkür etme ve ziyaret planlıyorduk. Yatırım teşekkürümüzü SANKO Başkanı Abdülkadir Konukoğlu ve Başkan Yardımcısı Adil Konukoğlu’na değişik platformlarda bir araya gelinildiğinde teşekkür etme fırsatı bulmuştuk. Şimdi 16 kişililik heyetimizle bu teşekkürü holding merkezsinde Gaziantep’te yaptığımızdan dolayı ayrıca mutluyuz” dedi. 

H.Önder

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.