Tarım sigortalıları, Vergi affı ve 6111 sayılı kanun

1 Ekim 2008’den önce süreksiz tarım işçileri sigortası kapsamında aktif sigortalı olanların geçindirmekle yükümlü oldukları  anne ve babaları ile 55 yaşından küçük ve malul olmayan erkek eşlerinin sağlık sigortasından yararlanamadığını belirten Milletvekili Yılmaz Tunç, 6111 sayılı Torba Kanunun 49uncu maddesi ile bu kısıtlamanın kaldırıldığını, Artık bu işçilerimizin anne, babaları ile eşleri, diğer sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları kişiler gibi genel sağlık sigortası primi ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini söyledi.

Defterdar Vekili Ziya AKSU da konu ile ilgili açıklama yaptı:

Bilindiği üzere Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına dair 6111 sayılı kanun;214 madde, 18 geçici madde ve 1 yürürlük maddesi ile  25/02/2011 tarihinde yürürlüğe girmiş, bir çok kanun da değişiklik yapılmış ve bazı kamu alacakları yeniden yapılandırılmıştır. Maliye Bakanlığının görev alanına giren hususlarla ilgili olarak yayımlanan genel tebliğ ile, Kanunun "Vergi alacaklarında yapılandırma" konusu ele alınmış; anlaşılması oldukça zor olan Kanun metninin anlaşılır hale getirilmesi amaçlanmıştır.

Kamu alacaklarının yapılandırılmasında; ödemede zorluk çeken mükelleflere ödeme kolaylığı getirilmiş, vergi ihtilaflarına son vermeye çalışılmış, matrah artırımı imkanları getirilerek, olası ihtilafların önüne geçilmesi amaçlanmış  ve işletmelerin gerçek durumları ile kayıtsal durumları  arasındaki farklılıkların giderilmesine yönelik düzenlemeler yapılmıştır.

6111 Sayılı Kanunun daha önce çıkarılan benzer kanunlardan en önemli farklarından biride; kayıtlarda yer aldığı halde gerçekte mevcut olmayan "kasa" veya "ortaklardan alacaklar" hesaplarının düzeltilmesine yönelik düzenlemeleri de içermesidir.
               
Kanunla getirilen düzenlemelerden bazıları aşağıda açıklanmıştır.
                   
1-Kesinleştiği halde, vadesinde ödenmemiş alacaklar için hesaplanan gecikme zamları tamamı kaldırılarak bunun yerine  TEFE/ÜFE oranında bir tutarla borçlulara ödeme imkanı sağlanmıştır.Borçlarını ödeme güçlüğü çeken mükelleflerimize borçlarını kanunda belirtilen katsayılarla artırılması sonucunda hesaplanan tutarı (6-9-12 ve 18 ay gibi) taksitlerle 3 yıla kadar teminat aranmadan taksitlendirme imkanı getirilmiştir.

2-(2006-2007-2008-2009)yılları için Matrah artırımından yararlanacak, mükelleflerin bu yıllara ilişkin vergi incelemesine muhatap olmamaları amaçlanmıştır.

3-İhtilaflı amme alacakları için mükellefler tarafından davalarından vazgeçmeleri halinde ceza ve faizler ile verginin bir kısmından vazgeçilerek mahkemelerin iş yükünün azaltılması ve mükelleflere kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

4-Stok affı, Varlık Barışı Kanunu ile ilgili haklar tanınması vb. yollarla mükelleflerin vergi idaresi ile olan sorunlarının asgariye indirilmesi gerçekleştirilmiştir.

5-120 TL nin altındaki trafik para cezaları silinmiş, Motorlu Taşıtlar Vergisinden borcu olan mükelleflerimize; borçlarını yapılandırdıkları takdirde trafik fenni muayenelerini yaptırabilmelerine imkan tanınmıştır.

6111 Sayılı Kanun ile getirilen düzenlemeler hakkında bilgi vermek ve sorunların tartışılması amacıyla mükelleflerimiz ile idaremiz arasında köprü görevi gören Serbest Muhasebeci mali Müşavirler ve elemanları ile mükelleflerimize yönelik 19.03.2011 tarihinde Saat:13,30 da Bartın Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.    

Söz konusu kanundan yararlanmak isteyen mükelleflerimizin muhtemel sıkışıklığa neden olmaması için son günü beklemeden Defterdarlığımız birimlerine müracaat etmeleri önemle duyurulur.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.