Toksöz Bartın Ekonomisini Değerlendirdi

Yazı İşleri Müdürü Aykan Sağ’ın hazır bulunduğu ziyarette konuşan Başkan Toksöz, “Geçtiğimiz yıl Ticaret ve Sanayi Odası başarılı çalışmalara imza attı. Aktif çalışmalar yaptı. Ticaret ve Sanayi Odası daha önceki yönetimlere göre başarılı çalışmalara imza attığına inanıyorum. Mesela 2009 yılında bir kriz oldu. Herkes etkilendi. Kampanyalar yaptık. Alış verişinizi Bartın’dan yapın dedik. Ekonomiye katkı verin dedik. 11 sanayicimizi Ankara’ya fuarına gönderdik. Buralarda stant açın para ödemeyeceksiniz dedik. Bunu bir kısmını fuar organizasyonu yapan biriyle görüşmelerimiz neticesinde olumlu sonuç alarak yaptırdık. Bir kısmını da biz kendimiz ödedik. Üyelerimize sahip çıktık. Bunun yanında Ticaret ve Sanayi Odasının belge fiyatlarını yüzde 80’lere varan ihracat yapan firmaların ödedikleri belge paralarını aşağıya çektik. İşi daha az rakamlara indirdik. İhracat yapan firmaların çok şikayetleri vardı. Üye olacaklara kolaylıklar sağladık. 2009 yılında böyle yaptık, 2010 yılında aynı fiyatlar geçerli oldu ve bütçemizde bu oranlara zam kararı almadık” dedi.

ODAMIZ ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Başkan Toksöz çalışmalarını değerlendirirken yönetim kurulundaki arkadaşlarıyla ortak karar aldığını söyledi. Toksöz açıklamasında, “Biz ilk önce Bursa Ticaret ve Sanayi Odasıyla kardeş oda olduk. Onlar bizden daha büyük bir oda. Türkiye’nin en büyük 4. ili. Türkiye’de ihracatın büyük bir oranını Bursa karşılıyor. Bursa sanayi kenti. Ne fayda görüyorsunuz diyecek olursanız kesinlikle görüyoruz. Genel sekreterimiz Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının genel sekreteriyle, meclis başkanımız ben de görüşmelerimiz var. Mesela kalkınma ajansı şu anda Karabük Zonguldak Bartın’da kuruldu. 31 Ocak tarihinde proje başvuruları sona eriyor. Şimdi biz buradan yardım alıyoruz. Bursa’dan yardım alıyoruz destek görüyoruz. Bizde bunu yerel anlamda aktarıyoruz. Bursa’da özel proje uzmanları var, bunlar bize destek veriyorlar. Keşan Ticaret Odasıyla kardeş oda olduk. Bunlar bizim kardeşimiz, biz onlardan büyük odayız. Şimdi ne yaptık, birlikte bir organizasyon gerçekleştirdik. Bosna Hersek’e Kosgeb destekli 41 üyemizi oradaki fuarları gezdirdik. Ziraat Bankası genel müdürlüğüne gittik, büyükelçimizi ziyaret ettik. Ticaret bankası bölge müdürlüğüne gittik. Yani buralarda çalışma yaptık. Bu organizasyonu da kiminle yaptık. Keşan Ticaret ve Sanayi Odasıyla Kosgeb desteğiyle yaptık. Keşan’ın üyeleri ve kendi üyelerimizle birlikte 100’ün üzerinde iş adamı orada fuarlara ve ziyaretlere katıldı. Oraya en ağır sanayicilerimizden Mescier geldi. Bütün iş adamları geldi. İhracat yapan firmalar geldi. Kosgeb destekli yine böyle bir fuar gezisi düşünüyoruz. Çalışmalara başladık, önümüzdeki günlerde netlik kazanacak. Bu kez Çin’e gitmeyi düşünüyoruz. Çin’e yine Kosgeb destekli Ticaret ve Sanayi Odası üyelerimizi getirmeye çalışacağız. Bu kadar işlerimizin arasında arkadaşlarımız hep birlikte fedakarlık yapıyorlar, özveride bulunuyorlar. Herkesin bir görüşü var, önerisi var. Dinliyoruz ve ortak bir karar alıyoruz. Yapalım mı yapmayalım mı diye. Bizim yönetimimizde ben yok. Ben yaptım yok. Ufak bir şey alında bile bir birlikte karar veriyoruz” dedi.

BARTIN’DA İYİ ŞEYLER OLUYOR

Yazı İşleri Müdürümüz Sağ’ın Bartın ekonomisini nasıl değerlendiriyorsunuz sorusunu yanıtlayan Başkan Toksöz, “Biz ekonomiye nasıl bakarız? İlk önce, ihracat artmış mı? Üretim artmış mı? İstihdam artmış mı? Bizim terazimiz budur. Faiz yükselmiş, borsa yükselmiş, döviz yükselmiş aşağıya inmiş bizim kriterimiz değildir. Bizim ölçü aldığımız bu üç konudur. İhracat artmış mı? Üretim artmış mı? İstihdam artmış mı? Biz buna bakarız. Ekonomi 2009 yılında biraz düşüktü. Küresel kriz dolayısıyla. 2010 yılına baktığımız zaman da bizim şu anda sanayicimiz düşündüğü rakamların üzerine çıktı. Üretim arttı. Şimdi birde teknolojiden yararlanma çağı var. İşte Organize Sanayi Bölgesinin içinde yönetim kurulu üyemiz Birol Dikyurt. Oradaki sorunlardan bire bir haberimiz vardır. İyi gelişmeler oluyor. Şunu da hatırlatmakta yarar görüyorum. Kosgeb Başkanını ziyaret ettiğimizde Bartın’a il Müdürlüğü sözü, 2010 yılına bakarak karne sonuçlarına göre biz söz alındı. OSB köprüsü sözü alınması vardı. Basın mensuplarına bir araya geldiğimiz kahvaltıda dile getirdim. Bakıyorum ben bazı hiç alakası olmayan insanlar köprüyü sahipleniyor. Olsun sahiplensinler bizim bir şey dediğimiz yok. Ama şaltere biz bastık. TBMM başkanımız Oda’ya ziyarete geldiği zaman biz OSB hakkında bilgi verdik. OSB dışında kalan fabrikaları da anlattık. TBMM Başkanı Bartın’a gelmiş. Biz başkana Esenyurt’un yolu bozuk, Arıt’ın yolu bozuk diyemeyiz. Biz Türkiye’nin 2. adamından büyük iş istemeliyiz. Köprü sorunumuz var dedik. Ziyarette birisi dedi ki, köprünün keşif bedeli ne kadar diye sordu. 6 milyon diyen oldu. TBMM Başkanımız o zaman yarısı benden dedi. Basın ne yazdı ertesi günü, TSO köprü sözü aldı diye yazdı. Biz de bu yazılan haberleri toparladık dosya halinde Ankara’ya gönderdik. Aradan zaman geçti köprü için 3 milyon geldi. OSB köprüsü yakında ihaleye çıkıyor. Bu çalışmayı biz kesinlikle kendimize mal etmiyoruz. Oda şaltere basmıştır. Siz basın mensuplarının desteği olduğunu söyledim. TBMM Başkanı olma üzere, Devlet Planlama Teşkilatı, vekilimiz ve bu köprünün yapılması için kimin imzası varsa teşekkür ediyoruz. Ekonomik anlamda Bartın ekonomisi iyidir. Mesela Çimento Fabrikası yatırım için Çevre Düzeni Planına takıldı. Şu anda kendi fabrikası içinde tesislerini yenileyerek yatıma koyuldu. Örneğin Kosgeb il müdürlüğünü yaptığımız mücadele sonucu Bartın’a aldık. Bizim yer sorumuz yok. TSO bünyesinde çalışma şarları oluşturuyoruz” dedi.

OSB SORUNLARI ÇÖZÜLME AŞAMASINDA

Toksöz ilin ileri gelen yöneticilerinin iyi bir çalışma sergilediğini ifade ederek, “Daha önce bu ilin yöneticilerinden bazıları kavgalıydı. Daha önce diyorum. İlin yöneticileri kavga ederse, ilin yöneticileri kutuplaşırsa, ilin sivil toplum örgütleriyle kavgalı olursa kim zarar görür? Bartın zarar görür. Bu ide yıllar önce ilin Emniyet Müdürüyle ilin Valisi, veyahut belediye başkanı arasında kutuplaşma vardı. Birbirlerinin toplantılarına gelmiyorlardı. Onun için kavgayla bir yere varılmaz. İlin yöneticileri kavga ederse insanlar zarar görür. Bizde şu anda böyle bir durum var mı? Kesinlikle yok. Ben daha önceleri vardı diyorum. Bakıyorum ben sivil toplum örgütlerimizle, Sayın Valimiz herhangi bir şey olduğu zaman hemen ilin yöneticilerini bir araya toplayabiliyor. Noksansız herkes toplantılara katılıyor. Herkes derdini söyleyebiliyor. Şu anda OSB’de Mescier’in elektrik sorunu var. Sıkıntı olunca da tek vardiya çalışıyor. Mescier’in 100 ülkeye ihracatı var. Şu elektrik sorununun bir an önce çözülmesi lazım. Tek vardiyada 500 ton demir üretiyor. Eğer iki vardiyaya geçerse bu ikiye katlayacak. Sanayiciyi ilgilendiren her şey bizi ilgilendiriyor. Bu işin içinde biz olmak zorundayız. Elektrik sorununda bir alt yapı sorunu var. Gücün artırılması yönünde geniş kapsamlı çalışma yapılması gerekiyor. OSB’nin en önemli sorunları köprü, enerji ve yer sorunu. Köprü çözüldü. Enerji için çalışma yapılması gerekiyor. Karabük hattecisi Bartın’da er arıyor. Yer var mı? Yok. Ama şu anda bin dönümlük yer için çalışmalar sürüyor. Çoğu yerden izinler alındı” dedi.

BEN SİYASET SAHNESİNDE DEĞİLİM

Birol Dikyurt’un seçimlerde her zaman isminin geçtiğini hatırlatan Sağ’ın sorusunu yanıtlayan Dikyurt, “Siyasette benim adımın konuşulması zikredilmesi, siyasi yelpazede Bartın’a hizmet etmeyi düşünmüyorum. Kesinlikle böyle bir düşüncem yok. Ama Ticaret Odasından, meclisten düşünenler olabilir. Bunu zaman gösterecek. Birol Dikyurt olarak benim siyasi anlamda böyle bir düşüncem yok. Bu güne kadar söylemediğimiz için bu günden sonra söylersek insanlar derler ki hani sen siyaset düşünmüyordun. Şimdi ne oldu. Bir yerlere getirdik seni şimdi onun için, bundan sonra mı düşünüyorsun diye. Ama benim böyle bir düşüncem yok” dedi.

SİYASET OLMAZSA OLMAZLARDAN

Toksöz ise siyaset konusunu örnek vererek açıklama getirdi: Bizim çatımızın altında böyle bir aktif siyasete girecek insanımız yok. Ama ben şunu da söyleyeyim. Siyasi görüşü olmayan canlı varlıkların içinde iki insan vardır. Biri ölü biri delidir. Siyasi görüş mutlaka olmalıdır. Siyasi görüş olmadan olmaz. Ben eskiden meclis üyeliği yaptım. Bir gün Meclis başkanımız Hakan Çöme, k belgeleri için yetki alacağız. Bolu almış, nasıl aldıysa bizde alalım dedik. Bir konu oldu, burası siyaset üstü bir yerdir dedi. Burada siyaset konuşulmaz dedi. Niye konuşulmasın. Biz köprü işimizi nasıl çözdük. Biz siyasete karşı olsaydık ben seni tanımıyorum deseydik. Siyasetin içinde görev alan herkes zamanı gelince görevini yapacak. Siyasi mekanizma çalışacak. Konuya şöyle bakmak lazım. Siyaseti araç olarak kullanmak gerekir. O zaman siyasi mekanizmayı beğenmiyorsan Türkiye’de özgürlük yok demektir. Demokrasi olmadan siyaset olmaz, siyaset olmadan demokrasi olmaz. İki adaletin terazisi gibi olmak zorundalar.

BİLMEDEN KONUŞMAMAK LAZIM

Termik santral konusuna da değinen Toksöz şunları söyledi: Hema, bizim üyemizdir. Biz Ticaret ve Sanayi Odasıyız. Biz onların baktığı pencereden bakamayız. Biz onların baktığı pencereden 5 kez bakarsak Ticaret ve Sanayi Odasının penceresinden 50 defa bakmamız lazım. Çünkü o bizim bir üyemiz ve bir yatırım yapıyor. İnsanlara ekmek veriyor. Odamıza gelip yatırımlarımızı inceleyin şeklinde davetleri oldu. Gidelim bir bakalım dedik. Hakikaten bunlar büyük maliyetler gerektiren yatırımlar. İleride orada 500 kişi istihdam edilecek. O çalışan kişiler maaş alacak. Bu para Amasra’ya Bartın2a girdi sağlayacak. Bilmeden karşı çıkmak olmaz. Şimdi mikrofonu uzatıyorlar vatandaşa, santral kuruluyormuş karşı mısın. Neye karşısın? Bilmeden ne konuşuyorsun. Bilerek konuşmak lazım. Bir oda olarak santrale karşıyım demek veyahut evet demek hayır demek hiç doğru değil. Biz ona şöyle cevap verelim. Türkiye’nin en büyük bilim araştırma kurumu var. Tübitak. Şimdi bundan 4 ay önce bizi Abant’a davet ettiler. İlin belli yöneticileri geldi. Tübitak’ın bölge olarak Zonguldak, Bolu, Çankırı, Kastamonu bölge olarak Sinop’a gitmiyor. Bu kurumdan şimdiye kadar saydığımız bu iller Düzce’de dahil hiç kimse ne arge projesi yardımı almış, ne herhangi bir proje yardımı almış. İki il kalmış. Bartın ve Çankırı hariç saydığımız illerin tamamı buradan yardım almış. Hibe destekli krediler de var bunun içinde. Şimdi şu santral meselesine geleceğim. Ne dedik, Tübitak Türkiye’nin en büyük bilim araştırma kurumu. Dünyada birinci gelmezse ikinci geliyor. Santralle ilgili benim elinde rapor olmadığı zaman, evet hayır, zararlıdır raporu olmadığı zaman çıkıp da şiddetle ben karşıyım demekle yanlış yapıyoruz demektir. Karşı çıkanlara ben bakıyorum. Yemin ediyorum isim vermiyorum, çoğu koltuğunu koruma peşindeler. Santral Filyos’a gitsin. Filyos’takiler insan değil mi? Bartın’da kurulursa insanlar zarar görecekmiş. Yetkili dedi ki ben santral kuracaksam, Amerika’nın ortasında var aynısı kuracağım dedi. Bosna Hersek’te santralin yanından geçtik. 4 milyon nüfusu var. Santral kömürle çalışıyor ve oraya elektrik veriyor. Yanında da ırmak akıyor. Şimdi bilip bilmeden karşı çıkmak hoş bir şey değil. Bakıyorum ben bazı arkadaşlarımıza şiddetle karşı çıkıyorlar. Acaba doğru mu yapıyorlar. Evet diyorlar doğru mu yapıyorlar, hayır diyorlar doğru mu yapıyorlar belli değil. Elektrik olmadan hiçbir şey olmuyor. Son zamanlarda çevreciler Hidro Elektrik Santrallerine karşı çıkmaya başladılar. Allah’ın akan suyuna karşı çıkmaya başladılar. Reva mıdır bu? Santrallerimizin bir an önce yapılması lazım. İş yapanın yanında olmaz lazım. Hema bizim babamızın oğlu değil. Doğru adam şuraya kadar gelir, buradan aşağıya düşmez. Herkes işine sahip çıkması lazım. Bir kamuoyu araştırması yapılsa santralin yapılması için olumlu bakanları oranı yüzde 80 çıkar diye düşünüyorum. Santral olayına biz çevrecilerin baktığı gözle bakamayız. Hayatı boyunca bir kişiye istihdam sağlamamış, ben santrale karşıyım, ben Hema’ya karşıyım demesiyle olmaz bu işler. Kahve köşesinde oturup kağıt oynarken sen 500 kişiye istihdam sağlayacak holdingi tenkit edemezsin. Ben gidecek diye korkuyorum. 500 kişi ekmeksiz kalacak. Bir üyemiz ne yapıyor gidip çalışmaları yerinde görelim dedik tenkit aldık.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın TSOİsmail Toksöz
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TokSöze 10 yıl önce

Toksöz akıllı ol. bir üyenin peşinde koşarken, eldeki bin üyeden olma. hema dediğin şirketin nasıl ticaret yaptığını tüm türkiye biliyor, sen termik santral için hemaya cesaret veren açıklamalar yapıyorsun. tükürdüğünü yalamak zorunda kalmazsın umarım. yarın birgün miting olurken en önde yürümeye kalkarsan, o zaman da bu vatandaş seni tükürüğe boğar.

Avatar
parthenious 10 yıl önce

Sayın Toksöz,
Hema sizi efsunlamış. Bakınız, kurulacak santral 200, 300 MW değil, tam 2640 MW. Yani türkiye'nin en büyük santralı. Bu büyüklükteki santrallardan ne Amerikada var, nede Almanyada var. Bak günde 4000 Kğ/cal kömürden 32.500 ton kömür yanacak. Bunun 13.500 tonu kül. Bu adamlar buhar elde etmek için günde 92.500M3 kavşak suyunu kullanacaklar. Sonra soğutma suyu için 11.903.000 M3 deniz suyu kullanacaklar. Bu su ısınmış olarak 500 derece ile tekrar denize verilecek. Böylece 30 mile kadar 2-3 derece, 20 mile kadar 4-5 derece, 10 mile kadar 7-8 derece ve daha yakınlarda da 10-12 derece olmak üzere deniz suyunu ısınmış olacak. Günde 1500 ton kireç elde edecekler. Hergün dünya kadar dinamit atılacak. Bu dumandan, isten başta hava radarı, Boğaz komutanlığı gibi askeri alanlar, İnkumu, Amasra, Bartın Şehir merkezi(santrala 8 km), Amasra, Gömü, Tarlaağzı, Kazpınarı, Kaman, Boğaz tarafındaki köyler etkilenecek. Sayın Tokgöz, 32.500 ton kömürün bir anda yandığını düşün. O sana kafi

Avatar
akıllı bartınlı 10 yıl önce

sayın tunç ve sayın toksz , eğer bizler evlerimizi ve mezarlarımızı taşımak zorunda kalırsak siz hiç bu işin vebalini cekmiyecekmisiniz.. aramızda hala tükürüksz yürüyebilecekmisiniz.. 300 kw ilw 3250 kw arasındaki matamatiksel farkları ögrenin.. o begenmediginiz palatformun her bir üyesi sizden cok daha bilgili. bir bilgi isteyin. zaman cok gec olmadan kendinizde yıpranmadan dogru yolu bulun..akıllı olun...yoksa sonununuz tükürük..

Avatar
mahinur 10 yıl önce

Sayın Toksöz'ün Bartın Platormu deklerasyonu altında " termik santrale karşıyım " diye TSO adına imzası var. Ne olduda 360 derece döndü. Anlaşılır gibi değil.Bu açıklama ile stratejik hata yaptı.Artık Toksöz için günler çok zor gececek.Çünki Bartın halkının değil, malesef yedi kat yabancının çıkarlarının yanında yr aldı. Hema'nın akıtını Toksöz'den aldığı söylentileri galiba doğru.

Avatar
hasan 10 yıl önce

Sayın Toksöz çok haklısınız Bartın halkının menfaatlerini düşünmek gerek bilmeden konuşmamak gerek.Sanki siz bilmeden konuşuyormuş sunuz gibi geliyor bana.AMA SİZ DE SUÇ YOK SİZİ ORAYA SEÇENLER DE SUÇ.