Toksöz DEİK 2011 Yılı Genel Kuruluna Katıldı

Bartın TSO’dan Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz ile Genel Sekreter Ender Yeğen’ nin de katıldığı toplantıya diğer ticaret ve sanayi odaları ile borsa temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. DEİK’in 2011 yılı Olağan Genel Kurulu’nda konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2012 yılında hem doğrudan döviz kaynağı, hem de kredi imkanı olarak AB pazarının daralacağına işaret ederek, “Eskiden ihmal ettiğimiz coğrafyalara gitmek, dünyayı yeniden keşfetmek zorundayız. İş adamlarımızı, firmalarımızı bu bölgelere götürmek zorundayız. Bu bölgelerin başında da asya ve güney amerika geliyor” dedi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de DEİK Genel Kurulunun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, gelinen noktada Avrupa'ya ilişkin kaygıların had safhaya ulaştığını, Avrupa'ya ilişkin risk algısının oldukça yükselmiş durumda bulunduğunu ifade etti. Şimşek, ''Türkiye'ye baktığınız zaman, Avro Bölgesi ile Lehman dönemiyle, yani kriziyle karşılaştırıldığı zaman Türkiye'nin risk algısı iyileşmiş durumda. Türkiye büyük bir stres testinden geçmiş, aslında bir anlamda Türkiye'ye olan güven önemli ölçüde geçmişle karşılaştırılamayacak şekilde artmış durumda. Bu bizim için önemli bir avantaj. Bu, bundan sonra gelecek bir şoku da çok rahat bir şekilde kalıcı bir tahribat olmadan atlatabileceğimiz açısından bence önemli bir gösterge ve gerçekten bu dönemde Türkiye risk algısının, nispeten düşük seyretmesi özel sektör ve kamu sektörü açısından önemli bir kazanç'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise, Türkiye'nin, artık masa başında kaybeden bir ülke olmayacağını belirterek, ''Fransa girdiği yolun çıkmaz bir yol olduğunu görecektir. Bunda da siz iş adamlarımızın Fransa nezdindeki lobi faaliyetleri önemli rol oynayacaktır'' dedi.Yazıcı, Türkiye'deki sosyal ve ekonomik reformlar ile dünya ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Hükümetleri döneminde özel sektörün büyüme rakamlarına katkısının yaklaşık üç kat arttığına dikkati çeken Yazıcı, 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu ile şirketlerin elektronik ortamda 5 dakikada kurulabileceğini, tek kişiyle şirket kurulmasının mümkün olacağını anlattı. Ticaret sicili uygulamalarına yönelik olarak kısa adı MERSİS olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemini kurma çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Yazıcı, ''Bu sistem sayesinde Türkiye çapında sicil kayıtlarının güvenli, düzenli ve eksiksiz olarak elektronik ortamda tutulması sağlanacaktır. Ayrıca, 'Büyüyen Anadolu'ya Kredi Kolaylıkları Projesi' ve 'İflasın önlenmesi ve iflas Edenlere İkinci Bir Şans Verilmesi Projesi' gibi projelerle küçük ve orta ölçekli şirketlerimizi destekleme gayreti içindeyiz'' dedi.

Yazıcı, 74 milyonluk nüfusa sahip olan Türkiye'de hükümet olarak, hem sanayici ve iş adamlarının önünü açacak, işlemlerini basitleştirecek hem de tüketicilerin haklarının güvence altında olduğu yüksek standartta bir ticaret dünyası oluşturmanın gayret ve çabası içinde bulunduklarını vurguladı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da konuşmasında, DEİK ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile birlikte Türkiye'nin dünyadaki tüm yatırımcıları, girişimcileri, ihracatçıları için, onlara tek elden hizmet verecek bir yapı üzerinde çalıştıklarını belirterek, ''İnşallah, 1 hafta-10 gün içinde bu yapıyı bitirir, yeni yılın ilk müjdesi olarak da bu yapıyı sizlere deklare ederiz'' dedi.

Çağlayan, DEİK Genel Kurulunun açılış oturumundaki konuşmasında, Avrupa'ya yapılan ihracat oranı yüzde 57'den yüzde 47'ye düşerken, son bir yıllık dönemde Avrupa'ya ihracatın yüzde 21,6 artığını kaydetti.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.