Toksöz NACE Bilgilendirme Toplantısına Katıldı

Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz ile 365 oda ve borsa başkanlarının davetli olarak katıldığı faaliyet kodları (NACE) bilgilendirme toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcının katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Toksöz yapmış olduğu açıklamada; “TOBB, Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, TÜGİK, SGK ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen şirketlerin ekonomik faaliyetlerinin sınıflandırıldığı NACE isimli kodlama sistemi tamamlandı. Bu sistem ile şirketlere de vatandaşlar gibi kimlik numarası verilirken, ticaret ve sanayi envanteri konusunda önemli bir düzenlemeye imza atıldı. Önümüzdeki oda ve borsa seçimleri de NACE kodlama sistemine göre gerçekleştirilecektir.”dedi.

Bilgilendirme toplantısında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yapmış olduğu konuşmasında; “NACE kodlama sistemi ile hem Türk özel sektörü, hem de ekonominin geneli açısından devrim niteliğindeki bir çalışmayı hayata geçirdiklerini açıkladı. Vatandaşların, nasıl bir tek TC kimlik numarası varsa, artık şirketlerin de tek bir faaliyet kodu olacağını bildirdi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu çalışmanın gerekçesini şöyle açıkladı:

“Eskiden şirketlerin faaliyet kodlarını tespit eden, yani hangi ticari faaliyeti yaptıklarını gösteren objektif ve somut kriterler yoktu. Farklı kurumlarda, farklı faaliyet sınıflandırmaları vardı. Dolayısıyla bir şirket, farklı kurumlarda farklı faaliyet alanında iş yapıyor gözükebiliyordu.Daha vahim bir durum da vardı. Benim ayakkabıcı dediğime, Gelir İdaresi çantacı diyor, SGK kimyacı diyor, TÜİK başka bir şey diyordu. Soruyorum. Türkiye’de kaç tane ayakkabı üreticisi olduğunu bilen var mı? Peki, şirketlerin adres bilgilerinin güncelliği sıkıntılı değil miydi?

Gazetelerde, adresinde bulunmayan firmaların, yani hayalet şirketlerin haberlerini devamlı görüyoruz. Şimdi bulunduğumuz binanın yakınında, mesela kaç tane cep telefonu satıcısı var? Bilemiyoruz. Çünkü şirketlerin adres bilgileri güncel değildi.

İşte bu nedenle yola çıktık. “Böyle el yordamıyla gidersek 2023 hedeflerimize varamayız”dedik. Aslında yıllardır karanlıkta boks yapıyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için önce kendimizi tanımamız lazım. Fakat maalesef Türkiye’de büyük resmi bilen yok. Bu duruma bir son vermek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız bir inisiyatif başlattı. Bizden tüm Türkiye’de bu çalışmayı yapmamızı istedi.

Çalışmalar boyunca bizden desteğini esirgemeyen Sayın Bakanımız Hayati Yazıcı’ya teşekkürü bir borç biliyorum.”dedi.

Toplantıda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, NACE Projesi'nin mükemmel bir proje olduğunu belirterek, ''NACE çalışması, Türkiye'de ticari hayatımızın mükemmel bir veriye kavuşturulması çerçevesinde değerlendirdiğimizde devrim niteliğinde bir çalışma'' dedi. Bakan Yazıcı konuşmasında; ''Ölçüsü olmayan bu düzenleme dönemi bitti. Herkes bu kodlamaya göre, hangi grup, hangi kategoride yer alacağı, hangi sektörde delege olacağı, oy kullanacağı bu çalışmayla artık belirledik.

Bu gerçekten bizim son derece önem verdiğimiz iş dünyasının önemli yapıları, ticaret odaları, sanayi odaları, deniz ticaret odaları, ticaret borsalarının seçimleri şeffaf, herkesin pozisyonu neyse o pozisyona uygun yerde görev almak üzere gerçekleştirilecek. Güvene dayalı bir zemine oturtulacak. İşte bu proje (NACE) bunu önemli ölçüde sağlayan bir proje. Bu projenin hayata geçirilmesi bakımından önemli sonuçlara yol açacak diye düşündük ve Bakanlar Kurulu'ndan bu kararı çıkardık. Oda seçimlerini Şubat-Mart ayına öteledik.''Bakan Yazıcı, NACE kodlaması sonucu kesinleşmiş olan listelerin hem elektronik ortamda ilgililere gönderileceğini, hem de kendilerine teslim edileceğini belirtti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı konuşmasında yeni bir yasa hazırlığından da bahsederek, ''İki dönem oda başkanlığı yapan, iki dönem ara vermedikçe yeniden olmaz. Bana göre oradaki 2 dönemlik süre fazla. Bunu Sayın Başbakanımızla paylaştık, yeni bir torba yasamız var. Orada onu 1 döneme indiriyoruz'' dedi.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.