Toksöz’den çarpıcı açıklamalar

Milletvekili Yılmaz Tunç’un sanayicinin sorunlarının giderilmesi konusunda mücadeleci olduğunu gördüğünü de belirten Toksöz, “Kendisine minnettarız” dedi. Toksöz, siyasette aktif olarak rol almanız mümkün mü?” şeklindeki soruyu da içtenlikle yanıtladı.

Bartın TSO Başkanı İsmail Toksöz, Bartın Manşet Gazetesi’ni ziyaret ederek yeni binasının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. Gazetemizin kuruluşunun 2. yılını da tebrik eden Toksöz, önemli değerlendirmelerde de bulundu. Ekonomiden sanayiye, TSO’daki tartışmalardan siyasete kadar çarpıcı açıklamalarda bulunan Toksöz, gazetemiz muhabiri Selim Bostancı’nın tüm sorularına içtenlikle cevap verdi. Görevinin ilk aylarında baş gösteren tartışmalara yönelik soruya “Taşlar yerine oturdu. O zamanki tartışmalar bazılarının bilinçsizlikleri yüzünden oldu” diye cevap veren Toksöz, tek başına iktidarın sanayici için avantaj olduğunu ve bunun en büyük etkisini de 5084 sayılı yasa ile gördüklerini söyledi. Toksöz, “Eğer tek başına bir hükümet olmasaydı, belki 5084 sayılı teşvik yasası çıkmayacaktı ve Bartın’da tekstil, konfeksiyon ve demir-çelik sektörü olmayacaktı” dedi. Milletvekili Yılmaz Tunç’un sanayicinin sorunlarının giderilmesi konusunda mücadeleci olduğunu gördüğünü de belirten Toksöz, “Kendisine minnettarız” dedi. Bartın ekonomisinin her geçen gün iyiye gittiğini de kaydeden Toksöz, “Karabük’ten Bursa’dan ilimize gelmek isteyen yatırımcılar var. Kurt Köy Mevkiinde mevcut OSB’ye birleşik 1077 dönüm arsanın OSB’ye kazandırılması noktasında çalışmalar sürüyor” dedi. Toksöz, “İsminiz yerel ve genel seçimlerde kulislerde konuşuldu. Kısa yada uzun vadede siyasette aktif olarak rol almanız mümkün mü?” şeklindeki soruya da şöyle cevap verdi: Şu anda öyle bir düşüncem yok. Ama bu tür konularda kesin konuşmamak lazım. Değer verdiğimiz bir arkadaşımız çıkar ve gel beraber yürüyelim derse buna olumsuz cevap vermek durumunda kalamayabiliriz. Onun için kesin bir şey söylemek yanlış olur”

GÖREVİNDE 3. YILINI DOLDURDU

Bartın TSO Başkanı İsmail Toksöz, Bartın Manşet Gazetesi’ni ziyaret ederek yeni binasının hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. Gazetemizin kuruluşunun 2. yılını da tebrik eden Toksöz, önemli değerlendirmelerde de bulundu. Ekonomiden sanayiye, TSO’daki tartışmalardan siyasete kadar çarpıcı açıklamalarda bulunan Toksöz, gazetemiz muhabiri Selim Bostancı’nın tüm sorularına içtenlikle cevap verdi. Sözlerine 2009 yılının Ocak ayında göreve geldiğini ve yaklaşık 3 yılını doldurduğunu belirterek başlayan Toksöz, “Göreve ilk geldiğimizde, aday olduğumuz süreçte de odada çok şikayetler vardı. Üyelerimizin belge, kağıt ücretleri, ihracatçıların menşei şahadetname belge ücretlerinin fazla olduğu yönünde şikayetler oluyordu. Biz göreve geldiğimizde odaya ödenen bu ücretleri yüzde 50 oranında indirdik. Böylelikle en fazla şikayet konusunu da ortadan kaldırdık. O zamandan bu yana da hiç zam yapılmadı. Göreve geldiğimizden bu yana üyelerimizin görüşleri ve istekleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve gelir gelmez, ilçe ve beldelerimizde üyelerimizle, sanayicilerimizle buluştuk. Bölge toplantıları yaptık. Yönetim olarak gittiğimiz bu toplantılarda üyelerimizin sorunlarını dinledik, çözüm ürettik” dedi.

KOSGEB İL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KURULMASINI SAĞLADIK

Bölge ve ilimiz için oldukça önemli olan KOSGEB bürosunun da kapatıldığını belirten Toksöz, “KOSGEB bürosu Bartın’da iki gün görev yapıyordu. Biz bunu tekrar 5 güne çıkarttık. Bunun yanında kısa bir aradan sonra KOSGEB İl Müdürlüğü kurulması için çalışmalar yaptık. 68 ilde kurulan KOSGEB İl Müdürlüğü, Bartın’da da kuruldu. Zonguldak ile bağımız kalmadı. Şu anda TSO Binamızda hizmet veren bu müdürlüğe toptancılar sitesi mevkiindeki sosyal hizmet binamızı verdik. İnşaat çalışmaları tamamlanınca KOSGEB İl Müdürlüğü burada hizmet vermeye devam edecektir. KOSGEB daha önceden sadece kobilere hizmet veren bir kurumdu. Şimdi hizmet ağı genişledi. Hizmet sektörüne de hizmet veren bir kurum oldu. Bizler de oda olarak bu kurumun işlevini her fırsatta anlattık” diye konuştu.

BARTIN TSO, OSB KÖPRÜSÜ KONUSUNDA ŞARTELE İLK BASAN ODADIR

Bunun yanında tüm üyeleri özel otobüs kiralayarak fuarlara katılmalarını sağladıklarını kaydeden Toksöz, “Bu fuarlara katılımları sürdürmeye evam ediyoruz. Üyelerimizi yurt içi fuarlarının yanı sıra Bosna Hersek fuarına götürdük. Yine dünyanın en büyük fuar merkezi olan Çin’e götürdük. Son olarak gıda grubu üyelerimizi İstanbul’daki gıda fuarına götürdük. İş adamlarımıza fikir ve yeni Pazar imkanları sunan bu fuarları çok önemsiyoruz. Göreve gelmemizin ardından Amerika Ticaret ve Sanayi Odası üyesi olduk. 2011’de 356 oda içinde Avrupa Kalite Ödülü alan tek oda olduk. Nakliye esnafımız için büyük önem taşıyan K1 K2 belgeleri fiyatlarının aşağıya çekilmesi noktasındaki çalışmalarımız olumlu sonuç verdi. Yine Bartın TSO, OSB köprüsü konusunda şartele ilk basan bir odadır. Hatırlanacağı gibi Mehmet Ali Şahin, ilk TBMM Başkanı olduğunda Bartın’a gelerek odamızı ziyaret etmişti. Bizler de bu ziyarette, Sayın Şahin’e köprü sorunumuzu belirtmiştik. O ziyaretin ardından ödenek çıktı. Şu anda inşaat çalışmaları süren OSB köprüsü, en geç Haziran Ayına kadar tamamlanacaktır” dedi. 

TARTIŞMALAR BAZILARININ BİLİNÇSİZLİKLERİ YÜZÜNDEN OLDU

Toksöz, Bartın TSO’da ilk dönemlerdeki tartışmalar ile ilgili de şunları söyledi: Taşlar yerine oturdu. O zamanki tartışmalar bazılarının bilinçsizlikleri yüzünden oldu. Buraya seçilmiş kim olursa olsun, Odanın kurumsal kimliğine sahip çıkma mecburiyeti vardır. Biz göreve geldiğimizde bir ilke ortaya koyduk. İlk oda başkanı olunca meclis kürsüsünden şeffaf oda, şeffaf yönetim, şeffaf meclis vaat ediyorum. Yönetim kurulunun bildiğini meclis, meclisin bildiğini, yönetim kurulu bilecek demiştim. Bunu neden söyledim, çünkü ben geçmişte meclis üyesiydim. Bu odada 4 yıl meclis üyeliği yaptım. Bu dönemde de Bartın TSO seçim kararı almış, o dönemin meclis başkanı Hakan Çöme’nin dahi, bu karardan haberi yok. Bu kararı ben, meclis üyesi olarak televizyondan öğrendim. Meclis Başkanı Hakan Çöme de, televizyondan öğrendiğini söyledi. Onun için şeffaf yönetim istiyorum dedim. Oda bizim odamızdır. Seçilmiş tüm meclis üyelerinin katkı vermesi lazımdır. Şu anda bizim meclis üyelerimizin biri hariç, tüm meclis üyelerinin katkı ve desteğini görüyorum. Kendilerine müteşekkirim. Ticaret ve sanayi odasında bugün biz varız ama yarın başkaları gelecek. Gelecek dönemlerde de yönetimlerin, bu şeffaflık çerçevesinde çalışmalar yapacağına inanıyorum. Biz, odada şeffaf yönetim anlayışını yerleştirdik. Burası bizim babamızın tapulu malı değil. Odanın kurumsal kimliğini korumak, hem üyelerin, hem de meclisin görevidir”

TEL BAŞINA İKTİDAR AVANTAJLI DEDİ MİLLETVEKİLİ TUNÇ’DAN ÖVGÜYLE BAHSETTİ

Sanayiciler olarak tek başına iktidarın avantaj olduğunu da söyleyen Toksöz, “Eğer tek başına bir hükümet olmasaydı, belki 5084 sayılı teşvik yasası çıkmayacaktı. Bu yasa, 49 ilde yürürlüğe girdi. Bartın’ın da bu yasadan en büyük payı aldığını görüyoruz. 5084 sayılı yasa çıkmasaydı, Bartın’da tekstil ve konfeksiyon sektörü olmazdı. Yasanın istihdam noktasında sayısal olarak ağırlığı olan şirketler, hem ihracat, hem bölge insanına sahip çıkılması noktasında çok büyük katkıların olduğunu görüyorum. Bunun yanında yerli firmalarımız olan demirçelik sektörü, Bartın’a gelmeyebilirdi. Bu sektör de yasadan faydalanarak ilimize geldi. İktidar partisinin tek başına hükümet olması, sanayicimiz, iş adamlarımız için çok büyük bir avantaj olarak görülebilir. İktidar partisi vekillerimizden olan Sayın Yılmaz Tunç, sanayicinin ne sorunu varsa, biz kendisine ilettiğimizde, yakından ilgilendiğini, bürokrasi ve bürokratik engellerin çözülmesinde, engelleri aşırıp, başarılı olduğunu gördük. Buna OSB köprüsü örnektir. Sayın Tunç’un sanayicinin sorunlarının giderilmesi konusunda mücadeleci olduğunu görüyorum. Kendisine minnettarız” sözlerine yer verdi. 

İHRACAT RAKAMI 100 MİLYON DOLARI GEÇECEKTİR

Bartın ekonomisinin bugün bulunduğu noktayı da değerlendiren Toksöz, “Bartın ekonomisini değerlendirmek istediğimizde, bizim bir ölçümüz vardır. Bunlar, ihracat, üretim ve istihdamdır. İhracat artmış mı, üretim ve istihdam artmış mı, biz buna bakarız. Eğer bunun tersi varsa, ekonomi eksi olur. Ama şu anda ihracatın her geçen gün arttığını, üretimin ve istihdamın her geçen gün arttığını görüyoruz. 2011 ihracatı, 2010’u geçecektir. Bartın’da vergi kayıtları, il dışında olan fabrikalar var. Mescier, Teklas, Rimaks, Yonca Tim gibi firmaların vergi kayıtları Bartın dışındadır. Biz bunları da düşündüğümüzde Bartın’ın ihracat rakamı, 40 – 50 milyon dolardır. Bartın’ın bu yılki ihracat rakamı da 100 milyon doları aşacaktır” dedi.

BİN 77 DÖNÜM ARAZİ BARTIN OSB’YE KAZANDIRILACAK

Toksöz, “Bartın OSB’nin büyümesi” ile ilgili de 1077 dönüm arsa tespiti yapıldığını belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: Bunun 450 dönümü hazine malı. Geriye kalan kısımsa kamulaştırılma yapılacak alan. Bu yeni arsa ile ilgili zemin etüt çalışmaları yapıldı ve olumlu sonuç çıktı. Kurt Köy Mevkiinde mevcut OSB’ye birleşik olan bu araziyle ilgili bakanlıklar düzeyinde yazışmalar yapılıyor. Sayın Valimiz İsa Küçük, Milletvekilimiz Yılmaz Tunç ve oda olarak arsa konusunu yakından takip ediyoruz. Bakanlıklarda sorun çıkmazsa en yakın zamanda bu araziyi sanayicilerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Karabük’ten Bursa’dan ilimize gelmek isteyen yatırımcılar var. Bursa’dan gelmek isteyen yatırımcının 150 – 200 dönüm arsa talebi var. Panel ve radyatör üzerine kurulacak fabrikanın yanı sıra yine Karabük’ten de demirçelik sektöründe yer talep eden, firmalar var.

“ŞU ANDA ÖYLE BİR DÜŞÜNCEM YOK” DEDİ AMA

Toksöz, yine gazetemiz muhabiri Selim Bostancı’nın “İsminiz yerel ve genel seçimlerde kulislerde konuşuldu. Kısa yada uzun vadede siyasette aktif olarak rol almanız mümkün mü?” sorusuna da şöyle cevap verdi: “Ben zamanında Demokrat Parti İl Başkanlığı yaptım. İktidar partisi döneminde İl Başkanlığı görevim oldu. Siyaseti yapacak arkadaşlarımız var. Siyaset bizim olmazsa olmazımızdır. Türkiye’de demokrasi olduğu sürece partilerimiz bizim için önemlidir. Ben şu anda oda başkanı olarak tüm siyasi partilere eşit mesafedeyim.” Toksöz, “Bundan sonra siyasetin içinde aktif olarak görev alma ihtimaliniz var mı?” şeklindeki sorunun tekrarı üzerine de “Şu anda öyle bir düşüncem yok. Ama bu tür konularda kesin konuşmamak lazım. Değer verdiğimiz bir arkadaşımız çıkar ve gel beraber yürüyelim derse buna olumsuz cevap vermek durumunda kalamayabiliriz. Onun için kesin bir şey söylemek yanlış olur” dedi.

S.Bostancı

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

AKP hükümetini bu kadar övdüğüne göre yerel seçimlerde AKPnin adayı belli oldu demekk ki...ama şunu unutmayın geçmişte ANAP ve DYP nin sonu ne olduysa AKP nin sonu da hüsranla bitecektir.sayın toksöz bulunduğunuz makam siyaset makamı değildir.siz orada AKP'yi değil bartınlı sanayici ve tüccarları temsil ediyorsunuz ve unutmayın hiçbir makam kalıcı değildir.hiçkimsenin yeri de doldurulamaz değildir...

Avatar
mustafa fehmi KUBİLAY 9 yıl önce

sayın editör 21 aralık kesk'e bağlı sendikaların 1 günlük uyarı grevi yaptığı gündür...her ne kadar siz görmezden gelseniz de KESK emekçinin hakkını aramak için her fırsatta meydanlarda olacak...kamu emekçilerinin hak arayışını görmezden gelen zihniyeti kınıyorum.

Editör notu: haksızlık yapıyorsunuz. tarafımıza bahsettiğiniz içerikte herhangi bir haber gelmemiştir. bilginize

Avatar
frigyalı zeybek 9 yıl önce

sayın editör bartında allah göstermesin bir deprem olsa bu konu ile ilgili bir haber gelmedi diyeceksiniz herhalde.22 aralık 2011 tarihinde yüzlerce kesk üyesi eski belediyenin( arap camiinin) önünde 1,1.5 saat eylem yapacak ve basın açıklaması yapacak ve sizin bundan haberiniz olmayacak.pes doğrusu...diğer sendikalar bir-iki kişi ile basın açıklaması yapsa maaşallah sayfalarca haber yaparsınız...kesk'in yaptığı grev'i duymazsınız...aradan birgün geçti hala birşey duymadınız demekki:))
(Editör notu: haksızlığa devam ediyorsunuz frigyalı. 500 km'den haber alamıyoruz.)

Avatar
Garip bir yolcu 9 yıl önce

Sayın Toksöz, siz önce 3 yıl içinde TSO tarafından sanayici için yapılan çalışmaları anlatın, iktidar partisini değil. Bartına Organize Sanayi yi kazandıran 1995 yılında dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Hasan AKYOLdur. AKP değildir. Zaten 2002 yılında 32 parselin 29 tanesi tahsis edilip l firmalar üretim aşamasına geçmişti. Yine Bartın OSB ye 16 yıl ihtiyaç olan fakat yapılmayıp şimdi çok gerekli gibi anlatılan köprü bi zahmette elinizi taşın altına koyun artık ta yapılsın Yine 16 yıl OSB nin içinde köylünün inekleri dolaşıyor, siz çevredeki OSB.lerde böyle şey gördünüz mü? Yine OSB idari binası idareden başka her şey var. Yine Müdürlükte emir komuta bozulmuş Müdürü arasan yok kendi özel işlerinde her şey almış başını gidiyor Sayın Toksöz Siz Ya yeterli brifing almamışsınız, yada olayların takipcisi değilsiniz. Ama bartınlı halk herkesi takip eder.