Üniversite - İş Dünyası İşbirliği ve KOSGEB’in Rolü

Bartın Üniversitesi' nde gerçekleştirilen ve konuşmacı olarak KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz’ün konuk edildiği konferansa, Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize TOPER KAYGIN, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Naci TANKUT, Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat ÇAKIR, Meclis Başkanı Halil ÇELEN, BAKİAD Yönetim Kurulu Başkanı Birol DİKYURT, Bartın Bilim Sanayi ve Teknoloji Şube Müdürü Ömer ÇİÇEKÇİ , Bartın İŞKUR Müdürü Ramazan ERDİM , KOSGEB Bartın Hizmet Merkezi Müdürü Yalçın AKYÖN ile dekanlar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz konferansta, dünyada küresel rekabetin şartlarının değiştiğini belirterek, verimliliği artıran teknoloji ve inovasyon kavramının yeni küresel rekabetin bir parametresi olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi. Tüysüz, ülkelerin küresel oyunda bir adım ileriye giderek çağdaş bir yaşam düzeyine kavuşmasında tek seçeneğin "inovasyon" olduğunu, inovasyonu bir adım önde değerlendiren ve ona göre strateji üreten ülkelerin dünyada söz sahibi olacağını belirtti.

KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, zenginleşmenin temel kaynağı olan üretim faktörlerinin miktarı ve niteliğini artırılmasının ötesinde verimliliği artıran teknoloji ve inovasyon kavramının yeni küresel rekabetin bir parametresi olarak ele alınmasının önemine vurgu yaptı. Dünya çok hızlı değişiyor. Bu nedenle birçok ülkede talepler ve beklentiler artıyor. Dünyadaki bu değişimi doğru algılayıp, doğru hedefler ve stratejiler ortaya koymak gerektiğinin altını çizen Tüysüz, şunları dile getirdi: "Üniversitelerde yapılan Ar-Ge ve İnovasyon çalışmalarına, reel sektörün ne kadar katkı yaptığına baktığımızda bu oran Amerika’da yüzde 6 , Japonya'da yüzde 3, Kanada'da yüzde 11, değişik ülkelerde farklı oranlar verilmiş ama bizim ülkemizde ise henüz bir oran bulunmamaktadır. Dolayısıyla iş dünyasının bunu finanse etmek istememesinin ya da böyle bir işbirliğinin oluşmamasının arkasındaki temel sıkıntı, iş dünyasının böyle bir ihtiyacının olduğunun farkında bile olmamasıdır. İş dünyası bir bilgiye ihtiyaç duyduğunun farkında değil. İş dünyası ihtiyaç duyduğu bilgiyi ortaya koyacak. Bu bilgiyi üretecek yer ise üniversitelerdir. Oluşturulacak bu işbirliğiyle de bu sorunlar aşılmaya çalışılacak. KOSGEB olarak AR-GE ve İnovasyon’a önem verdiklerini belirterek, bu önemsemeyi toplumun her kesimine aşılamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin geleceği için AR-GE ve inovasyon çok önemli.”

“Orta Gelir Tuzağı” diye adlandırdığımız ülkemizin ekonomisinin değişim yaşadığı bir dönemde olduğunu ifade eden TÜYSÜZ, bu gelir tuzağını aşmamız için “Ar-Ge ve eğitim harcamalarına büyük önem verilmesi ; bilgiye yoğun teknolojiye odaklanarak yüksek katma değerli ürünler üretmek zorunda olduğumuzu” söyledi.

Bu konuda herkese düşen görevler olduğunu söyleyen Tüysüz, bunu dert haline getirmedikçe Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalamasının da zor olduğunu kaydetti. Tüysüz, gelişen bir Türkiye için artık yeni şeyler söylemek, yapmak gerektiğini ifade etti. Hüseyin Tüysüz, konuşmasının devamında ise KOSGEB'in bu alanda verdiği desteklerle ilgili bilgiler verdi.

Konferans sonunda, Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize TOPER KAYGIN tarafından KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz’e teşekkür plaketi takdim edildi. Konferans, günün anısına çektirilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Bartın ÜniversitesiKosgeb
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.