Üniversiteli işçilerin feryadı

BİZLER KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞAN ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞÇİLERİZ

Genel bütçeye dahil dairelerle, katma bütçeli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar, İl Özel İdareleri ve belediyeler, kalkınma ajansları, iktisadi müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri, kamu iktisadi kuruluşları ve bunların müesseseleri, bağlı ortaklıkları ve iştirakleri, Kamu kurumu niteliğinde özel kanunlarla veya bunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kuruluşları, bölgesel kuruluşlar ve Bakanlık ilgili kurum ve kuruluşlarda iş kanununa tabi değişik isim ve pozisyonlar altında kamu işçisi olarak çalışmaktayız.

2007 yılında Hükümetimizin çıkardığı kanunla kamuda çalışan ve en az 6 aylık sigortalı geçmişi olanlar daimi işçi statüsüne veya 5393 lü (4B’li) sözleşmeli personel dağılımı oldu.
5620 sayılı kanun ile isteyerek-istemeyerek yada bilerek-bilmeyerek aynı okuldan mezun olan aynı unvan ve meslekteki kişilerin bir kısmı sözleşmeli personel statüsünde bir kısmını da işçi statüsünde değerlendirildi. Kanun çıktığından beri 5 senede maaş yönünden ciddi boyutta fark yaşanmış ve büyük miktarda maddi ve manevi kayıplar söz konusu olmuştur.
Sözleşmeli statüsünde değerlendirilenler unvanlarını kullanmakta ve çalıştıkları yerlerde şef, müdür, müdür yardımcısı gibi makamlarda bulunmaktadırlar. Buna karşın işçi statüsünde değerlendirilenler ise terfi ve görevde yükselme gibi özlük haklarından faydalanamamaktadırlar.

Üniversite mezunu olmamıza rağmen işçi statüsünde olduğumuzdan dolayı çalıştığımız kurum bizi istediği yerde ve pozisyonda işçi olarak çalıştırmakta bununla birlikte sözleşmeli personeller ise meslek ve unvanının gereği olan müdürlüklerde ve pozisyonlarda çalışmaktadırlar. Üniversite mezunu işçiler olarak tayin, nakil, geçici görev gibi özlük haklarından faydalanamadığımız gibi mesleğimiz konusundaki toplantılara, seminerlere, eğitimlere yalnızca işçi olduğumuzdan dolayı katılamamaktayız. Bu tip organizasyonlara katılma taleplerimiz memur olmadığımızdan dolayı kurum tarafından reddedilmektedir.
Memur eliyle yapılması gereken bu fikri işler de, zaten bu işlerde çalışan, işi bilen, işi yapabilen, üniversiteli işçilerle, sadece statü değişikliği gerçekleştirilerek ve devlete ek bir yük getirmeden gerçekleşmiş olacaktır.

Biz üniversite mezunu işçiler arasında, başka bir kuruma tayin ve atama durumu olmadığından anne ve babalarından, eşlerinden ve çocuklarından ayrı yaşayanlar bulunmaktadır.Gerekli düzenlemelerin yapılarak memur kadrosuna geçmemiz konusunda mağduriyetimizin giderilmesi hususunda çalışmalar yapıyoruz. Aşağı da belirtilen site de çalışmalarımızı aktarıyoruz ve desteğinizi bekliyoruz.

Musa kocakiren, İstanbul temcilcisi, www.universiteliisciler.com
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.


Anahtar Kelimeler:
Üniversiteli Işçiler
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
musa kocakiren 7 yıl önce

bize destek olan bartın info ailesine tşk ederim

Avatar
fatih eraslan 7 yıl önce

çok güzel özetlenmiş bir yazı, bu konuda üziversiteli işçiler olarak çok büyük sorunlar yaşamaktayız, sesimizin duyulmasını istiyoruz

Avatar
okan 7 yıl önce

üniversiteli işçiler olarak biz yeni bir iş istemiyoruz, sözleşmeli işçilere verilen ve bizden esirgenen haklarımızı, yıllardır maruz kaldığımız adaletsizliğin biran önce son bulmasını istiyoruz

Avatar
fatih eraslan 7 yıl önce

çok güzel özetlenmiş bir yazı, bu konuda üniversiteli işçiler olarak çok büyük sorunlar yaşamaktayız, sesimizin duyulmasını istiyoruz.

Avatar
kemal 7 yıl önce

kurumda aynı işi yapıp aynı eğitimi aldığımız arkadaşlardan farklı statüde olmak adalatsizliğine bir son verilsin

Avatar
selvi 7 yıl önce

sesimizi bir nebze olsun duyurduğunuz ve desteğiniz için bartiin.info' ya teşekkür ediyorum

Avatar
üniversiteli işçi 7 yıl önce

bizler okuyarak kazandığımız ünvanlarımızı kullanmak, mesleğimizde yükselmek, aynı işi yaptığımız memur arkadaşlarımızla aynı maddi ve manevi hakka sahip olmak istiyoruz. Çalıştığımız kurumlarda üçüncü sınıf ( memurlar, sözleşmeliler ve daha sonra malesef biz geliyoruz) insan muamelesi görmek istemiyoruz. İnanın yorulduk artık...

Avatar
Adil Düzen 7 yıl önce

Üniversiteliyim kamuda garsonluk şoförlük ve aklınızın hayalinizin ermeyeceği bir çok pozisyonda yer aldım ekmek parasıdır fazlasınıda yaparım. Ben ve benim gibi bir çok insn asgari ücrete ve mesai, ikramiye gibi haklar olmaksızın saat sınırı olmadan gece gündüz hafta sonu dahil taşeron şirket üzerinden çalışıyor. Torpili olan sizin gibi oluyor, daha iyi torpili olan sizdende iyi peki biz ne olcaz. iddaa ediyorum bir çok memurun, personelin yaptığı iş çekirdek kabuğunu doldurmaz bir çok benim gibi az paraya çalışan amelede onların on misli çalışırçeyreği kadar maaş alır sosyal haklarından mahrum şekilde.. İsterken bencil olmayın, aç gözlü hiç olmayın kamudaki Taşeron çalışanlarıda düşünün tekrar idda ediyorum biz olmazsak işler tembelliğe alışmışlarla yürümez..
Bencillikle bir yere varılmaz.