Kavşak suyu yalanları

Suyu dolduran bakan ben. Yarine evde içecek su galmadı. Zatti her gün akıya. İki bidon doldusam yete. Bitince gene doldurun. Çeşme de Allahdan evimize yakın. Bide galabalık olmasa, ne iyi oludun. Bazıları da goca goca bidonları doldurya. Öğlene anca sıra geliya. İnşallah gocaman bidon olmaz da sıra bize erken gelü.

Geldük çeşmeye. Yalavuz gene bazaryeri gibi olmuş burası. Herkes gelmiş. Siz uyumadıyız mı yahu. Benim gibi millet pençireden çeşmeyi gözetleya zar. Neyse en son biz geldük. Sıramızı takip edecez. Şuna bak iki dane damacanaynangelmiş. Neynen dola onna.

Yanındaki de ondan aşa değil. El arabasına bidonları doldumuş. Eteki de şakacukdan dakılıya gamyon vadın eviy öğnünde onnan gelseydiy deyi. Gülüşüyoz tabi. Mehellede kime ney olmuş,kim kimnen nereye gidiya hepsi gonuşuluya çeşme başında. Şindi de yeni gelen kiracıları gonuşuyala. Eve yimek eletmeli deyala. Ne gada gözel demi.

Bu çeşmede herşey va. Bütün havadisle burda. İki sokak aşağda biri doğum yapmış. Oraya da çorba yapıp eletmeli deyala. Herkes siziy gibi çorba eledüse ney olu o eviy hali deyon içimden. Maşallah mehellemiziy insanları ne gada iyi. Bişey olsa hemen yetüşüle. Gomşula o gadarı iyidü. İnsan insana her zaman muhtaç anam.

Biri diya ki “Ayy anam, benim ocak da yimeğem va şuncuvazları doldurup giden” deya. Hiç ocağa yimek goyup çeşmeye gelinümü. Olacak iş değil. Neyse bakan. Eteki bu sefer demez mi “Benim de evde uşak va, şindi uyanu” deya. Neyse bunlara sıra vedile. Hemen bidonlarını doldurup gittle. Uşağa uyuyan garı da gitti. Sıra bize ta çok beyloyon. Biri geldi koşa koşa.

Ayy anam şu bidonu dolduran da giden deya. Sıra isteya. Ney oldu dedile. Bişey yok acelem va deya. Gız ney oldu söleseya. Gocay evde galp grizi mi geçürya. Yoo deya. Ee bu aceley ney. “Beni fazla eylemey de şu bidonu dolduran da giden “ deya. Biz herhalde bişey oldu deyoz. İyi bakan dedük. Aceley va belli. Doldu bakan dedük.

Bu arada da soruyala, ney oldu bakan çok telaşlısıy deyi. Bu sölemeya. Gız söleseya buncam telaşıy ney. “Yok bişey yok anam” deya. Eee öyleyse neçün telaşlı geldiy buraya, haldur haldur. Gocay galp krizi geçümedüğüne göre başga ney olabilü.

Bu bidonu doldudu.kapağını sıkıya. “Yok anam bişey yok” deya. Eee, bu aceley neydin o zaman dedile. Bu, “Ayy dizi başlacak şindi, en heycanlı yerinde galdı. Gaçumayan deyi acele ettim” deemz mi. Milleti bı gızdı emme, bi gızdı ki. Bişey olmuş gibi gelip de sora dizi içün.. la havlee.. Biti ocakda yimek va dedi, eteki uşak uyuya dedi, bu da dizi içün sıra istedi suyu doldurup gitti.

Ağnaşılan bunla hep tatdik meselesi. Galla bu işiy piri olmuş. Yalavuz kim kimiy ney olduğunu biliya. Geçenle de garınıy biri sırayı kapmak içün, uşak okula gitcek sırayı ba veriy dedi. Eteki de ney uşağa, ney okulu. Seniy uşağay mı va kör olmayasıca deyi bi gavga ettile. Abbıı gıyamet gopdu.

Sıra gapmak içün bin bir dereden su gelse de, yalan dolanla olsada, yalan rüzgarı gibi olayla olsa da ben bu gavşak suyuna gidip sıra beklemeyi seviyon yahu. Bu çeşme de her şey var. Entrika, yalan dolan, senaryonuy bini bi para. Ooo sıra geldi hele şükür be. Yanaşan bakan ben çeşmeye. Tam bidonu musluğuy altına goyacaktım ki biri, “Servisim galgacak da ba sıra verüsümüsüy” dedi. Ney deyen ben şimdi, “Olmaz evim yanıya “ mı deyen.
iOS ve Android uyumlu cihazlarınızdan Bartın'daki önemli gelişmelerden anında haberdar olun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
atanur 5 yıl önce

eline yüreğine diline kalemine sağlık aykan...selamlar...